Śmierć za cukiernią

Okładka książki Śmierć za cukiernią Joanne Fluke
Okładka książki Śmierć za cukiernią
Joanne Fluke Wydawnictwo: Bellona Cykl: Hannah Swensen (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Hannah Swensen (tom 1)
Chocolate Chip Cookie Murder
Bellona
2012-04-12
2012-04-12
Maria Jaszczurowska
śledztwo zagadka

Okładka książki Piernikowe makabreski Joanne Fluke, Laura Levine, Leslie Meier
Piernikowe mak... Joanne Fluke, Laura...

Powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym;
ciepła i urocza jak jej główna bohaterka Hanna, ktora jest właścicielką cukiernio-kawiarni Cisteczkowa Dolina, a po godzinach pomaga swemu szwagrowi, pracującemu w policjii, w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych. Hanna jest panną, nieustannie swataną przez matkę, mieszka z rudym kocurem Mosze. Ma dobre serce. Małym spokojnym miasteczkiem, gdzie wszyscy się znają, wstrząsa tragedia - jeden z mieszkańców, Ron, była gwiazda futbolu, zostaje zastrzelony. Hanna ma ręce pełne roboty;)
Nastawiłam się na lekką, kobiecą powieść i taką dostałam.
Ps. W książce jest kilkanaście przepisów na ciasteczka.

Powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym;

Lekka.Na jakiś dłuższy weekend.

Lekka.Na jakiś dłuższy weekend.

Takie sobie czytadełko :),trochę naiwne i mało realne.

Takie sobie czytadełko :),trochę naiwne i mało realne.

"Gdyby ktokolwiek usłyszał, jak śpiewa o tym, że "uwielbia swoją dużą, silną kicię", z pewnością zakwalifikowaliby ją do wariatkowa." (s.160)

Hanna Swensen prowadzi cukiernię "Ciasteczkowa Dolina". Pewnego poranka znajduje zwłoki dostawcy mleka za swoim lokalem. Pomaga swojemu szwagrowi, niedawno awansowanemu detektywowi, rozwikłać tajemnicę śmierci dostawcy.
Bohaterka jednocześnie zmuszona jest walczyć z natrętną matką, która na siłę stara się wyswatać swoją najstarszą córkę z każdym kawalerem, mieszkającym w Eden Lake. W tle nieprzeciętny kocur Mosze i pieczenie ciasteczek.

Autorka schematycznie eliminuje kolejnych podejrzanych, prawie niczym nie zaskakuje. No, może raz - kiedy dowiadujemy się, kto jest prawdziwym mordercą.
Książka zawiera 16 (!) przepisów z "Ciasteczkowej Doliny".

Typowy kobiecy kryminał, który pomimo swojej prostoty, przyjemnie się czyta.
Warto poświęcić mu chwilę.

Bohaterka...

Tyle dobrych ciastków :3 Koteł taki Rudy :3 No czegóż chcieć więcej? :D

Tyle dobrych ciastków :3 Koteł taki Rudy :3 No czegóż chcieć więcej? :D

Schemat powieści Joanne Fluke jest typowy dla większości kryminałów: na początku morderstwo, a następnie przesłuchiwanie świadków, sprawdzanie alibi, badanie kolejnych tropów i eliminowanie kolejnych podejrzanych. Autorce udało się skonstruować przemyślaną, spójną, ciekawą i trzymającą w napięciu intrygę, a zarazem umiejętnie wpleść w nią wątki poboczne. Powieści dodaje uroku ciepła i przyjazna (choć jak się okazuje nie do końca) atmosfera małego miasteczka, a szczególnie kawiarenki prowadzonej przez główną bohaterkę. Książka jest nieprzewidywalna, ale tylko w pewnym stopniu i do pewnego momentu.

Do „Śmierci za cukiernią”, Joanna Fluke dodała jeszcze jedno opowiadanie- „Zagadka świątecznych słodkości”- pełną ciepła historię o nastolatce, która uciekła z domu. Nie jest to co prawda kryminał, ale jednak zawiera nutę dreszczyku. Opowiadanie polecam szczególnie polecam nastolatkom i ich rodzicom, ponieważ uczy wrażliwości i zrozumienia.

Ważnymi bohaterami obydwu części są ciasteczka o uroczych nazwach, które towarzyszą wielu wizytom i rozmowom. Książka zawiera również przepisy na nie, które z pewnością ucieszą każdego miłośnika/miłośniczkę pieczenia.

Polecam gorąco. Singielka, amatorka- detektyw, zbrodnia, małomiasteczkowa społeczność i w tle zapach kawy i pysznych ciasteczek.

Przyjemna książka na chłodne wieczory. Polecam razem z kubkiem gorącej czekolady i obowiązkowo talerzem ciasteczek :).
Kryminał dla kobiet, zawierający dużo przepisów na przeróżne ciasteczka. Zamierzam wypróbować czy się udadzą.

Ależ fajny kobiecy kryminał udało mi się przeczytać :) Będę pełna entuzjazmu, bo myślę, że książka przypadnie do gustu wielu czytelniczkom :)

Po pierwsze, intryga kryminalna. I to całkiem skomplikowana.
Po drugie, przepisy na smakowite łakocie. Główna bohaterka jest właścicielką cukierni, więc produkcja ciasteczek i słodkości toczy się bez względu na popełniane w miasteczku zbrodnie.
Po trzecie, romans. W prawdzie ten wątek jest w powieści jakby najmniej zarysowany, jednak trzeba zaznaczyć, że życie uczuciowe głównej bohaterki, toczące się na równi z rozwiązywaniem zagadki kryminalnej, znacznie się wzbogaci.
No i po czwarte, kot. Intrygujący zwierz, o jeszcze bardziej intrygującym imieniu, będzie towarzyszył bohaterce w trudach dnia codziennego.

Hanna na co dzień zajmuje się prowadzeniem swojej cukierni, o wdzięcznej nazwie "Ciasteczkowa Dolina", w sennym miasteczku, w stanie Minnesota, w którym nie dzieje się nic ciekawego i wszyscy mieszkańcy znają się doskonale. Szokiem dla wszystkich staje się informacja, że za cukiernią Hanny został zamordowany dostawca mleka, Ron. Miły facet, który nie miał żadnych wrogów, został zastrzelony w swojej furgonetce.

W Hannie budzi się nieznany dotąd instynkt detektywa. Kobieta postanawia pomóc swojemu szwagrowi, który jako detektyw prowadzi sprawę zabójstwa, w rozwiązaniu tej zagadki. Na własną rękę przeprowadza dochodzenie i szuka motywu zbrodni. W jej śledztwie pojawiają się coraz to nowe tropy i podejrzani.
A tak niebezpieczna misja musi być wspomagana słodkościami, bowiem kawa detektywa bez ciasteczek jest niekompletna :)

Hanna ma niesłychany talent kulinarny, jeśli chodzi o łakocie. Tworzy ciasteczka , modyfikuje, dodaje tajemniczych składników. Po prostu króluje w kuchni! Z powieści można "ściągnąć" kilkanaście przepisów na pyszne słodkości m.in. na Chrupiące Czekoladowe Pieguski, Wiktoriańskie Imbirowe Łakotki czy Pekanowe Ciągutki.

Dodatkowym bonusem jest druga mini powieść/opowiadanie, umieszczona na końcu książki. Po zakończeniu "Śmierci za cukiernią", będziemy mogli przeczytać jeszcze o innej przygodzie Hanny, już niekoniecznie kryminalnej.
Podsumowując, jest to fajny babski kryminał, pełen przepisów i kulinarnych niespodzianek. Polecam, bo to pyszna lektura :)

Po pierwsze, intryga kryminalna. I to całkiem skomplikowana.

Książek, w których główna bohaterka jest zatwardziałą singielką koło trzydziestki, powstało zapewne setki, jak nie tysiące. Czy kolejna powieść tego typu mogła jeszcze czymkolwiek zaskoczyć? Okazuje się, że tak…tematyką kryminalną. „Śmierć za cukiernią” jest jednak kryminałem innym niż zwykle, bo połączonym z przepisami na pyszne ciasteczka. Czy taka wręcz wybuchowa mieszanka to dobry pomysł?

Hanna Swensen to twardo stąpająca po ziemi kobieta mieszkająca z kotem Mosze i posiadająca – jak to zwykle bywa z singielkami – nadopiekuńczą matkę próbującą wyswatać ją z każdym wolnym kawalerem, rozwodnikiem bądź wdowcem. Bezskutecznie. Z powodu śmierci ojca musiała opuścić studia doktoranckie i powrócić do rodzinnego Lake Eden, małego miasteczka w Minnesocie, gdzie założyła swój własny biznes - cukiernię „Ciasteczkową Dolinę”.

Życie w Lake Eden toczy się sennym rytmem przerywanym od czasu do czasu różnymi świętami i uroczystościami, na które oczywiście Hanna przygotowuje dla gości co róż nowe ciastka. Jednak wszystko się zmienia, kiedy za cukiernią bohaterka znajduje leżącego we krwi Rona LaSalle – dostawcy mleczarni Pod Krówką Łaciatką.

Kim był morderca i jaki miał motyw by zabić najbardziej punktualnego dostawcę w mieście? Odpowiedzi na te pytania stara się znaleźć Bill Todd – miejscowy policjant oraz Hanna, jego szwagierka, która odkrywa w sobie zamiłowanie do rozwiązywania zagadek i…tendencję do wpadania w kłopoty.

Kiedy Bill bezskutecznie szuka jakiegokolwiek tropu, Hanna sprawdza krok po kroku co robił Ron i z kim się widział tuż przed śmiercią, co wychodzi jej zaskakująco dobrze. Za dobrze jak na realistyczny kryminał. Niektóre opisywane sytuacje są absurdalne, a nawet groteskowe i wywołują tylko uśmiech. Na szczęście lekki ton książki wprowadza czytelnika w dobry nastrój, dzięki czemu można przymknąć oko na te niedoskonałości. Dodatkowo dużym plusem jest to, że trudno jest się domyślić kim był morderca i prawdę mówiąc, do ostatniej chwili tego nie wiedziałam.

Pogodny humor książki i swobodny ton powodują, że lekturę czyta się szybko i przyjemnie. Dodatkowym atutem są przepisy na opisywane w książce ciastka, które wręcz proszą się o wypróbowanie.

Książkę polecam osobom poszukującym lekkiej lektury ze „śmiercią w tle”.

itezone.pl

• 2015
  • 2016
  • Lekkie

Dodaj cytat z książki Śmierć za cukiernią