Krótka historia filozofii chińskiej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Short history of Chinese Philosophy
filozofia i etyka
Gra_ce

Historia myśli chińskiej przedstawiona chronologicznie, jasno i przystępnie przez słynnego współczesnego filozofa chińskiego, twórcę neokonfucjanizmu. Praca ta stanowi skrót jego monumentalnej A History of Chinese Philosophy. Autor poświęca szczególną uwagę filozofii starożytnej i średniowiecznej. Bardzo interesująco charakteryzuje konfucjanizm, taoizm, buddyzm, także w ich współczesnym kształcie. Omawia wpływy filozofii zachodniej (zwłaszcza myśli Johna Deweya i Bertranda Russella) na filozofów chińskich. Wykład poglądów swych wielkich poprzedników uzupełnia przedstawieniem własnego stanowiska filozoficznego.

źródło opisu: Państwowe Wydawnictwo Naukowe ( PWN ) 2001

źródło okładki: Państwowe Wydawnictwo Naukowe ( PWN ) 2001

Gra_ce | 2012-03-26
Przeczytana: 2002 rok

Ta nieduża książka ukierunkowała i skrystalizowała co najmniej kilka wątków moich zainteresowań - po pierwsze "szkoła nazw" - podobno Konfucjusz na pytanie od czego zaczął by rządy w państwie odpowiedział: Zacząłbym od naprawiania nazw - był to kolejny przyczynek do tego by uznać jak wszechobecna semantyka wpływa na nasze życie na przeróżne sposoby, których nawet nie podejrzewamy;

Konfucjańskie dialogi, lapidarne pigułki znaczeń i kilka no cóż - aforyzmów chińskich - które akurat podane przez to źródło były w stanie wyryć się w mojej pamięci i uchowały się obok "Litwo Ojczyzno moja" w moim nad wyraz skromnym katalogu treści cytowanych z pamięci (jestem przekonana,że podobne treści znalazłabym, gdyby poszukać, i u autorów z kręgów kulury zachodniej, ale tak się stało, że przyjęłam je tędy)
Historia filozofi chińskiej to często opowieści, przypowieści, lapidarne komentarze proste i mocne zdania:
"Nadmiar działania udaremnia swój własny cel" - podsumowanie tzw. szkoły...

hardworking | 2012-10-02

podobno super książka, która łatwo pomaga zrozumieć bardzo obszerną kulturę chin. Jedynym problemem jest jej dostepnosc na rynku. bardzo rzadka :) Poszukuje !

Bartosz Oleszko-Pyka | 2017-12-26

Dobrze się czyta