Myśli i wypsknięcia

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Piłsudski
asia

Książka ta, złożona z cytatów, fragmentów wypowiedzi oraz złotych myśli Józefa Piłsudskiego, pokazuje go jako żołnierza, polityka, męża stanu i po prostu człowieka. Piłsudski słynął ze swego barwnego języka. Potrafił być serdeczny, jego patriotyzm był przysłowiowy, znakomicie porozumiewał się z żołnierzami, ale umiał też odezwać się bardzo dosadnie, nie przejmując się protokołem. Niektóre...

Piłsudski słynął ze swego barwnego języka. Potrafił być serdeczny, jego patriotyzm był przysłowiowy, znakomicie porozumiewał się z żołnierzami, ale umiał też odezwać się bardzo dosadnie, nie przejmując się protokołem. Niektóre jego powiedzenia ta weszły w obieg, że używamy ich nie pamiętając, że cytujemy Piłsudskiego.
To, co mówił i co pisał zawsze było dla niego bardzo ważne. Jako jeden z ostatnich polityków, samodzielnie pisał swoje wystąpienia i artykuły. Choć postrzegamy go jako zawodowego rewolucjonistę, wojskowego i marszałka, w pewnym okresie swego życia do rubryki zawód wpisywał literat.

źródło opisu: okładka

Mecha_Kulturacja | 2019-05-29

Nie jest to lektura do jednorazowego przeczytania od deski do deski, raczej warto zwyczajnie do niej zaglądać, nie brakuje w niej bowiem celnych spostrzeżeń oraz mądrości, ale i sympatycznych powiedzonek czy wręcz przysłów. Książeczka pozwala spojrzeć na postać Piłsudskiego na różny sposób: zarówno czysto polityczny, jak i po prostu ludzki.

Warto dodać, że wiele z tych złotych myśli i mądrości utrwaliło się w naszym codziennym języku, powtarzane do dziś: „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem”. Jednocześnie wyrasta z tych cytatów prawda na temat podstawowych wartości Piłsudskiego, z których największą zawsze i niezmiennie była Polska. Myśli i wypsknięcia to niewielki zbiorek, który dobrze mieć na półce, by czasem sięgnąć po wartościowe słowo.