Zgłosuj na książki roku 2017

Złudzenia, nerwice i sonaty

Seria: Seria z Różą
Wydawnictwo: Prozami
bursztynowa

Dzisiejszy świat daje ogromne możliwości wzięcia losu we własne ręce. Zgodnie z powielanym przez niektórych stwierdzeniem „mam wszystko, chcę więcej", oczekiwania wobec tego, co może przynieść życie mogą być nieograniczone. Intymny zapis zmagań trzydziestokilkuletniej kobiety umęczonej nerwicą i atakami paniki, nadużywaniem alkoholu, konsumpcjonizmem i zakupoholizmem. Kobiety, która dążyła do...

Intymny zapis zmagań trzydziestokilkuletniej kobiety umęczonej nerwicą i atakami paniki, nadużywaniem alkoholu, konsumpcjonizmem i zakupoholizmem. Kobiety, która dążyła do tego, aby być idealna – zgodnie ze współczesnymi trendami. Chciała być piękna, pielęgnować miłość, być dobrą matką, żoną, kochanką, odnosić sukcesy w pracy, piec ciasta, uprawiać sport, czytać, chodzić do teatru i odbywać egzotyczne podróże. Każdy kolejny krok w drodze do narzuconych przez siebie wymagań to kolejne pęknięcie niewidzialnej granicy, za którą rodzi się napięcie i frustracja.

źródło opisu: http://www.prozami.pl

źródło okładki: http://www.prozami.pl

Danway | 2013-01-03
Przeczytana: 30 grudnia 2012

Książka należy do gatunku literatury kobiecej, ale tej pisanej przez duże „K”. Jako mężczyzna jestem nią zachwycony. Bardzo przypadła mi do gustu i pokazuje, że literaturę kobiecą mogą a nawet powinni czytać wszyscy, bez wyjątku.

Trzydziestokilkuletnia Andżelika, żona i matka dwójki małych dzieci, mając w życiu prawie wszystko, ciągle czeka na więcej. Cały zachodzący w niej proces jest bardzo skomplikowany. Kiedy kupuje nowe, drogie rzeczy, całkowicie jej zbędne, uzyskuje chwilowe zadowolenie, by za chwilę ponownie mieć zapaść, także z powodu długów na kartach kredytowych. Na dodatek systematycznie znieczula się kilkoma lampkami wina w samotności.

W związku z niekorzystnym obrotem spraw i ciągłym niezadowoleniem z siebie i otaczającego świata, Andżelika za pomocą psychoterapeuty i niewielkiej ilości znajomych, próbuje odnaleźć odpowiedź na pytanie, czy takiego życia nie odziedziczyła genetycznie. Tym samym poznajemy część historii jej matki Krystyny i babki Konstancji.

Wątki...

miqa | 2013-06-03
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 03 czerwca 2013

Sylwia Zientek w swojej książce zatytułowanej „Złudzenia, nerwice i sonaty” postanowiła zmierzyć się z problemem, który dotyka wiele kobiet po 30-tce. Przytłoczone szybkością życia, męczącą pracą, dzieciakami, których wszędzie pełno i mężem, z którym relacje to już tylko zwykła rutyna, popadają w przygnębienie szukając przeróżnych substytutów, które mogłyby zapewnić chociaż chwilowe szczęście. Tak też jest z główną bohaterką tej książki.

[ Całość recenzji na moim blogu: http://miqaisonfire.wordpress.com/2013/06/03/338-zludzenia-nerwice-i-sonaty-sylwia-zientek/ ]

Kamila | 2012-08-17

Andżelika – trzydziestokilkuletnia kobieta, która w pogoni za niedoścignionym szczęściem zmaga się z nerwicą, atakami paniki i kompulsywnym kupowaniem. Wciąż chce czegoś nowego, szuka kolejnych wrażeń, które w ostatecznym rozrachunku okazują się być następnym rozczarowaniem, które musi zapić drogim winem kupionym w drodze do przedszkola. Mimo tego, że ma wszystko – cudowne dzieci, kochającego, choć zapracowanego męża, szafę pełną drogich ciuchów – wciąż nie potrafi docenić tego, co ma. Goni za nieokreślonym, marzy na jawie i wciąż popada w melancholię, gdy okazuje się, że jej życie nie odmieniło się w żaden cudowny sposób. Skąd w Andżelice to wieczne niezadowolenie?

Może po matce Krystynie, która sama, gdy była w wieku córki, wpadła w wir konsumpcjonizmu? Chcąc wynagrodzić sobie ciągłą nieobecność męża, kupowała bez ustanku. Ale dobra materialne okazywały się być niedostatecznym pocieszeniem, bo Krystyna sama nie potrafiła ustrzec się przez napadowymi bólami serca, którymi tak...

Henrietta_Weissmann | 2014-09-23
Przeczytana: czerwiec 2014

Moim zdaniem, w ogóle nie należy tej książki zaliczać do tzw. literatury kobiecej, bo to że bohaterka jest kobietą, a fabuła (mająca drugo, a nawet trzeciorzędne znaczenie), rozgrywa się w ramach tzw. codziennego życia, o niczym jeszcze nie świadczy. Nikomu nie przyjdzie przecież do głowy zaliczać "Pani Bovary" do literatury kobiecej, prawda? Piszę o tym tylko dlatego, żeby czytelnicy, którzy nie cierpią tzw. literatury kobiecej, nie uprzedzili się z góry do tej książki.
A naprawdę warto przeczytać! Jest to rewelacyjne studium psychologiczne głównej bohaterki - współczesnej 30-latki mającej "wszystko" czyli męża, dzieci, dobrą pracę itd., z czego nie jest w stanie czerpać zadowolenia wobec świadomości przemijania i perspektywy śmierci. Bólu istnienia głównej bohaterki nie łagodzi ani nałogowe kupowanie ciuchów, ani posiadany przez nią (jeszcze!) seksapil.
Nie mogłam się oderwać, czasami powracam do tej książki w myślach.

xVariax | 2013-06-20

Często spotykam się z opinią, że polscy literaci nie potrafią pisać, a w rodzimej literaturze trudno jest znaleźć coś atrakcyjnego. Jeżeli mam być szczera, nie wiem gdzie autorzy powyższych słów książek szukają, ale mój „problem” wygląda zgoła inaczej. Na polskim rynku ukazuje się tak wiele inspirujących historii, że aż strach pomyśleć ile z nich bezwiednie mi umyka.

Na pewno pozycją wartą uwagi są Złudzenia, nerwicy i sonaty Sylwii Zientek. Przejmująca i do bólu szczera opowieść o niespełnionej kobiecie, która wewnętrzną pustkę, stara się zapełnić kompulsywnie kupowanymi rzeczami. Na nic się zdają prośby małżonka oraz blokowanie kart kredytowych. Długi wciąż rosną, a wrogość i pogarda wobec samej siebie, prowadzą ją wprost na kozetkę u psychoanalityka.

Przepadam za tego typu historiami. Za możliwością wniknięcia w daną rodzinę, poznania jej sekretów oraz momentów, które zaważyły na losie następnego pokolenia. Dość szybko okazuje się, że problemy Andżeli nie są aż tak...

Justyna | 2012-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2012

Szczerze polecam tę niezwykle interesującą prozę. Książka nie jest łatwa i przyjemna, bo porusza niezwykle trudne tematy- poczucia pustki i poszukiwania szczęścia i sensu w świecie zdominowanym przez dobra materialne i coraz nowe pragnienia, które tuszują ból i poczucie osamotnienia. Główna bohaterka to trzydziestokilkuletnia kobieta uzależniona od zakupów, alkoholu, dręczona napadami paniki i lęku przed powtórzeniem losu swojej Matki. Powieść jest według mnie mocna i warto ją przeczytać. Autorka pisze lekko i przystępnie o sprawach, które takimi nie są.

Kasia b | 2016-06-01

Jaka matka, taka córka... głównie historia neurotycznej Andżeliki, w tle równie problematyczna mamusia, aczkolwiek po przejściach. Czasem/za rzadko pojawia się perspektywa zmęczonego (ale chyba nadal zakochanego) sytuacją męża. Ciekawe, trochę jak damska wersja Dnia świra. Bo śmiesznie to jest z zewnątrz...

basia | 2012-06-19
Przeczytana: 12 czerwca 2012

Autorka zaskoczyła mnie sposobem prowadzenia czytelnika, dawno nie czytałam ksiązki która tak lużno prowadzi przez perypetie, tym samym zaskakuje i nakazuje wręcz samemu przemyślać jaki wątek na co ma wpływ, na jakie zachowania.
Minęło 5 dni od przeczytania ksiązki a ja myślę o książce, zostaje w pamięci i każe mi myśleć, aby nie stać się takim jak Andżelika. Nie chodzi o zakupocholizm ale sposob traktowania siebie i innych..

dla tych co nie czytali.. moje refleksje
Gdy czytałam książkę będąc na etapie pierwszych opisów matki wręcz wzburzyło mnie nagatywne nastawienie Andżeliki do matki, co kilka akapitów byłam coraz bardziej przekonana do tego, że jest niczym innym jak „kopią swojej matki” i że jej usilna walka o bycie lepszą, piękniejszą jest niczym innym jak walka jej matki o to by wyjść z cienia. Każda walczyła na swój sposób ale o to samo..

Przeżywałam rozmyślałam różne wątki, nawet zdziwiłam się jak bardzo myslałam o opisie codzinnego życia Stefana, Krystyny,jak bardzo...

jusssi | 2012-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2012

Ta książka jest inna niż wszystkie, niby temat powszechny, bo książka pisana jest przez życie, ale jest w niej coś, co nie pozwala odłożyć jej z powrotem na półkę. W tej książce jest pewna intymność, która tworzy więź z czytelnikiem, jest to ten typ relacji, który pozostaje jeszcze na długo po skończonej lekturze. Ale tu Was zaskoczę, wcale nie uważam, aby książka mnie oczarowała czy zamydliła mi oczy, nie. Zwierzenie głównej bohaterki otworzyły mi oczy, ale nie mam poczucia, aby autorka narzucała mi sposób myślenia czy postrzegania określonych treści. Czytając książkę byłam pochłonięta wydarzeniami, ale nieuzależniona od nich. Nie wiem jak to powiedzieć, ale takiej książki jeszcze nie czytałam. Prawdziwa do bólu, szczera, trochę smutna, a zarazem emanująca szczęściem. Oj, bardzo nieskładne są moje myśli, ale inaczej nie potrafię.

Andżelika, bohaterka i zarazem narratorka książki, jest trzydziestoletnią kobietą, która próbuje sobie radzić z własnymi problemami. Ataki paniki,...

ErykaMarcel | 2012-05-23
Przeczytana: 23 maja 2012

Przeczytałam i bardzo polecam. Obiecująca pisarka, czekam na kolejne książki. Trafnie sportretowany obraz trzydziestokilkuletniej współczesnej kobiety, z historycznym tłem.

Pisanie uczy pokory. Wywiad z Sylwią Zientek

Skąd pomysł na sagę, której akcja obejmuje 400 lat życia rodziny warszawskich hotelarzy? Co jest największym wyzwaniem, gdy pisze się powieści historyczne? M.in. na te pytania odpowiedziała Sylwia Zientek, autorka ukazującej się właśnie sagi „Hotel Varsovie”.