Śmierć za cukiernią

Tłumaczenie: Maria Jaszczurowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Hannah Swensen". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Bellona
Chocolate Chip Cookie Murder
978-83-111-2283-3
śledztwo, zagadka,
Lucy

Weź jednego detektywa amatora, dodaj trochę ekscentrycznych mieszkańców Minnesoty, sporą garść mrożącej krew w żyłach niepewności, a otrzymasz przepis na wspaniałą nową serię kryminałów z Hanną Swensen w roli głównej. Akcja rozgrywa się pewnej mroźnej jesieni na wsi w stanie Minnesota. Autorka doskonale oddaje atmosferę panującą na prerii, kiedy co chwilę zamieć przynosi kolejną porcję...

Akcja rozgrywa się pewnej mroźnej jesieni na wsi w stanie Minnesota. Autorka doskonale oddaje atmosferę panującą na prerii, kiedy co chwilę zamieć przynosi kolejną porcję śniegu. Mimo to, czytając powieść nie czuje się chłodu - wręcz przeciwnie, miłą atmosferę małej miejscowości, gdzie zapach kawy i świeżo upieczonych ciasteczek pomaga przetrwać wyjątkowo długą i zimną porę roku. Do samego końca nie wiadomo, kto okaże się mordercą. Można, oczywiście, zgadywać, lecz co rusz jakiś trop okazuje się fałszywy. Przechodząc przez plątaninę ślepych uliczek, nie wiemy, jakie zaskoczenie czeka nas na sam koniec. Smaku dodają również, i to dosłownie, przepisy przytaczane przez autorkę. Większość z nas skusi się zapewne, by wypróbować kilku z nich, lecz dopiero po przeczytaniu książki - tak dobrej zabawy nie przerywa się w połowie. Postaci wydają nam się znajome - każda z nich mogłaby właściwie być naszym sąsiadem. Począwszy od głównej bohaterki, która jest sympatyczną, bezpretensjonalną i inteligentną "dziewczyną z sąsiedztwa".

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=fut&bid=5703&page=0

sardegna | 2012-06-08
Przeczytana: czerwiec 2012

Ależ fajny kobiecy kryminał udało mi się przeczytać :) Będę pełna entuzjazmu, bo myślę, że książka przypadnie do gustu wielu czytelniczkom :)

Po pierwsze, intryga kryminalna. I to całkiem skomplikowana.

Po drugie, przepisy na smakowite łakocie. Główna bohaterka jest właścicielką cukierni, więc produkcja ciasteczek i słodkości toczy się bez względu na popełniane w miasteczku zbrodnie.

Po trzecie, romans. W prawdzie ten wątek jest w powieści jakby najmniej zarysowany, jednak trzeba zaznaczyć, że życie uczuciowe głównej bohaterki, toczące się na równi z rozwiązywaniem zagadki kryminalnej, znacznie się wzbogaci.

No i po czwarte, kot. Intrygujący zwierz, o jeszcze bardziej intrygującym imieniu, będzie towarzyszył bohaterce w trudach dnia codziennego.

Hanna na co dzień zajmuje się prowadzeniem swojej cukierni, o wdzięcznej nazwie "Ciasteczkowa Dolina", w sennym miasteczku, w stanie Minnesota, w którym nie dzieje się nic ciekawego i wszyscy mieszkańcy znają się doskonale. Szokiem dla...

Erin | 2016-04-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 02 kwietnia 2016

"Gdyby ktokolwiek usłyszał, jak śpiewa o tym, że "uwielbia swoją dużą, silną kicię", z pewnością zakwalifikowaliby ją do wariatkowa." (s.160)

Hanna Swensen prowadzi cukiernię "Ciasteczkowa Dolina". Pewnego poranka znajduje zwłoki dostawcy mleka za swoim lokalem. Pomaga swojemu szwagrowi, niedawno awansowanemu detektywowi, rozwikłać tajemnicę śmierci dostawcy.
Bohaterka jednocześnie zmuszona jest walczyć z natrętną matką, która na siłę stara się wyswatać swoją najstarszą córkę z każdym kawalerem, mieszkającym w Eden Lake. W tle nieprzeciętny kocur Mosze i pieczenie ciasteczek.

Autorka schematycznie eliminuje kolejnych podejrzanych, prawie niczym nie zaskakuje. No, może raz - kiedy dowiadujemy się, kto jest prawdziwym mordercą.
Książka zawiera 16 (!) przepisów z "Ciasteczkowej Doliny".

Typowy kobiecy kryminał, który pomimo swojej prostoty, przyjemnie się czyta.
Warto poświęcić mu chwilę.

Abigail | 2014-10-23
Na półkach: Przeczytane, Kryminał
Przeczytana: 23 października 2014

Schemat powieści Joanne Fluke jest typowy dla większości kryminałów: na początku morderstwo, a następnie przesłuchiwanie świadków, sprawdzanie alibi, badanie kolejnych tropów i eliminowanie kolejnych podejrzanych. Autorce udało się skonstruować przemyślaną, spójną, ciekawą i trzymającą w napięciu intrygę, a zarazem umiejętnie wpleść w nią wątki poboczne. Powieści dodaje uroku ciepła i przyjazna (choć jak się okazuje nie do końca) atmosfera małego miasteczka, a szczególnie kawiarenki prowadzonej przez główną bohaterkę. Książka jest nieprzewidywalna, ale tylko w pewnym stopniu i do pewnego momentu.

Do „Śmierci za cukiernią”, Joanna Fluke dodała jeszcze jedno opowiadanie- „Zagadka świątecznych słodkości”- pełną ciepła historię o nastolatce, która uciekła z domu. Nie jest to co prawda kryminał, ale jednak zawiera nutę dreszczyku. Opowiadanie polecam szczególnie polecam nastolatkom i ich rodzicom, ponieważ uczy wrażliwości i zrozumienia.

Ważnymi bohaterami obydwu części są...

jagoda | 2013-06-11

Polecam gorąco. Singielka, amatorka- detektyw, zbrodnia, małomiasteczkowa społeczność i w tle zapach kawy i pysznych ciasteczek.

NewerMajnd | 2015-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2015

Tyle dobrych ciastków :3 Koteł taki Rudy :3 No czegóż chcieć więcej? :D

aga | 2018-05-25

Lekka.Na jakiś dłuższy weekend.

Barbara Z | 2013-03-03
Przeczytana: 2013 rok

Przyjemna książka na chłodne wieczory. Polecam razem z kubkiem gorącej czekolady i obowiązkowo talerzem ciasteczek :).
Kryminał dla kobiet, zawierający dużo przepisów na przeróżne ciasteczka. Zamierzam wypróbować czy się udadzą.

Westalka | 2012-05-04
Na półkach: Przeczytane, Lekkie
Przeczytana: 02 maja 2012

Książek, w których główna bohaterka jest zatwardziałą singielką koło trzydziestki, powstało zapewne setki, jak nie tysiące. Czy kolejna powieść tego typu mogła jeszcze czymkolwiek zaskoczyć? Okazuje się, że tak…tematyką kryminalną. „Śmierć za cukiernią” jest jednak kryminałem innym niż zwykle, bo połączonym z przepisami na pyszne ciasteczka. Czy taka wręcz wybuchowa mieszanka to dobry pomysł?

Hanna Swensen to twardo stąpająca po ziemi kobieta mieszkająca z kotem Mosze i posiadająca – jak to zwykle bywa z singielkami – nadopiekuńczą matkę próbującą wyswatać ją z każdym wolnym kawalerem, rozwodnikiem bądź wdowcem. Bezskutecznie. Z powodu śmierci ojca musiała opuścić studia doktoranckie i powrócić do rodzinnego Lake Eden, małego miasteczka w Minnesocie, gdzie założyła swój własny biznes - cukiernię „Ciasteczkową Dolinę”.

Życie w Lake Eden toczy się sennym rytmem przerywanym od czasu do czasu różnymi świętami i uroczystościami, na które oczywiście Hanna przygotowuje dla gości co róż...

Agnieszka28 | 2017-05-07
Przeczytana: 06 maja 2017

Takie sobie czytadełko :), trochę naiwne i mało realne.

Niebieska7 | 2018-03-29
Przeczytana: 27 marca 2018