Brzemię chwały

The Weight of Glory and Other Addresses
9788386941988
religia
Dariusz Okoń

Gdyby dzisiaj zapytać dwudziestu dobrych ludzi, co uważają za najwyższą z cnót, to dziewiętnastu z nich zapewne odpowie, że bezinteresowność. Jeśli jednak zapytalibyście o to samo dowolnego chrześcijanina w dawnych czasach, odparłby: miłość. Widzicie, co się stało? Miejsce pozytywnego określenia zastąpiło negatywne i ma to znaczenie nie tylko językowe. Przecząca forma słowa bez-interesowność nie sugeruje, abyśmy w pierwszej kolejności czynili rzeczy dobre dla innych, lecz abyśmy odmawiali ich sobie – jakby ważne było nie szczęście innych, lecz nasza wstrzemięźliwość. Nie sądzę, aby to wynikało z chrześcijańskiej cnoty miłości. Nowy Testament wiele mówi o samowyrzeczeniu, ale nigdy nie jest ono celem samym w sobie. Mamy dokonywać wyrzeczeń i brać na siebie krzyż, aby naśladować Chrystusa. I niemal każdy opis tego, co osiągniemy, tak postępując, zawiera odwołanie do jakiegoś pragnienia. Jeżeli we współczesnym umyśle czai się przekonanie, że pragnienie własnego dobra i nadzieja na osiągnięcie radości to rzeczy złe, to wyjaśniam, iż przekonanie to wywodzi się od Kanta i stoików, a nie z wiary chrześcijańskiej. W rzeczy samej, wziąwszy pod uwagę szczodre obietnice zawarte w Ewangelii, wygląda na to, że Chrystus Pan uważa nasze pragnienia nie za zbyt silne, lecz za zbyt słabe. Tak jak u nieświadomego dziecka, które zadowala się lepieniem babek w brudnej piaskownicy, bo nie wie, czym jest obietnica spędzenia wakacji nad morzem – nie ma w naszych sercach entuzjazmu i oszałamiamy się alkoholem, seksem oraz ambicją, chociaż mamy obietnicę osiągnięcia nieskończonej radości. Zbyt łatwo nas zadowolić.

źródło opisu: http://logos.warszawa.pl/ksiazki/95-brzemie-chwaly.html

źródło okładki: http://logos.warszawa.pl/ksiazki/95-brzemie-chwaly.html

justi | 2012-04-01
Na półkach: Przeczytane, Religia
Przeczytana: 01 kwietnia 2012

Kolejny dowód na to, że wiedza i wiara nie tylko nie wykluczają się, ale jedna prowadzi do drugiej.
Bardzo lubię język Lewisa, jego trafne uwagi i jasną dedukcję oraz ogromną wiedzą.

NullnFull | 2016-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2016

Brzemię chwały to zbiór esejów autora Narni. Myślę, że jest to najlepszy zbiór krótkich wykładów, które dotykają spraw najważniejszych. Mowa o człowieku i jego godności. Niezrównany styl i klarowna argumentacja gwarantuje prawdziwą przyjemność czytania. W naszej rzeczywistości, kiedy wszystko stoi na głowie a zwierzęta mają niekiedy więcej praw niż ludzie, warto wrócić do korzeni i przypomnieć sobie kim jest człowiek i dlaczego nie ma w przyrodzie nic, co dorównuje mu godnością. Gorąco polecam wszystkim zatroskanym i zgnębionym na duchu. Pokrzepia!

picasso83 | 2014-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2014

Kolejna doskonała pozycja C.S. Lewisa. Książka pełna przenikliwej mądrości, która została podana w przystępnej formie. Jest to moja druga ulubiona książka Lewisa, zaraz po "listach starego diabła do młodego". Gorąco polecam ;)

Mateusz | 2017-09-14
pomodus | 2016-08-16