Wycinek z historii jednego życia

Wydawnictwo: Platan
978-83-89711-82-3
historyczna

Wśród książek ukazujących nieznane dotychczas fragmenty działalności polskiej konspiracji, praca ppłka Emila Kumora "Wycinek z historii jednego życia" zajmuje pozycję wyjątkową już chociażby przez sam fakt, że zawiera wspomnienia jednego z pierwszych żołnierzy Polski Podziemnej, bezpośredniego uczestnika i niejako świadka koronnego tworzenia jej zrębów organizacyjnych. Ppłk Emil Kumor...

Ppłk Emil Kumor ("Krzyś") należał przed wojną do ścisłego sztabu gen. Tokarzewskiego, a w okresie kampanii wrześniowej brał udział w bitwie pod Kutnem i w obronie Warszawy. Już w końcu września 1939 roku - w chwili kapitulacji Warszawy - wstępuje do tworzonej przez gen. Karaszewicz-Tokarzewskiego pierwszej podziemnej organizacji wojskowej - Służby Zwycięstwu Polski - będącej zalążkiem późniejszego Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej.

Cieszący się zaufaniem trzech kolejnych dowódców Polski Podziemnej - gen. Tokarzewskiego, gen. Roweckiego, gen. Komorowskiego - ppłk Kumor, pełniąc funkcję szefa wydziału specjalnego sztabu Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej, organizuje szereg śmiałych akcji wymierzonych przeciwko niemieckiemu okupantowi. Jest między innymi inicjatorem i organizatorem słynnej akcji "Góral", w wyniku której oddział Armii Krajowej w czerwcu 1943 roku zdobył na ulicach Warszawy 105 milionów złotych transportowanych przez Niemców z Banku Emisyjnego. Opis tej akcji oraz szeregu innych akcji Polski Podziemnej w latach okupacji, jak również wspomnienia autora z okresu kampanii wrześniowej i powstania warszawskiego, składają się na treść jego interesującej książki. Stanowi ona cenny dokument, ocalający od zapomnienia często nieznane dotychczas szczegóły działalności polskiej konspiracji, jest przypomnieniem jej ofiarnych żołnierzy, toczących bezkompromisową walkę z niemieckim okupantem, jest hołdem złożonym pamięci tych, którzy po dobrze spełnionym obowiązku wobec ojczyzny odeszli na "wieczną wartę".

źródło opisu: Wydawnictwo PLATAN, 2011

źródło okładki: zdjęcie autorskie