Śmiertelne żądło Berii

978-83-11-12215-4
Ławrientij Beria, ZSRR
literatura faktu
wiking

Ławrientij Beria, wszechwładny lider ZSRR po śmierci Stalina, wie, że będzie musiał oddać ster władzy - ale nie wcześniej niż za dwa, trzy lata. Wtedy gdy przygotowana przez niego reforma gospodarki zacznie działać. Dlaczego więc tak wcześnie generałowie wtrącili go do bunkra w sztabie Moskiewskiego Okręgu Wojskowego? Kto stoi za puczem?! Czemu Nikita Chruszczow gwałtownie przyspieszył bieg...

Kto stoi za puczem?!
Czemu Nikita Chruszczow gwałtownie przyspieszył bieg spraw i stanął na czele junty partyjno-wojskowej?
Czy wierne Berii oddziały staną do konfrontacji z generałami?
Czy supertajna organizacja, zainstalowana w strukturach najtajniejszego osobistego wywiadu Stalina, zdoła uratować niezrealizowane plany rekonstrukcji państwa i ocalić więźnia?

Kim jest Beria - unurzanym w krwi tysięcy niewinnych ludzi, zdemoralizowanym maniakiem seksualnym, tyranem w mundurze NKWD, czy niespełnionym architektem, utalentowanym reformatorem państwa, ofiarą partyjnej machiny, która nie chce stracić władzy?

źródło opisu: Bellona 2012

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=new&bid=5623&page=3

Colette | 2014-08-03
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 28 lipca 2014

Z dużym wahaniem dałam tej książce ocenę "dobra" - w pewnym sensie na nią zasługiwała, była to dobrze napisana sensacja, czytało się szybko i przyjemnie... Ale określanie tej powieści nazwą "historyczna" to olbrzymie przekłamanie, jakich zresztą doszukać się można na prawie każdej stronie. Faktów historycznych w tej książce kilka jest, ale określanie Berii i Stalina, kata narodów, zwłaszcza własnego, mianem "dobrych ludzi" przy stanie wiedzy na te tematy, nieobcej przecież nawet Rosjanom?? Jest to lektura na pewno niebezpieczna dla ludzi o słabej wiedzy na temat Związku Radzieckiego i jego początków, a także lat powojennych.

Piotr Miecznikowski | 2013-08-04
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 30 lipca 2013

Lata 1952 - 1955 są na pewno najmniej odkrytymi latami czerwonej historii

wishjet | 2012-10-09

Jakiś czas temu przeczytałem reklamowaną jako "powieść historyczna" książkę "Śmiertelne żądło Berii" Jeleny Prudnikowej. Wspominam o tym, by przestrzec ewentualnych czytelników przed bezkrytyczną akceptacją przesłania, które niesie ta lektura. Beria przedstawiony jest jako niczemu niewinna ofiara Chruszczowa - sam złapałem się na "kibicowaniu" Berii w pojedynku z jego przeciwnikami. Coś strasznego. Przed zapoznaniem się z tą pozycją, konieczne jest poznanie innych, nieco poważniejszych prac - pokazujących prawdziwy stan rzeczy. Przykładowo przekrojowego opracowania Donalda Rayfielda "Stalin i jego oprawcy. Szefowie stalinowskiej bezpieki." Książka nie jest źle napisana, ale ostateczną ocenę obniżam ze względów, które przedstawiłem powyżej.