Zimne zabawki

Wydawnictwo: Teatr Mały
83-88415-64-6
poezja
Fox Mulder

"Zimne zabawki" to zbiór wierszy Piotra Kuśmirka wydany w roku 2007. Siłą tej poezji jest jej ponadczasowość, uniwersalność. To poetyckie powroty do przeszłości, często do czasów dziecinstwa, gdzie ciągle dzialo sie coś intrygującego, kiedy człowiek caly czas poznawał świat. Jest w tych wspomnieniach jednak ogromny dystans, i tu skojarzenie z chłodem jest jak najbardziej właściwe. Chlód tych wierszy wynika również z braku wyraźnie zaznaczonych innych ludzi. Pojawia się jakaś kobieta, która jednak stara się nie rzucać w oczy:
znikasz na moment nad stłuczona emalią - w puszczonym oczku
pończoch, ledwie widoczna (...)
(Azja)
Chłód dotyczy tu również języka, który jest bardzo powściągliwy. Zdaje się, że nie ma on zamiaru narzucać się czytelnikowi. To czytający ma go powoli odkrywać, rozmrażać, tak by w końcu ukazał się w pełni swoich barw. Rozmrażać go uwagą poświęcana na odczytywanie konkretnych znaków zaklętych między wierszami.

Karolina Kułakowska | 2017-07-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Poezja, 2017