Słowik

Wydawnictwo: Albatros
THE NIGHTINGALE
proza obyczajowa
Marion

Leila, młoda Iranka, pragnie studiować i zostać lekarką. Wybuch wojny przekreśla jednak jej nadzieje. Ojciec dziewczyny z całego serca nienawidzi Amerykanów i coraz bardziej angażuje się w działalność partii Baas. Leila nie może również liczyć na wsparcie wiernej tradycjom matki, która na wbrew woli dziewczyny stara się za wszelką cenę wydać ją za mąż za znienawidzonego przez nią człowieka....

Leila, młoda Iranka, pragnie studiować i zostać lekarką. Wybuch wojny
przekreśla jednak jej nadzieje. Ojciec dziewczyny z całego serca
nienawidzi Amerykanów i coraz bardziej angażuje się w działalność partii
Baas. Leila nie może również liczyć na wsparcie wiernej tradycjom matki,
która na wbrew woli dziewczyny stara się za wszelką cenę wydać ją za mąż
za znienawidzonego przez nią człowieka. Córka nie znosi. Gdy Leila
otrzymuje propozycję pracy w amerykańskiej bazie wojskowej w położonej
poza granicami miasta , staje przed koniecznością wyboru – lojalność
wobec rodziny i dalsze życie pod zasłoną hidżabu czy realizacja marzeń.
Jakąkolwiek decyzję podejmie, dopuści się zdrady...

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

Joanna | 2013-01-30
Przeczytana: sierpień 2012

Bardzo ciekawa i wciągająca lektura o cenie, jaką płaci ludność cywilna w czasie wojny. Dotyczy to zarówno całych społeczności, ich wewnętrznych podziałach jak i dramatu jednostki.

Monika | 2013-05-21
Na półkach: 2013
Przeczytana: 20 maja 2013

Zestawienie: autor - Europejczyk lub Amerykanin, narrator - muzułmanin nigdy nie wzbudza mojego aplauzu. Uważam, że nasze kultury są tak kompletnie inne, że nigdy do końca nie będziemy w stanie wczuć się w rolę drugiej strony. Amerykanka może zwiedzać Bliski Wschód i pisać książkę w Indiach, ale nie powinna próbować robić tego z pozycji kobiety irackiej. Z góry wiadomo, że to się nie uda.
Książka jest więc dla mnie kompletnie niewiarygodna. Niektóre opisane sytuacje wręcz mnie irytowały.
Książka jest jednak napisana ładnym językiem, porusza ciekawe tematy i szybko się ją czyta.

Lina | 2012-10-26
Przeczytana: wrzesień 2012

Pachnąca przyprawami i egzotyką powieść o niezwykłej młodej kobiecie, które ma marzenia i, mimo strachu i wyrzeczeń, je realizuje. Wspaniałe opisy, tak realistyczne, że niemalże na wyciągnięcie ręki. Książkę czyta się jednym tchem, zatracając się w irańskim świecie, pełnym orientalnej magii.

Eponine | 2013-09-18
Na półkach: MBP Działdowo
Przeczytana: 18 września 2013

Pomimo otwartości na obce kultury, która jest nieodłączną częścią mojego orientalistycznego wykształcenia, zawsze z ogromną ostrożnością traktowałam kraje arabskie. Nie jestem w stanie zrozumieć tego,że człowiek może toczyć walkę tylko po to, żeby przysporzyć innym cierpienia. Moje zdanie na ten temat podziela najwyraźniej tytułowa bohaterka powieści Morgany Gallway. Lajla al-Ghani, córka jednego z przywódców irakijskiego dżihadu, świadek chaosu wojennego, jaki nastał w Iraku po obaleniu reżimu Saddama.
Z książki dowiadujemy się, że jej życie początkowo przypominało bajkę. Choć była muzułmanką, postępowy ojciec wydał zgodę na studia w Egipcie, pozwalał jej ubierać się na modłę zachodnią, obiecał, że nie wyda jej za mąż za nikogo, kto jej się nie spodoba. Wszystko z wyjątkiem wykształcenia zdobytego w Kairze odebrała jej wojna. Została zobligowana do noszenia tradycyjnych ubrań i życia zgodnego z wytycznymi religii, a także do zaręczyn z kuzynem, który wzbudzał w niej obrzydzenie....

Druidka | 2014-12-10
Na półkach: Posiadam

Z pewnością nie mogę jej zaliczyć do książek do których powróciłabym po latach. Dość tendencyjna historia i irytująca główna bohaterka, która wszystko sprowadzała jedynie do studiów medycznych. Praca w szpitalu, w czasie wolnym czytanie medycznych czasopism lub podręczników, a pomiędzy tym wszystkim rozmyślania o tym, jak zostać cenioną lekarką. Co za dużo to niezdrowo i wolę jak postać jest bardziej złożona. Do żadnego z bohaterów nie czułam sympatii, ani nie utożsamiałam się, gdyż byli według mnie zbyt czarno-biali.

Moja recenzja: http://recenzjedruidki.blogspot.com/2014/11/morgana-gallaway-sowik.html

julcia90 | 2014-10-16

Książka przedstawia panującą sytuacje polityczno -społeczna , Iraku tuz po obaleniu reżimu Saddama Husajna. W momencie wkroczenia wojsk Amerykańskich na teren Iraku , życie ludności cywilnej zmienia się jeszcze bardziej . Dookoła ,bieda ,strach ,przemoc ,ciągle wybuchy zagłuszające cisze dnia codziennego, Godziny policyjne , brak prądu ,dookoła śmierć ludzi całkowicie niewinnych . Sytuacja jaka tam panuje jest nie do opisania . Główna bohaterka to Lajla al-Ghani młoda absolwentka Uniwersytetu Kairskiego, wychowana postępowo jak na Muzułmankę , postanawia zostać lekarka . Dziewczyna konsekwentnie dąży do swojego wyznaczonego celu . Po nie udanej próbie pracy w Aptece postanawia zatrudnić się ,w Amerykańskim szpitalu w roli tłumaczki , jej Zycie przez pewien czas przebiega dosyć spokojnie , jak na panujące realia w Iraku , jednak po pewnym czasie cos zaczyna ją poważnie niepokoić, Lajla zaczyna dostrzegać poważne sygnały w zachowaniu ojciec . Z dnia na dzień jej ukochany baba...

Kasia | 2014-10-21
Na półkach: Ulubione

Już dawno nie zdarzyło mi się czytać książki z takim zaciekawieniem, z zapartym tchem! Książka zabiera czytelnika w podróż do Iraku, ukazując z jakimi trudami życia codziennego muszą zmagać się osoby tam mieszkające. Więcej szczegółów nie będę jednak zdradzała, po prostu polecam tą książkę każdemu - bo naprawdę WARTO!

lena456 | 2015-09-16
Przeczytana: 01 maja 2013

Bardzo ciekawa historia przedstawiające nie tylko dramat jednostki ale tez całego społeczeństwa Iraku, który jest w trakcie wojny.
Polecam :)

Ania Ania | 2014-09-08
Na półkach: Posiadam

nie spodziewałam się że ta książka będzie taka dobra.mile mnie zaskoczyła. polecam:)

kali_magda | 2012-05-25
Przeczytana: 24 maja 2012

Według mnie książka godna polecenia, wciągająca i zawierająca ciekawą fabułę.