Ile kroków do domu

Wydawnictwo: Muza
978-83-7495-891-2
literatura polska
Ag2S

* zainspirowana faktami, trzymająca w napięciu do ostatniej strony, historia trzech ucieczek z PRL-u * bogaty w szczegóły portret polskiej siermiężnej rzeczywistości epoki Gomułki i Gierka * powieść o prawdziwej przyjaźni czterech chłopaków z Powiśla, ich dzikich przygodach, szczeniackich wygłupach, pierwszych miłościach i wielkich marzeniach Andrzej Kochański, zwany Kochanem, przywódca...

Andrzej Kochański, zwany Kochanem, przywódca podwórkowy z Powiśla, jako nastolatek wyjeżdża do Francji, do matki. Po trzech latach - jest rok 1968 - wraca, by odbyć w Polsce służbę wojskową, bo sądzi, że wywiązanie się z tego obywatelskiego obowiązku pozwoli mu w przyszłości bez problemu wyjeżdżać z kraju. Niestety, władze uznają, że wszedł w posiadanie tajemnic wojskowych i co najmniej przez dwa lata nie może złożyć wniosku o wydanie paszportu. Andrzej nie chce tak długo czekać i razem z dawnymi kumplami z podwórka podejmuje pierwszą próbę ucieczki za zieloną granicę...

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2012

źródło okładki: http://www.muza.com.pl/?module=okladki&id=42355

keys | 2014-04-29
Na półkach: 2014
Przeczytana: 29 kwietnia 2014

Świetna książka, która w doskonały sposób ukazuje absurdy życia codziennego lat 60-tych ubiegłego wieku w Polsce i odsłania dziwy komunizmu w codziennym życiu.
Czterech młodych chłopaków, przyjaciół z Powiśla, postanawia na własną rękę, bez paszportów, opuścić kraj i udać się do Francji, gdzie wcześniej przebywał jeden z nich, Andrzej "Kochan".
To on nakreślił chłopakom obraz życia na zachodzie Europy i to w jakim świecie żyją oni tutaj w Polsce. Do tego nęciła go chęć przechytrzenia gnębiącego systemu, zagrania na nosie tępym urzędnikom i oszukanie ograniczonych funkcjonariuszy.
To jak absurdalne było życie w Polsce dostrzegł dopiero z perspektywy pobytu na zachodzie bo zrozumiał tam czym jest wolność. Dlatego postanowił nielegalnie, wbrew zakazowi wyjechać z kraju.
Reszty dowiecie się z książki, którą czyta się jak dobry kryminał.

dasio72 | 2013-09-23
Przeczytana: 23 września 2013

Siermiężna rzeczywistość końca lat 60-tych, warszawskie Powiśle i czterej 18-letni koledzy, Kochan, Sysy, Szczota i Maniek. Przyjaciele zawsze trzymający się razem. Tak było, do momentu kiedy 15 letni Andrzej"Kochan"Kochański wyjechał odwiedzić mieszkającą we Francji matkę. Po trzech latach pobytu dowiaduje się że dostał powołanie do wojska. Chłopak postanawia wrócić, odsłużyć swoje i wyjechać z powrotem. Niestety, PRL-owscy urzędnicy, w imię jakiś odrealnionych przepisów postanawiają nie wydać chłopakowi paszportu, i tym samym pozbawić go możliwości podjęcia nauki w wymarzonej Francji.
"Kochan" który poznał smak wolności, pełnych sklepów i kolorowo ubranych, uśmiechniętych ludzi, zaczyna dusić się w warszawskiej szarzynie dnia codziennego. Postanawia za wszelką cenę opuścić socjalistyczny raj i namawia do tego także swoich kolegów. Czy opuszczenie Polski przez zieloną granicę to łatwa sprawa, czy prawdziwa przyjażń przetrwa najtrudniejsze próby, czy koledzy w komplecie staną nad...

bibliofilka | 2012-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2012

Platon w “Państwie” przedstawił uwięzionych w jaskini ludzi, skrępowanych łańcuchami, którzy oglądają jedynie cienie prawdziwej rzeczywistości. Przebywają oni w ciemnościach w głębi jaskini. Ich twarze zwrócone są w stronę ściany, na którą padają cienie rzeczy, znajdujące się przed ogniskiem, zapalonym powyżej nich. Dno jaskini, w którym znajdują się ludzie, to świat doczesny, w jakim żyją. Łańcuchy, które krępują ludzi, to rzeczy, sprawy, które wiążą ich z tym światem. Cienie natomiast, które widzą ci ludzie, są odbiciem prawdziwej idei. Platon uważał, że tylko dzięki wyzwoleniu się z łańcuchów, tj. od spraw życia doczesnego, ludzie są w stanie poznać prawdę wyższą, czyli świat idei. Jednak dusza ludzka jest w stanie poprzez anamnesis, czyli przypomnienie, dojść do świata idei. Do tego wniosku doszedł już wiele wieków temu, mimo to, jest to wciąż aktualne.

I mówiąc metaforycznie, w takiej właśnie jaskini znaleźli się bohaterowie debiutanckiej powieści Dominika Rutkowskiego “Ile...

Basia Pelc | 2013-04-01

Debiutancka powieść autora opisuje w przebogaty i barwny sposób epokę Gomułki i Gierka. Bohaterami są czterej chłopcy, których liderem i przywódcą jest Andrzej Kochański (Kochan). Kochan wraz z Sysym (jego zastępca, Bogusław Czerwonka), Mańkiem (mały, rozlatany Marian Adamczyk) i Szczotą (Waldemar Wypijewski, ksywka powstała od jego włosów) wychowują się razem na warszawskim Powiślu m.in. w czasach PRL-u. Oto opis ich młodości, pierwszych zadużeń, niezapomnianych przygód i dorastania.

Kochan jako nastolatek wraz z rodzicami wyjeżdża z Francji, wraca do kraju tylko po to, aby odbyć służbę wojskową i nie być za to ściganym. Jednak po spełnieniu swojego obowiązku wobec ojczyzny, otrzymuje odmowę na wydanie paszportu. Urzędnik boi się, iż jest on francuskim szpiegiem i chce wykraść, wyjawić im sekrety naszej armii, a przecież musi strzec naszych tajemnic. Bez paszportu jego świat się zawala, stłamszony i zamknięty postanawia prysnąć wraz z kolegami za zieloną granicę. Koledzy także...

Karolina Sikora | 2012-08-15
Na półkach: 2012
Przeczytana: 15 sierpnia 2012

Znakomita książka, dla mnie pokolenia, które na szczęście ominęło dorastanie w rzeczywistości PRL to trochę jak bajka, jak serial Alternatywy 4, jak opowieści rodziców...

Niestety a może na szczęście nie rozumiem wielu absurdów życia codziennego sprzed 1989 roku. Nie doceniłam nagle posiadania zielonej książeczki - paszportu.

Jednak na pewno kibicowałam Kochanowi w jego licznych przygodach, które choć są dla mnie jak science fiction, to i tak bardzo wciągają, rozszerzają światopogląd i wiedzę o czasach, które na szczęście minęły.

miqa | 2012-09-05
Na półkach: 2012
Przeczytana: 26 sierpnia 2012

Małgosia | 2015-10-12
Przeczytana: 06 października 2015

Książkę tę dostałam do przeczytania od znajomego, który jest jednym z bohaterów tej opowieści.
Trudne lata 70.-90., kiedy dorastaliśmy zostały opisane rzetelnie, jednak w tym opisie czegoś mi brakowało. Autor pokazuje, jak bardzo kuriozalne były czasami sytuacje, np. kiedy chciał wyjechać do mamy do Francji i nie chciano mu wydać paszportu. Oczywiście przygody opisane w książce to licentia poetica autora, ale pokazują, że czasami nieposiadanie internetu i telefonu komórkowego może wyjść człowiekowi na dobre.
Każda dekada ma swoje plusy i minusy. Każda młodzież dorastająca w danej dekadzie ma swoje specyficzne problemy. Niewątpliwym plusem ostatnich dwóch dekad jest to, że możemy jeździć po całym świecie i nie musimy martwić się o to, czy wydadzą nam paszport, czy nie.

Marcin Lu | 2017-10-14
Przeczytana: 14 października 2017