Polskie i rosyjskie problemy z rosyjskością

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-7525-343-6
Rosja, rosyjskość, Wschód
historia
cytrus

„(...) Wybór tekstów publicystycznych prof. Andrzeja de Lazari stanowi wyzwanie i zarazem zasadniczą polemiką z tymi wszystkimi, którzy - w ramach nowej, dominującej dziś "poprawności politycznej", (ale tylko w pewnych kręgach) - próbują uczynić antyrosyjskość jednym z fundamentów naszej tożsamości. (...) Jakby ich głównym zadaniem było nieustające wznoszenie i umacnianie, muru niechęci i stereotypów, dzielącego Polaków i Rosjan, zamiast dialogu, próby zrozumienia i porozumienia. Plus jeszcze - uzurpacja do autorytatywnego decydowania, kto jest prawdziwym patriotą, a kto nie? (...)
Patrząc z tego punktu widzenia, Andrzej de Lazari należy do tego szczególnego, choć nielicznego grona polskich intelektualistów, (za to tych z najwyższej półki), którzy podobnie, jak nieżyjący już Andrzej Drawicz, prof. Jerzy Pomianowski, Andrzej Walicki, czy Adam Michnik, (lub - w nieco innej formie - Krzysztof Zanussi) - mają w sobie dość intelektualnej odwagi, aby pójść zdecydowanie pod prąd potocznych opinii i sądów, wzajemnych fobii i stereotypów. Badaniu tych ostatnich de Lazari poświęcił zresztą wiele lat swojej naukowej działalności, angażując do współpracy spore grono rosyjskich badaczy i próbując rozbroić tę groźną minę, założoną pod relacjami polsko-rosyjskimi.”

Sławomir Popowski

Studio Opinii (Niezależny portalpublicystyczny)

źródło opisu: www.ksiegarnia.uni.lodz.pl

źródło okładki: www.ksiegarnia.uni.lodz.pl

cytrus | 2012-03-22
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam

Studium rosyjskości. I polskości
Na ile odkrywcze, a na ile wiadome, to rzecz dyskusyjna.
Dla nowicjuszy - świetna pozycja, dla wtajemniczonych w rosyjskość - raczej taka do przytakiwania ze zrozumieniem.

AnnaSikorska | 2017-06-12
etta | 2017-04-16