rozwińzwiń

Szczęśliwy w Ameryce

Okładka książki Szczęśliwy w Ameryce Marek Żak
Okładka książki Szczęśliwy w Ameryce
Marek Żak Wydawnictwo: Albatros powieść historyczna
338 str. 5 godz. 38 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Tytuł oryginału:
Szczęśliwy w Ameryce
Wydawnictwo:
Albatros
Data wydania:
2011-07-12
Data 1. wyd. pol.:
2011-07-12
Liczba stron:
338
Czas czytania
5 godz. 38 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-88038-81-5
Tagi:
Miłość seks antybiotyki Pfizer Nowy Jork Kuba
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
6131
3433

Na półkach:

Amerykańska wielkość naukowców nie polega na wielowiekowej tradycji badań, ponieważ na początku na tym dzikim kontynencie zdobywano ziemie, później zakładano organizacje, tworzono społeczeństwa, a później robiono z nich państwa. Nauka pochodziła głównie z Europy. II wojna światowa bardzo zmieniła owe siły. Po rozbiciu potęgi Hitlera nastała panika naukowców, którzy nie bardzo wiedzieli, co z nimi się stanie. Pracowali dla Rzeszy, byli postrzegani, jako zbrodniarze, nawet jeśli nimi nie byli. Sprytne Stany Zjednoczone wykorzystały ów lęk i przygarnęły rzesze naukowców pod swoje skrzydła wybawców.

Marek Gar jest typowym naukowcem, a do tego typowym samcem, który w życiu robi wszystko, by przetrwać i mieć tyle seksu ile potrzebuje. Książka Żaka (autora o tym samym imieniu, co bohater) po raz kolejny obala mity o wierności mężczyzn, ich bezinteresowności, romantycznej miłości. Doskonale pokazuje realia, w jakich żyły pokolenia kobiet ograniczonych przez męskie poczucie wartości.
Bohater wielokrotnie swoim zachowaniem potwierdza stwierdzoną przez polskiego seksuologa, że mężczyzna zawsze i wszędzie myśli o seksie oraz szuka okazji do trwałego romansu, który ograniczyłby codzienny przymus ponoszenia wysiłków w celu szukania partnerek (taka teoria również w książce "Trzeci szympans" Diamonda Jareda). Jako typowy mężczyzna, Marek nie lubi okresów postu między związkami, ponieważ jest to czas trudny, czyli bez zaspokojenia seksualnego.
Po raz pierwszy (nie licząc książek historycznych Daviesa) w książce Żaka pojawia się normalne spojrzenie na Żydów i ich pretensje do Polaków dokonane przez Niemców na „narodzie wybranym”. Żak po raz kolejny uświadamia nas, że Niemcy, Polacy, Czesi i tak dalej na równi z Żydami trafiali do obozów. Wystarczyło podejrzenie o działania szkodzące władzy. Podejście normalne w każdym kraju, w którym wódz to bezwzględny dyktator. Nie zapomina też powiedzieć o tym, że równie okrutni (jak nie bardziej) byli dla Polaków i Żydów Sowieci, że Żydzi sami siebie wzajemnie mordowali, donosili na siebie, a ci siedzący w bezpiecznej Ameryce nie zrobili nic by ratować rodaków, co jest często zapominane w dyskursie między Polakami a Żydami, a o czym otwarcie mówi Hannah Arendt.
Kolejnym mitem, jaki obala to bezinteresowność i niesienie pokoju przez USA podczas II wojny światowej. W tym spojrzeniu Amerykanie świadomie rozegrali partię zastraszania Stalina, przez co stali się prowokatorami „zimnej wojny”, a wszystko w imię własnych korzyści. Dla koncernów produkujących dla wojska wojna była korzystna i pozwalała obejść wiele procedur wdrażania leków czy innych technologii.
Autor obala również mit Ameryki walczącej o pokój i wolność innych krajów. Amerykanie nie przejmują się niewolą Polski czy Czechosłowacji. Dla nich to dwa nieważne państewka gdzieś w Europie Środkowej. Gdyby tu były cenne złoża to gra byłaby warta świeczki, co możemy zaobserwować obecnie (jak i w przeszłości) podczas licznych „misji pokojowych”.
Piękno, wielkość i bogactwo kraju polega na dorobieniu się dzięki prowadzeniu handlu z walczącą Europą. Wielu miliarderów zdobyło wówczas fortuny i do nich należy Spencer, który wykorzystuje swoją majętność, by odbić Markowi żonę. Ta sytuacja staje się kolejnym pretekstem do obalania mitu o bezinteresowności pomocy Amerykanów Polakom po wojnie. Bohater, w zamian za pomoc w postaci wysłania potrzebnych lekarstw do ojczyzny, podpisuje zgodę na rozwód.
W kilku zdaniach znajdujemy również podkreślenie ważności prokreacji w czasach zaborów. Autor jest jednym z niewielu, który docenia rolę kobiet w odbudowie kraju po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Posiada on również coraz popularniejsze poglądy o bezsensowności zrywów narodowych w zaborze rosyjskim, ponieważ przyniosły Polsce zacofanie gospodarcze i wyniszczenie intelektualne.
Nie byłaby sobą, gdybym nie dostrzegła i wad. Przede wszystkim jest to książka pisana przez „ścisłowca” , który zrobił parę błędów interpunkcyjnych (wiele zbędnych znaków np. stawianie kropki od razu po wykrzykniku lub przecinka przed i po „że”). Te jednak bardzo łatwo mogła wychwycić korektorka (po kimś, kto skończył filologię polską należy oczekiwać takiej umiejętności),a nie zrobiła.
Językowo jest to powieść do dość szybkiego czytania. Po moich poprzednich poważnych lekturach ze skomplikowanym językiem (U. Eco),przez książkę Żaka się frunie. Polecam wszystkim do przeczytania razem z książkami Daviesa o II wojnie i polityce powojennej („Europa. Rozprawa historyka z historią” i „Europa. Między Wschodem i Zachodem”).
W naszej literaturze brakuje takiego trzeźwego spojrzenia na „winę” Polaków. Czytałam sporo książek o tamtych czasach i to jest jedyna, która mnie urzekła odarciem z zakłamania. Niestety kompleks Żydów, którzy dopiero po wojnie ocknęli się z snu dotyczącego ich poczynań i wyrzuty sumienia kazały im szukać kozłów ofiarnych. Rzesze Żydów, które emigrowały z III Rzeszy do USA milczało. O obozach wiedzieli wszyscy, ale bali się mówić, a może nie chcieli, ponieważ mieli nadzieję na odzyskanie wielkich majątków, które zostawili. Ciekawi mnie jak ową sprawę żydowskich bogactw załatwił rząd Niemiec. Polaków ciągle się atakuje i nawet uwierzyliśmy w naszą winę i „niecywilizowaność” dotyczącą zagrabienia majątków niemieckich w zamian za stracone na wschodzie. A co dali Niemcy Żydom za utracone majątki i zabitych bliskich? Większość literatury wojennej i powojennej pokazuje Polaków w bardzo złym świetle. Marek Żak - podobnie jak brytyjski naukowiec Davies – niszczy nieżyczliwe mity.

Książka jest kontynuacją "Szczęśliwego w III Rzeszy"

Amerykańska wielkość naukowców nie polega na wielowiekowej tradycji badań, ponieważ na początku na tym dzikim kontynencie zdobywano ziemie, później zakładano organizacje, tworzono społeczeństwa, a później robiono z nich państwa. Nauka pochodziła głównie z Europy. II wojna światowa bardzo zmieniła owe siły. Po rozbiciu potęgi Hitlera nastała panika naukowców, którzy nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
246
227

Na półkach: ,

„Szczęśliwy w Ameryce” Marka Żaka to kontynuacja losów dr Marka Gara, którego losy mogliśmy śledzić w „Szczęśliwy w III Rzeszy”. Marek Gar wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych po tym jak wywiad amerykański „przejmuje” najlepszych naukowców, którzy pracowali wcześniej dla III Rzeszy. W USA Marek próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości, gdzie nie rządzi strach przed śmiercią, karą, drugim człowiekiem, który gotowy jest zdradzić swoje ideały, aby tylko przeżyć koszmar II wojny światowej; ale jest to świat, w którym można poczuć się bezpiecznie, spokojnie, gdzie można wieść wręcz idealistyczne życie. Ale to tylko pozory – w świecie kapitalizmu, zimnej wojny, człowiek staje się niewolnikiem konsumpcyjnego stylu bycia, któremu trudno się oprzeć, szczególnie osobom, które musiały przeżyć horror zwanym II wojną światową.

Marek Gar jest nadal człowiekiem, który skupia się na swojej pracy zawodowej, ucieka od wielkich pieniędzy i układów. Ale mimo dystansu wobec tych wszystkich rzeczy, to wszystko to od czego próbuje uciec, dopada go ze zdwojoną siłą. Czy o takim życiu w Ameryce marzył Marek? Mimo wszystkich porażek, które są jego udziałem, Marek jest szczęśliwy, bo czuje się wolnym, robi dalej to, co potrafi najlepiej oraz wierzy, że jego starania i działania przyniosą efekt. A wszystko to, co go otacza jest tylko nic nie znaczącym tłem, który przemija.

Książka Marka Żaka na pewno do jednoznacznych nie należy i każdy może ją interpretować na swój sposób. Z jednej strony opowiada o losach Polaka, który przeprowadza się do Ameryki, by tam móc się rozwijać zarówno naukowo jak i zawodowo, pragnący na odległość pomóc swojej ojczyźnie, uważając, że na odległość lepiej pomoże swoim rodakom. Z drugiej strony czy prawdziwy patriota nie powinien walczyć o wolność ojczyzny, walczyć o jej rozwój gospodarczy przebywając na jej terenie? Która postawa jest właściwa? To już musimy sobie sami odpowiedzieć, ale jak uczy nas historia – nie tylko naszego kraju – można pomóc swojej ojczyźnie zarówno przebywając poza jej terenami, jak i zamieszkując ją. To już zależy od nas samych, na jakim polu czujemy się lepiej.

Podobnie jak pierwszą część, tak i drugą, czyta się z ogromnym zainteresowaniem, z ciekawością co się wydarzy na następnych stronach; ale zaletą tej drugiej części jest to, że jest bardziej optymistyczna, bardziej „barwna”, w porównaniu z „szarym” tłem i przytłaczającymi wydarzeniami pierwszej części „Szczęśliwy w III Rzeszy„. Można poczuć atmosferę lat 40-tych i 50-tych USA, powodując iż można odnieść wrażenie, że naprawdę przebywa się w Stanach w tamtym okresie. Czytając książkę można odnieść wrażenie, że ciężką pracą, swoim uporem i trwaniem w swoich postanowieniach, można wiele zyskać, ale również odzyskać również to, co jest dla nas najcenniejsze. Nie ważne, że bohater-człowiek (mimo wielu wad) sparzy się przy tym wiele razy, ale determinacja w działaniu może sprawić prawdziwe „cuda”.

Książkę jak najbardziej polecam, tym bardziej, że jest nawet równie ciekawa jak pierwsza część i można ją uznać za jedną z lepszych kontynuacji. Polecam.

http://swiatwidzianyksiazkami.blogspot.com/

„Szczęśliwy w Ameryce” Marka Żaka to kontynuacja losów dr Marka Gara, którego losy mogliśmy śledzić w „Szczęśliwy w III Rzeszy”. Marek Gar wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych po tym jak wywiad amerykański „przejmuje” najlepszych naukowców, którzy pracowali wcześniej dla III Rzeszy. W USA Marek próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości, gdzie nie rządzi strach przed śmiercią,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    6
  • Przeczytane
    3
  • Posiadam
    2
  • Teraz czytam
    1
  • Ulubione
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Szczęśliwy w Ameryce


Podobne książki

Przeczytaj także