Kino Beat Generation

Wydawnictwo: WAM
978-83-7505-737-9
beat generation, kino, film
KissWillKillYou

Beat Generation jest formacją kulturową, której znaczenie dla rozwoju neoawangardy i alternatywnej kultury II połowy XX wieku jest trudne do przecenienia. I o ile ona sama stała się już wielokrotnie obiektem refleksji, to wyrastające z jej doświadczeń kino zaszczyt ten spotykał niepomiernie rzadziej. Urszula Tes nie ogranicza jednak swych badań do filmu. W kolejnych częściach książki poddaje refleksji sam fenomen Beat Generation oraz twórczość filmową postrzeganą jako jej część, jak również analizuje filmy należące do kinematograficznego głównego nurtu, zewnętrzne wobec analizowanej formacji, powstałe jednak w efekcie inspiracji ze strony Beat Generation, bądź też w swoistej z nią polemice. W ten sposób autorka tworzy rodzaj monografii zjawiska wskazanego w tytule. Urszula Tes nie tylko w przekonywający sposób dowodzi trafności swej tezy o głębokim zakorzenieniu analizowanych dzieł w estetyce i ideologii Beat Generation, nie tylko przedstawia ich interesujące, nowatorskie w wielu punktach interpretacje, ale także pozwala dzięki swym analizom spojrzeć w odnowiony sposób na historię amerykańskiej awangardy filmowej.
/Prof. dr hab. Ryszard Kluszczyński/

źródło opisu: http://e.wydawnictwowam.pl/

źródło okładki: http://e.wydawnictwowam.pl/

Lubię ten typ książek
Zwięzłe, treściwe, zachęcające do dalszych poszukiwań.
Szkoda, że większość filmów jest niedostępnych dla polskiego widza.
No cóż.

ubię ten typ książek
Zwięzłe, treściwe, zachęcające do dalszych poszukiwań.
Szkoda, że większość filmów jest niedostępnych dla polskiego widza.
No cóż.

gabrielab393 | 2017-02-23