klasyka

"Skoczyła mu do piersi jakoś dziko, chwytała za zgrzebne spodnie, szczękała zębami, tarzała się przed nim w piasku, odbiegała trochę i powracała znowu, skomląc okropnie. Witkowi zrobiło się jakoś straszno: nie umiał sobie wytłumaczyć jej wycia ani rzucania się, więc zaczął pędzić do młyna. Suka go wyprzedziła, zbiegła z wału i chlusnęła do wody: płynęła chwilę w kierunku wysepki, leżącej w końcu trójkąta, jaki tworzyły wody spadające spod kół i spod upustu, a łączące się o kilkanaście prętów dalej w jeden strumień wrzący. Upłynęła kilka kroków, ale gwałtowny prąd zniósł ją w bok i wyrzucił na łąki. Miotała się kilka razy nadaremnie. Przyleciała znowu na nasyp, obiegła młyn i położyła się nad brzegiem spienionych wód, wyjąc okropnie."

źródło opisu: Książka i Wiedza, 1967

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Degamisz | 2016-03-15
Przeczytana: 15 marca 2016

Po przeczytaniu „Chłopów” Nagroda Nobla dla Reymonta przestała mnie dziwić – autor ma niebywały wprost zmysł obserwacji i świetnie potrafi wczuć się w opisywaną postać. Nie wspominając już o przepięknym języku jakim się posługiwał, o świetnej formie, która jednak nigdy nie przerastała jakże bogatej treści.

„Suka” to taka pigułka tego co najlepsze u Reymonta. Dwie krótkie nowele, tytułowa „Suka” i „Tomek Baran” to po raz kolejny skierowany przez autora "obiektyw" na tych najbiedniejszych, najniżej postawionych w społeczeństwie, dotkniętych nędzą, wyzyskiem i niesprawiedliwością. Opowiadania krótkie, ale łapią za serce i po raz kolejny cechuje je niezwykły realizm autora.

Przykład naprawdę pięknej literatury. Polecam.

Ozinka | 2012-10-25
Na półkach: Posiadam