Japońska kaligrafia kreska po kresce

Wydawnictwo: Edgard
8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-61828-85-3
kaligrafia, japonia
sztuka
Artur

Kaligrafia (jap. shodo) to sztuka pięknego pisania. W Japonii zaliczana jest do sztuk pięknych na równi z malarstwem. Książka "Japońska kaligrafia kreska po kresce" autorstwa mistrzyni shodo Kunii Takezaki to wspaniały przewodnik po świecie japońskiej sztuki kaligrafii. Polecany jest wszystkim zainteresowanym nie tylko nauką malowania znaków kanji, lecz także kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni i samym językiem japońskim - jego historią oraz współczesną pisownią i wymową.

Część teoretyczna szczegółowo przedstawia zasady i techniki pisania znaków, zapoznaje z przyborami niezbędnymi do kaligrafii, a także uczy, jak posługiwać się pędzlem i jak przyjąć właściwą postawę ciała. Książka zawiera również rozbudowane informacje na temat pisma japońskiego - kanji, hiragany i katakany oraz historii, pochodzenia i budowy znaków kanji, a także podstaw fonetyki języka japońskiego.

Część praktyczna koncentruje się na nauce kaligrafii od podstaw, czyli od zapisywania kresek podstawowych aż po tworzenie pełnych znaków. Zbiór 166 starannie wykaligrafowanych kanji został opracowany i uporządkowany specjalnie z myślą o osobach początkujących, dlatego znalazły się w nim znaki najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane w trakcie nauki pisania. Wędrówkę po świecie kaligrafii rozpoczynamy więc od symboli najprostszych, dochodząc stopniowo, w miarę doskonalenia umiejętności, do tych najbardziej skomplikowanych. Dodatkowo przy każdym znaku zamieszczono przydatną w trakcie samodzielnego kaligrafowania tabelkę, przedstawiającą kolejność pisania kresek, a także informacje o znaczeniu i wymowie danego kanji oraz przykłady słów złożeń, w których występuje.

źródło opisu: Strona wydawcy

Moja miłość do Japonii nie ogranicza się jedynie do uczucia skierowanego ku krajobrazowi i językowi. Kraj Wschodzącego Słońca fascynuje mnie pod każdym względem. Często wyszukuję coraz to nowsze informacje dotyczące: bento, japońskiego szkolnictwa, kendo, ceremonii parzenia herbaty (przyznam się do sporej kolekcji prywatnej liczącej około 50 różnych herbat) oraz kaligrafii. Tej ostatniej poświęcę dzisiaj więcej uwagi.

Zawsze brakowało mi w Polsce dobrych książek poświęconych japońskiej kaligrafii, które mogłyby nakierować początkującego samouka. W języku angielskim mamy niestety o wiele lepszy wybór. Kilka miesięcy temu, podczas spaceru po Matrasie, natknęłam się na gigantyczną pozycję: „Japońska kaligrafia kreska po kresce”. Moją uwagę przykuła już sama kolorystyka szaty graficznej (bardzo ciekawe połączenie bieli, czerni i czerwieni). Wnętrze okazało się jeszcze bardziej przyjemne. Na początku zostały zamieszczone informacje dotyczące:
- sposobu korzystania z książki,
-...