Tradycje i legendy ludów Mongolii

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
historia

Publikacja autorstwa wybitnego znawcy historii Mongolii, prof. Stanisława Kałużyńskiego.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Koronczarka | 2016-09-02
Przeczytana: 02 września 2016

Profesor Stanisław Kałużyński przetłumaczył i opracował naukowo "Tajną historię Mongołów" i ta pozycja zajmuje wiele miejsca w "Tradycjach...". Na książkę składają się informacje dotyczące historii Mongołów od czasów Hunów do rozpadu wielkiego państwa mongolskiego stworzonego przez Czyngis-chana i omówienie trzech najważniejszych dzieł dla tego narodu, właśnie "Tajnej historii...", "Drogocennej kroniki pochodzenia chanów" i "Opowieści o mrocznym chanie". Wszystko opisane z precyzją naukowca, co pewnie dla wielu będzie zaletą, ale ja świeżo odkryłam temat i emocje wypalają mi dziurę w umyśle, dlatego nie w pełni jestem w stanie to docenić. Poza tym słowo tradycje w tytule mnie trochę zmyliły. Miałam nadzieję na dzieło trochę bardziej etnograficzne. Czuję się więc trochę zawiedziona, choć niewiele jest w tym winy autora tej książki.

Schrecksenmeister | 2012-03-24
anda93 | 2017-10-25