Uczniowie Spartakusa

Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Rzym, Imperium Rzymskie, Spartakus
takisobiejac

Inne wydania

Powieść autorstwa Haliny Rudnickiej dziejąca się za czasów Imperium Rzymskiego, z ilustracjami Szymona Kobylińskiego.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

• Owieczki dobre, owieczki złe

Jedyna
Marisa De Los Santos

7 (2 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
chrispu | 2014-04-19

Powieść dla młodzieży o powstaniu Spartakusa opowiedziana oczami jednego z wyzwolonych młodych niewolników, biorącego razem ze Spartakusem udział w walkach. Osoby interesujące się historią starożytną a w szczególności Rzymem, znajdą tu sporo interesujących informacji wplecionych w dość plastycznie opisaną akcję powieści. Książka ta jest ewidentnie napisana pod młodego czytelnika (dzieci), bez wulgaryzmów i naturalistycznych opisów "rzezi" - czyli tego wszystkiego co można współcześnie naoglądać w filmach. Nie wszystkim może przypaść do gustu. Całość dość fajnie się czyta, chociaż w niektórych momentach autorka "przynudza" i akcja nieco "siada". Na plus - słowniczek starożytnych pojęć i słownictwa.

ZARAZA | 2012-06-26
Przeczytana: 2007 rok

Lubię historię, przeszłość i interesująca jest historia Rzymu.
Niestety "Uczniowie Spartakusa" mnie znudziły. Na pewno to wina przedługich i nużących opisów. Szkoda. Chociaż, co do opisów to muszę pochwalić opisy walk. To mnie nie męczyło.
Historia sama w sobie mnie zaintesowała. Książka momentami mnie wciągała, innym razem miałam ochotę ją na długo odłożyć.

silence | 2014-04-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia, 2014
Przeczytana: kwiecień 2014

Książka bardzo fajna. Minusami są jedynie długie opisy i wolno rozwijająca się akcja w pierwszych rozdziałach. Fantastyczne uzupełnienie wiedzy przed pracą klasową z Imperium Rzymskiego, polecam. :D

Przemek | 2014-09-17
Przeczytana: 17 września 2014

Bardzo fajnie napisana powieść o powstaniu Spartakusa. Początki trochę niemrawe, ale niezbędne aby pokazać społeczną pozycję niewolników, sposób ich traktowania przez Rzymian. Ale już po wybuchu powstania powieść nabiera tempa i przebiega przez główne wątki historyczne powstania, choć nie zawsze przedstawia szczegóły miejscowości, w których odbywały się bitwy. Zawsze mnie pozytywnie nastawia umiejętne połączenie wiedzy historycznej z talentem pisarskim, a tutaj jeszcze zaskoczyły mnie talenty autorki (przecież kobiety!) w opisywaniu scen batalistycznych, np.
"Rzymianie widząc, że wódz powstańców ranny, wydają ryk triumfu i nacierają z podwójną siłą. Spartakus nie wypuszcza miecza z mdlejącej ręki. Odparowuje ciosy wrogów, ale dłoń trzymająca tarczę osuwa się bezwładnie. Już nie osłania ramion. I oto spadają na niego silne uderzenia. Jakiś centurion przecina mu kość barkową..."
Tak, Nike nie zawsze stała po stronie Spartakusa... Ale kto nie pamięta jego dziejów z lekcji...

Grzegorz | 2014-10-01

Książkę czytałem całe wieki temu, jako mały chłopiec i wtedy, nie powiem, bardzo mi się podobała. Emocjonujące przygody, główny bohater z którym możemy się bez problemu utożsamić, no i ten charyzmatyczny Spartakus. Powieść zarówno ma swój klimat, jak i angażuje emocje czytelnika, to na pewno trzeba o niej powiedzieć. Pamiętam, jakie wrażenie robiły na mnie kolejne przeżycia bohaterów - bunt w szkole gladiatorów, walka na górskich stokach etc. A przeciw szlachetnym bohaterom stał potężny i pyszny Rzym, a w szczególności okrutny Marek Licyniusz Krassus. Jest to zdecydowanie powieść dla młodzieży, świadczy o tym łagodna forma, w której opisano dramatyczne przecież wydarzenia. Trzeba jednak przyznać, iż sporo znalazło się tutaj goryczy i smutku, nie ma miejsca na sielankę i happy end.

Oczywiście raczej nie należy Uczniów... traktować jako wiarygodnego źródła informacji o historii starożytnego Rzymu i jego społeczeństwa. To wyłącznie fikcja, literacka wizja przeszłości.

Mam wciąż tę...

MaiTakeru | 2011-05-17
Na półkach: Przeczytane, Z dzieciństwa

Przeczytałam "Uczniów Spartakusa" w gimnazjum i muszę powiedzieć, że choć zaczyna się przeciętnie, to z biegiem historii książka naprawdę wciąga!

Dzieje się tak za sprawą galerii postaci gladiatorów, których chyba nie sposób nie polubić. Mnie przypadli do serca do tego stopnia, że pod koniec książki gorzko zapłakałam nad pewnym zdarzeniem... Pamiętam, że byłam naprawdę w szoku, jak dobra jest to książka i chętnie polecałam ją wielu osobom - coś, czego nie robiłam wtedy zbyt często.
Polecam i wam!

Calypso | 2011-08-02

Sięgnęłam po tą książkę, gdyż znajduje się w zbiorze książek, które otrzymałam w spadku po babci. I szczerze mówiąc nie spodziewałam się, że polska autorka napisze coś tak pięknego, wzruszającego i okrutnego zarazem. Świetne opisy bitew.
Polecam.

Tarmyna | 2013-05-12
Przeczytana: 11 maja 2013
Delirium | 2011-06-10
Przeczytana: 2007 rok

Mimo całego mojego uwielbienia dla starożytnego Rzymu, nie mogłam przez to przebrnąć. Jednak, jako wzorowa uczennica, przeczytałam tę lekturę.
Opisy były prze-nudne, ale sama historia wciągająca.

Antoniuss | 2016-03-16
Przeczytana: 15 marca 2016

Nie bardzo wiedziałem jak się zabrać ze ocenianie tej książki. Więc przerzuciłem parę stron... i po raz kolejny towarzyszyłem Spartakusowi (który teoretycznie nie jest głównym bohaterem, ale tylko parę wydarzeń rozgrywa się bez niego) od Wezuwiusza aż do śmierci na polu bitwy. Jaki wyciągnąłem z tej drogi wnioski? Przede wszystkim, ,,Uczniowie Spartkusa" bardzo wiernie oddaje rzeczywisty przebieg wydarzeń. Wszyscy wymienieni przez kronikarzy aktorzy dramatu (a w sumie nawet tragedii) prawdopodobnie (w końcu, nawet o samym Spartakusie nie wiele wiadomo) przypominają swoje rzeczywiste odpowiedniki. I mają swoją osobowość i charakter. A właśnie, wspomniałem przed chwilą o tragedii. W końcu, walka zdradzonych i pogardzanych niewolników doprowadziła ich wszystkich do śmierci na krzyżu (dla szczęśliwców - na polu bitwy)... Tego w tej książce nie czuć. Jest typowa powieść dla młodzierzy, gdzie dobro zostaje nagrodzone (choćby przez uwolnienie bliskich i śmierć godną wolnego człowieka),...