Na krawędzi - kryzys kubański 1962

historia
Getos

źródło okładki: skan własny

Ledarg1916 | 2015-12-06

Dzięki tej książce miałem 6 z historii! Dlatego też polecam!

Getos | 2013-12-31
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Książeczka kompaktowa, dlatego więcej jak 6 dać nie mogę, ale muszę przyznać że dobrze się to czyta. Wołoszański ma dryg do pisania książek, których czytanie nie męczy. Temat bardzo ciekawy, bo to opowieść o kryzysie rakietowym na Kubie w 1962 r., o grze wywiadów, politycznych przepychankach na linii Chruszczow - Kennedy i znaczeniu Pienkowskiego w tych wydarzeniach. Czytelnik przy okazji może zapoznać się z krótkimi notkami opisującymi kilka rodzajów broni tamtych czasów tj. rakiety SA-2, SS-3, SS-4, SS-5, Lockheed U-2. Wszystko to ma oczywiście kompaktowy wymiar i ktoś kto dobrze zna się na tych tematach nie powinien wogóle brać tej pozycji do ręki. Oczywiście szata graficzna, a szczególnie wrzucone w różne miejsca rysunki techniczne są archaicznie wykonane, ale weźmy pod uwagę że to książka z 1995 roku. Książka dla tych co pierwszy raz się z tą tematyką stykają. Doceniam za styl narracji.

Dominik | 2013-12-23
Na półkach: Przeczytane, historia
Przeczytana: 23 grudnia 2013

Bardzo dobrze napisana książka. Nie ma absolutnie do czego przyczepić się w stylu narracji. Czyta się niczym świetną powieść, akcja nie zwalnia ani na chwilę. Po prostu cudo. Na pochwałę zasługuje również bardzo dobrze opisane tło i przyczyny KK, coś czego brakowało mi w innych, "poważniejszych" pozycjach.
Można się oczywiście przyczepić do treści merytorycznej. Jest kilka uproszczeń, parę niedomówień oraz niepotrzebny (choć nie pod względem "fabularnym") wątek agenta Pienkowskiego.
Jest to jednak pozycja popularnonaukowa i jako taka idealnie wypełnia swoje zadania, aczkolwiek zainteresowanych bardziej szczegółowym opisem wydarzeń odesłałbym do innych pozycji.

MariuszJuran | 2017-09-18
Marcin | 2017-08-30