Assassin's Creed: Tajemna krucjata

Okładka książki Assassin's Creed: Tajemna krucjata Oliver Bowden
Okładka książki Assassin's Creed: Tajemna krucjata
Oliver Bowden Wydawnictwo: Insignis Cykl: Assassin's Creed (tom 3) Seria: Assassin's Creed fantasy, science fiction
Assassin's Creed (tom 3)
2012-05-09
2011-06-23
Michał Strąkow
Assassin's Creed Secret Crusade Tajemna Krucjata

Tajemna krucjata Olivera Bowdena to adaptacja pierwszej części cyklu gier wideo Assassin's Creed. Przygoda Altaira w czasach krucjat jest de facto połączeniem powieści przygodowej, szpiegowskiej i lekkiej nuty fantastyki, czyli kombinacji tak charakterystycznej dla pierwowzoru.

Historia upadku i odkupienia Altaira, członka tajnego bractwa Asasynów, którzy należą do tych "dobrych" choćby z tego powodu, że opowiadają się po stronie indywidualnej wolności ludzi, to historia jego serii zabójstw wpływowych templariuszy. Osób uważających się za rycerzy Boga, a tymczasem wbrew Jego zasadom poszanowania wolnej woli człowieka, opowiadających się za zdobyciem i utrzymaniem władzy za wszelką cenę... oczywiście dla wspólnego dobra, a jakże. To pozornie czarno-białe zestawienie bierze w łeb w drugiej połowie powieści, kiedy dochodzi do zdrady w szeregach bractwa Asasynów, a jedną z nielicznych sprzymierzeńców głównego bohatera jest kobieta pierwotnie sprzymierzona z templariuszami.

Książka trzyma mniej więcej ten sam poziom, co growy pierwowzór: ma w sobie dużo dobrych cech i widać w niej spory potencjał, jednak podobnie jak w grach, czuć, że najlepsze ma dopiero nadejść.

Bardzo przyjemna pozycja.
Na plus:
+ nie jest to tylko książkowa wersja książki, ale coś więcej
+ kompletna historia jednego z moich ulubionych asasynów w jednej książce i jeszcze w moim ulubionym okresie historii średniowiecza
+ bohater, który nie jest doskonały, płaci za swoje błędy i nie jest krystalicznie czysty
+ również bohaterowie drugoplanowi dobrze uzupełniają świat przedstawiony
+ bardzo dobre oddanie klimatu i niektórych detali z gry, ale i dodatkowe historia Altaira pokazująca drugą cześć jego życia
+ nawet znalazło się miejsce w tej książce na pewien ładunek emocjonalny i kwestie moralne

Na minus:
- uważam, że wątek na Cyprze jest troszeczkę zbyt przedłużony, ale to małe zastrzeżenie
- w pewnym momencie podczas misji od Al-Mualima miałam za dużo
nazwisk i innych informacji i zaczęło mnie to nudzić, ale rozumiem, że ciężko było inaczej to przedstawić w książce

Bardzo przyjemna pozycja.
Na plus:
+ nie jest to tylko książkowa wersja książki, ale coś więcej
+ również bohaterowie drugoplanowi dobrze uzupełniają...

Instagram: ksiazki_wloczykija
W tej książce, Bowden wciąż utrzymuje jakość opowieści i daje nam możliwość zagłębienia się w epokę renesansowej Italii.

Jednym z kluczowych aspektów tej książki jest rozwijanie postaci Ezio. Bowden nadal dostarcza nam pełnokrwistego bohatera, którego dylematy i rozterki są nie tylko fascynujące, ale także łatwe do zrozumienia. Poznamy również historię Altaïra, jednego z najznakomitszych asasynów Bractwa. Altaïr zostanie przedstawiony tu po raz pierwszy.

Akcja w w tej części jest dynamiczna i trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Sceny walki i pościgów są opisane z wielką precyzją, pozwalając nam praktycznie poczuć się jak uczestnik tych wydarzeń. Bowden nadal doskonale buduje atmosferę tajemnicy i intrygi, które są charakterystyczne dla świata Assassin's Creed.

Kontynuacja eksploracji renesansowej Italii jest nadal imponująca. Opisy miast, zabytków i krajobrazów wciąż pozostają oszałamiające i zapewniają nam uczucie, że przenosimy się w czasie. To także hołd dla kultury i historii epoki renesansu.

Jednak warto zaznaczyć, że w przypadku tej książki, znajomość wcześniejszych części serii lub gier Assassin's Creed może być niezbędna, aby w pełni zrozumieć kontekst i związki między postaciami. Bowden odwołuje się do wydarzeń i postaci z poprzednich tomów, co może sprawić pewne zamieszanie osobom, które nie są zaznajomione z całym uniwersum.

To kontynuacja, która nie zawodzi. Oliver Bowden nadal dostarcza nam emocjonującą i wciągającą historię, która łączy w sobie akcję, historię, tajemnicę i moralne dylematy.

Instagram: ksiazki_wloczykija

Historia AltaÏra, akcja toczy się w XII-wiecznej Syrii. Myślę, że to ciekawa część, ale odrobinę mniej mnie zachwyciła niż losy Ezia.

W przeważającej części drętwa i płaska.
Granie w gry komputerowe to jedna z moich ulubionych form relaksu, oczywiście zaraz po czytaniu książek. Niestety stworzenie książki na podstawie gry niekoniecznie daje dobry rezultat. Fabuła jest drętwa, tak jakby ktoś po prostu relacjonował grę krok po kroku. Wykonywanie zadań w grze a czytanie o nich to jednak dwie zupełnie różne sprawy.
Brakuje tej książce głębi m.in. lepszego opisu przeżyć bohaterów, co pozwoliłoby na wciągnięcie się do tego świata. Na szczęście pod koniec lektury robi się nieco ciekawiej.
Podsumowując, może nie wynudziłam się za bardzo, ale nie polecam, jest tyle naprawdę ciekawych książek, że na tę szkoda czasu.

W przeważającej części drętwa i płaska.

Ksiażka na podstawie gry, jeżeli jest się zainteresowanym uniwersum to ksiażka jest fajnym uzupełnieniem historii z gry

Zdecydowanie dobra pozycja dla fanów serii Assassin's Creed, zwłaszcza że historia Altaira przedstawiona w książce nie kończy się na pierwszej części gry. Oprócz kilku naprawdę ciekawych postaci (Altair, Al Mualim, Abbas, Maria) większość była pusta, niemal identyczna - chodzi tutaj o prawie każdego templariusza. Wrażenie robi jednak wątek walki dwóch zakonów o potężne artefakty, Fragmenty Edenu. Dobrze przedstawione zostały również realia życia podczas Krucjat, z kulturą Bliskiego Wschodu nie mamy doczynienia na co dzień, więc nie będziemy w tej kwestii narzekać na powtarzalność. Altair to bohater, którego możemy podziwiać za wszystkie jego przeżycia i niezwykłe umiejętności, jego ostatnie lata życia wzbudziły we mnie wręcz wzruszenie - nie jest to więc na pewno zwykły zabójca bez historii, choć postać ta została przyćmiona po pojawieniu się uznawanego za o wiele bardziej charyzmatycznego Ezio w drugiej części serii. Dla fanów jest to lektura bardzo przyjemna, z kolei nieobeznanym z serią proponuję zacząć od przygód Ezia - czy to w wersji komputerowej w grze Assassin's Creed II, czy w książkowym Assassin's Creed Renesans.

Generalnie podoba mi się ponieważ postać jak i historia Altaira została fajnie rozwinięta względem gry. Akurat książka o Altairze ibn La Ahadzie bardzo dużo wyjaśnia o zakonie Assasynów. Czego w grze trudno było dopatrzyć.

Książka będzie odpowiednia dla wszystkich fanów serii gier Assassin's Creed, którzy chcą przeżyć historię Altaira i spojrzeć na jego historię od nieco innej strony.
Zdecydowanie polecam ją również dla osób, chcących rozpocząć przygodę z uniwersum asasynów, ale nie przepadają za grami komputerowymi!

Chwała Bogu za tą książkę bo dzięki niej nie musiałem grać w toporne "Bloodlines".

• Assassin's Creed