Marzyciel w hełmie: Francuz w Waffen SS

Seria: Na pierwszej linii
Wydawnictwo: Bellona
Anakha

Przejmujące wspomnienia paryskiego dziennikarza, ochotnika francuskiej dywizji SS "Charlemagne", syna francuskiego oficera - członka misji wojskowej gen. Weyganda, która w 1920 r. wspomagała marszałka Piłsudskiego w wojnie z Rosją Sowiecką, a następnie współorganizowała odradzające się Wojsko Polskie. Beztroskie lata dzieciństwa spędzone przez autora w Warszawie sprawiły, że Polska stała się dla niego drugą ojczyzną "(...) Jakby w podzięce za to, polscy żołnierze uratowali mu życie w marcu 1945r. (...)". W książce znajdują się barwne opisy światka francuskich elit w okupowanym Paryżu, morderczego szkolenia na poligonach Waffen SS, tragiczne epizody z walk dywizji La Maziere na Pomorzu Zachodnim w 1945 r., wspomnienia z sowieckiego obozu jenieckiego, a na koniec - gehenna więzienie w wolnej już Francji.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/?c=serie&sid=139&bid=1577

książek: 19592

Niewątpliwie ciekawa książka, bowiem są to wspomnienia autora. Jednak w porównaniu z np. ,,Frontem Wschodnim" Degrelle'a - epizodyczna. Bardzo ciekawy wątek, to przeżycia z okresu po zakończeniu wojny.

rad | 2014-10-29
Przeczytana: 29 października 2014

Jestem zawiedziony. Fakt, książka ciekawie napisana, przyjemnie się czyta, lecz tytuł nie jest adekwatny do treści. Mało jest, o służbie autora w Waffen SS. Głównie autor pisze, czy tłumaczy się dlaczego wstąpił.
Myslałem, iż będzie coś więcej o niewoli sowieckiej, a untersturmfuhrer rozpisuj się o pobycie w więzieniu we Francji, własnych obawach i towarzyszach niedoli.

wasili | 2016-09-04
Hubert | 2016-08-07