Milion słońc

Cykl: W otchłani (tom 2)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
A Million Suns
Grafitowa_

Drugi tom bestsellerowej trylogii Beth Revis, kontynuacja "W otchłani". Bestseller "New York Timesa". Best Books 2012 według "Kirkus Reviews". Misja trwa. Po obaleniu dyktatora na pokładzie „Błogosławionego” zapanowała radość. Nie trwa jednak długo, gdyż okazuje się, że załoga statku skrywała tajemnicę, która może przesądzić o losach wyprawy. Niespodziewanie nowa fala morderstw staje się...

Misja trwa. Po obaleniu dyktatora na pokładzie „Błogosławionego” zapanowała radość. Nie trwa jednak długo, gdyż okazuje się, że załoga statku skrywała tajemnicę, która może przesądzić o losach wyprawy. Niespodziewanie nowa fala morderstw staje się zalążkiem buntu. Rozpoczyna się walka o przetrwanie.
Amy rusza tropem tajemniczych wskazówek pozostawionych przez jednego z uczestników misji, a Starszy mierzy się z nowymi wyzwaniami, które stanęły przed nim jako przywódcą. Nikt nie zna odpowiedzi na pytanie, czy kiedykolwiek pasażerowie „Błogosławionego” dotrą do nowej Ziemi…

źródło opisu: http://zabookowani.pl/ksiazki/milion-slonc-310.html?category=34

źródło okładki: http://zabookowani.pl/ksiazki/milion-slonc-310.html?category=34

Oficjalna recenzja
Tetiisheri książek: 1438

Milion słońc

„Milion słońc” jest kontynuacją „W otchłani” - powieści, która zdobyła rzesze fanów nie tylko za oceanem, ale również w Polsce. Nic dziwnego, wszak pierwsza część kosmicznej podróży statkiem przyprawia o gęsią skórkę. Mroczne sekrety zdają się przepełniać pokład statku i choć wraz z toczącą się akcją wychodzą one na światło dzienne, a kolejne elementy układanki zaczynają do siebie pasować, to jednak wciąż tajemnicza aura krąży na pokładzie Błogosławionego, a myśli zaprząta tylko jedno - czy prawda zostanie odkryta, czy niezwykła zagadka zostanie rozwikłana?

Beth Revis po raz kolejny zachwyca fantastycznym pomysłem na fabułę. Mało tego, projekt ten jest dogłębnie przemyślany i szczegółowo dopracowany, tak by zaskakiwać czytelnika na każdym kroku. To niesamowite osiągnięcie. W jednej chwili poznajemy kolejną odsłonę kryjących się w ciemnych zakamarkach „Błogosławionego” zagadek, by za chwilę dowiedzieć się, że ta prowadzi do kolejnego zatajonego sekretu. Zabawa w detektywa wraz z Amy i Starszym dostarcza niemałych wrażeń i przyznać muszę, że czas spędzony z bohaterami na odkrywaniu prawdy, poszukiwaniu wskazówek i rozszyfrowywaniu znalezionych zapisków mija niezwykle szybko. Zdecydowanie jest to walorem powieści, której lektura to sama przyjemność.

Centauria-Ziemia to cel „Błogosławionego” zamieszkiwanego przez kilka tysięcy osób. Wśród nich są Amy - dziewczyna z planety Ziemia, oraz Starszy - przywódca statku. Życie na „Błogosławionym” zaczyna się komplikować. Problemy się piętrzą, a brak rozwiązań i wzmagająca bezsilność tylko pogarszają sytuację. Nadchodzi nieuchronne – narastający bunt wśród osadników, który wybuchnie lada chwila. Pojawia się także kwestia indywidualizmu oraz prawdy, do której dążą główni bohaterowie. Te istotne w życiu człowieka elementy wypełniają strony powieści, a autorka podejmuje się próby analizy tych wartości, co wyraźnie widać w postawach mieszkańców statku. Warto zwrócić uwagę na te jakże ważne idee. Czy poznamy prawdę o „Błogosławionym” i czy Amy i Starszy odnajdą odpowiedzi na nurtujące ich pytania?

Dwutorowa narracja to strzał w dziesiątkę. Przedstawienie sytuacji z punktu widzenia dwóch postaci należy do moich ulubionych. Dzięki takiej narracji nie czuję się ograniczona do jednej postaci, ale oglądam świat z dwóch różnych perspektyw. Tak też jest w przypadku „Miliona słońc". Zarówno Amy, jak i Starszy oglądają życie na „Błogosławionym” ze swojego punktu widzenia, należy dodać, że bardzo odmiennego. Zwracają uwagę na zupełnie inne detale, każde z nich ma inne priorytety, i każde - podejmując te czy inne decyzje - na swój sposób wybiera te słuszne.

Prawda i dążenie do niej stają się motywem przewodnim „Miliona słońc”. Statek po brzegi wypełniony jest zagadkami. A pociągnięcie jednego sznurka uruchamia mechanizm dopracowany w każdym najmniejszym detalu. Mechanizm, który obmyślił i stworzył mieszkaniec statku - osoba, która odkryła prawdę i chciała podzielić się nią z innymi. Jedyną bezpieczną metodą było zaszyfrowanie informacji i nadzieja, że Amy i Starszy zdołają ją prawidłowo oczytać. Nie ukrywam, że wspólnie z głównymi bohaterami powieści podjęłam próbę rozwiązania tajemniczej zagadki i powiem krótko – bawiłam się świetnie.

W „Milionie słońc” gdzieś w tle pojawia się także wątek romantyczny. Spieszę z informacją dla tych, co nie lubią przesłodzonych, banalnych relacji pomiędzy bohaterami. Tutaj miłość i wszelkie z nią związane aspekty przedstawione zostały jako drugoplanowe. Nie ma więc obawy, by słodycz zawładnęła stronami tej powieści. Jestem pozytywnie zaskoczona, bo relacje między Amy i Starszym układają się w dość dziwny, niespotykany, a nawet odrobinę skomplikowany sposób. Towarzyszą im wszelakie emocje, od nienawiści i nieufności, poprzez stopniowo tworzącą się więź przyjaźni, aż do bezgranicznego uczucia. Wątek miłości nadal jednak pozostaje w tle podczas gdy wydarzenia na „Błogosławionym” odgrywają pierwszoplanową rolę

„W otchłani" to porywająca, niemalże wybuchowa mieszanka składająca się w dużej mierze z zaskakującego science fiction z elementami dystopii i szczyptą dobrego kryminału. Intryguje już od pierwszych stron. Zadziwia podczas lektury. Wszechobecne zagadki idealnie dopełniają całości, a każdy najdrobniejszy element powieści spójnie łączy się z innym, tworząc idealną kompozycję. Polecam gorąco fanom gatunku oraz miłośnikom kosmicznych odysei.

Agnieszka Stolarczyk

mclena | 2016-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2016

"A my byliśmy pośrodku,
zanurzeni w morzu gwiazd.
Morzu miliona słońc."

Tom drugi cyklu "W otchłani" jest zdecydowanie bogatszy w fabułę od poprzednika. Zagadki pozostawione przez Oriona były ciekawą odmianą, która zapewniała urozmaicenie, dla wszelkich konfliktów jakie zapanowały na "Błogosławionym" a z którymi musiał poradzić sobie Starszy. Podobało mi się także że relacja Amy i Starszego nie grała pierwszych skrzypiec, że zarówno on jak i ona prowadzili w znacznym stopniu odrebne życia, przy czym w swojej wyjątkowości pozostali ludzmi - nastolatkami, których możliwości są ograniczone, a bardzo bałam się, że Beth Revis zrobi z nich "superbohaterów". Zmagania zwykłych ludzi, i to do tego tak mocno nieświadomych otaczającego ich świata, możliwości jakimi mogliby dysponować, mając wystarczająca wiedzę, środki, do tego ciągle w tle gdzieś ktoś mąci, wtrąca się i zmienia, sprawiło, że trudno było odłożyć tę książkę chocby przez chwilę. Autorka naprawdę spisała się na wysokim poziomie...

W powieści dzieje się bardzo dużo. Starszy ma mnóstwo problemów na głowie, dodatkowo ktoś próbuje zdyskredytować go w roli przywódcy. Cierpią na tym jego relacje z Amy, zdaje się nie zauważać z jakimi problemami boryka się dziewczyna. On sam nie może czuć się bezpiecznie, nie ma zbyt wielu zwolenników po swojej stronie, a pozbawieni fidusa mieszkańcy stają się bardzo kłopotliwi.
Widać, że starszy nie daje sobie rady z ogarnięciem wszystkich problemów, do tego wszystkiego dochodzi sprawa z Orionem, który pozostawił po sobie dość dziwne zagadki, prowadzące do… Tego Wam nie zdradzę!
Amy natomiast, absolutnie nie może czuć się bezpiecznie. Wciąż wytykana palcami przez swoją odmienność, teraz spotyka się z jawną agresją i nienawiścią. Dodatkowo jest cały czas zagrożona przez ataki jednego z mieszkańców, Luthera. Każde spotkanie z nim nie kończy się zbyt szczęśliwie. Nie może też zawsze liczyć na pomoc Starszego, który ma przecież wiele problemów na głowie. Orion właśnie z myślą o niej...

myślnik | 2014-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2014

Czuję się jak Starszy opuszczający w skafandrze pokład statku.
Cisza i gwiazdy.
Nic więcej.
Sama,na barkach moich,ale ponad nimi milion migoczących odległych punktów.
Strach i fascynacja mieszają się ze sobą,tworząc dziwny słodko-gorzki zapach,ledwo dający się wychwycić.
Ale ja,przy każdym oddechu zasysam tę woń bardziej w głąb siebie,póki każda komórka mego ciała nie będzie przepełniona pragnieniem schowania się i zrobienia kolejnego kroku naprzód.

Po przeczytaniu tej książki czuję właśnie tak.
Niepewność,ciszę i gwiazdy.

Być jak bezmyślne bydło?
Czy mieć wybór?
Wiedzieć?
Czy nie wiedzieć?
Podejmować decyzje,czy zostawić to innym?
Wiedzieć,czy nie wiedzieć?

Kiedyś był tylko lód i zimno okrywające swą pierzyną z każdej strony.
Czas,który trwał,stał w miejscu,płynął,nie wiadomo.
Były tylko jej myśli,w jej głowie,nie wypowiadana na głos i zimno,ciągle tylko zimno i samotność.
Następnie pojawił się On.
Wydał wyrok i sprawił,że zimno i samotność zniknęły,choć nigdy nie czuła się tak...

creatures | 2014-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2014

ODMIENIEC,OTOCZONY LUDŹMI O TYM SAMYM WYRAZIE TWARZY.

Milion Słońc jest to już druga część wybitnej serii o przygodach Amy i Starszego.
Dziewczyny ,która nie cofnie się przed niczym, aby towarzyszyć rodzicom w misji zaludnienia nowej planety oraz chłopaka wychowanego z misją kierowania ludźmi żyjących na statku kosmicznym.
Amy nadal nie potrafi pogodzić się z myślą ,że może już nigdy nie poczuć rodzicielskiej miłości. Wszystkie nadzieje gdzieś wyparowały. Została tylko ona pozbawiona prawdziwego tlenu ,którym oddychała przez całe swoje ziemskie życie. Zastąpił je sterylnie zaprojektowany świat, wyimaginowany ,pozbawiony zapachów i prawdziwych odczuć z którym miała doświadczanie każdego dnia. Została pozbawiona wszelkiej nadziei na lepsze jutro.

„Miłość nie jest miłością, jeśli nie ma się wyboru.”

Starszy staje przed najtrudniejszym wyzwaniem z jakim kiedykolwiek musiał stanąć twarzą w twarz . Z prawdą. Ile jeszcze sekretów odkryje na statku? Czy tej historii pisane jest...

Druga część kosmicznej odysei zdecydowanie trzyma poziom, porwała mnie w swój świat, trzymała i nie chciała puścić. Dla mnie osobiście pierwsza część była odrobinkę lepsza, ale absolutnie nie jestem zawiedziona.

Starszy przejmuje władzę nad statkiem, postanawia przestać faszerować ludzi fidusem, narkotykiem, po którym człowiek stawał się bezwolny. Ludzie jednak zamiast wdzięczności, za zwrócenie im ich własnego ja, zaczynają się leniwić, przeżywają mniejsze bądź większe kryzysy, wydajność pracy spada, a na dodatek stają się kłótliwi, negatywnie nastawieni do osoby Starszego i wszystko zmierza w stronę buntu. Jak w tej całej sytuacji odnajdzie się Starszy, na którego głowie zaczyna piętrzyć się coraz więcej zmartwień?

Książka należy do rodzaju tych, których świat jest tak barwnie przedstawiony, że wciąga bez reszty i nie daje o sobie później zapomnieć. Bohaterowie żywi i charakterystyczni. Czytaniu towarzyszy naprawdę pełna gama emocji. Jest tajemnica, jest desperacja, jest...

Aithusa22 | 2015-06-12
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2015
Przeczytana: 12 czerwca 2015

"(...)A my byliśmy pośrodku,zanurzeni w morzu gwiazd.
Morzu miliona słońc."

Dla mnie ta część jest zdecydowanie lepsza od poprzedniej. Z uśmiechem na ustach zaliczam ją do swoich ulubionych książek.

Po obaleniu Najstarszego przywództwo obejmuje Starszy. Musi zmierzyć się z nie lada wyzwaniem, ponieważ po odstawieniu fidusa ludzie zaczynają się buntować. Na dodatek musi wraz z Amy podążać za wskazówkami zostawionymi przez Oriona.

"Milion słońc" jest niebanalną książką, która opisuje realia życia na klaustrofobicznym "Błogosławionym", gdzie dochodzi do licznych buntów i protestów. Ludzie mogący sami o sobie decydować zaczynają sprzeciwiać się systemowi tylko dlatego, że mogą. Ciekawa wizja świata, ponieważ w tak małym pomieszczeniu bunt równałby się samobójstwu i tutaj mamy okazję zobaczyć, jak Starszy radzi sobie z wystąpieniami ludzi.

Drugim wątkiem w tej książce są wskazówki, zagadki i wszędobylskie tajemnice. Bardzo mi się to podobało, ponieważ w każdym rozdziale było coś...

WampirkaJustynka | 2014-10-15
Przeczytana: 14 października 2014

Bardzo dobra kontynuacja "W otchłani". Choć przyznaję, że długo zwlekałam z jej przeczytaniem. Teraz wiem, że zupełnie niepotrzebnie. Szkoda tylko, że wydawnictwo wybrało taką okładkę.

boziaczek | 2016-02-13
Na półkach: Przeczytane, E-booki

"Milion słońc" to kontynuacja niezwykle udanej powieści fantasy dla młodzieży. Czyta się świetnie.
Narracja znowu biegnie dwutorowo, poznajemy wydarzenia z punktu widzenia Amy oraz głównodowodzącego Starszego. Problemy na statku, który powoli zmierza na planetę, na której mają osiedlić się mieszkańcy "Błogosławionego" piętrzą się coraz bardziej... Kłopoty techniczne ze statkiem, bunt ludzi przeciwko władzy Starszego, zagadki, niezwykłe wydarzenia, a także tajemnicza śmierć pasażerów, to wszystko z czym muszą zmierzyć się nasi bohaterowie.
Beth Revis napisała świetną kontynuację, czyta się ją z niezmiernym zaciekawieniem. Wątek miłosny pomiędzy Amy i Starszym przesunięty jest jakby na boczny tor i ukazany w sposób bardzo subtelny, co jet dla mnie wielkim atutem tej książki. Autorka udowodniła, że posiada niezwykła fantazję i miała szczegółowo opracowany plan prowadzenia fabuły tej powieści.
Polecam!

| 2016-03-28

Dużo lepsza od poprzedniej części, jednak jeszcze nie świetna. Czegoś mi w niej brakuje. Mimo że jest zaskakująca, to jeszcze nie zaskoczyła mnie tak, jakbym chciała. Owszem, zagadek było całe mnóstwo, niemal tyle co morderstw. Teraz zabieram się za kolejną część, mając nadzieję, że ostatnia będzie niezwykłym zwieńczeniem całej historii!

Aria | 2013-11-25
Przeczytana: 11 listopada 2013

Fajne!! Tylko okładka w pierwszej części bardziej mi się podobała. ;)