Człowiek globalny. Globalizacja, ewolucja, historia kobiet, neuropolityka, neuroekonomia, kryzys ekologiczny

Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
globalizacja, polityka, kapitalizm
popularnonaukowa
Alicja

Profesor Dorota Czajkowska-Majewska napisała książkę z pogranicza wielu dziedzin: antropologii, biologii, socjologii, psychologii, ekologii, gender studies oraz polityki. Jej przedmiotem są różne aspekty globalizacji, a w szczególności globalne problemy ludzkości wynikające z jej egoistycznego działania i patriarchalnej cywilizacji oraz zagrożenia dla ludzkiej egzystencji ze strony neoliberalnego kapitalizmu i napędzanego przez niego konsumpcjonizmu.
Autorka mówi o wynaturzeniach medycyny, o postępie cywilizacyjnym, który wiedzie do degradacji środowiska naturalnego i ludzkiego gatunku, o mądrości i sile kobiet oraz ich niezastąpionym, lecz mało znanym wkładzie do kultury i nauki. To książka, która ukazuje wiele patologii naszej cywilizacji, lecz nie jest jednoznacznie pesymistyczna. Sugeruje rozwiązania pietrzących się problemów, które wymagają solidarności miedzynarodowej, genderowej i klasowej zamiast zawziętego współzawodnictwa, ograniczenia wzrostu i konsumpcji zamiast jej napędzania, opiekowania się naturą zamiast jej eksploatowania.

źródło opisu: www.piw.pl

źródło okładki: www.piw.pl

Dama | 2016-04-18
Na półkach: Naukowe
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

Książka miałby wyższą ocenę, gdyby nie propagowanie bzdurnego i szkodliwego antyszczepionkizmu oraz twierdzenia, że lamarkizm został uznany przez naukę. Poza nie jest to zła książka, esej popularnonaukowy wyjaśniający jak na działa dzisiejszy świat pod wpływem globalizacji, o nauce w różnych aspektach życia i jej ciemnej stronie (np. zbrodnicze eksperymenty na ludziach, dyskryminacja kobiet).

Botwinka | 2015-04-07
zarin | 2015-01-17