Okładka książki Uczniowie Spartakusa

Rzym, Imperium Rzymskie, Spartakus
typ
papier
takisobiejac
6,12 (322 ocen i 15 opinii)

Opis książki

Powieść autorstwa Haliny Rudnickiej dziejąca się za czasów Imperium Rzymskiego, z ilustracjami Szymona Kobylińskiego.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
chrispu | 2014-04-19

Powieść dla młodzieży o powstaniu Spartakusa opowiedziana oczami jednego z wyzwolonych młodych niewolników, biorącego razem ze Spartakusem udział w walkach. Osoby interesujące się historią starożytną a w szczególności Rzymem, znajdą tu sporo interesujących informacji wplecionych w dość plastycznie opisaną akcję powieści. Książka ta jest ewidentnie napisana pod młodego czytelnika (dzieci), bez wulgaryzmów i naturalistycznych opisów "rzezi" - czyli tego wszystkiego co można współcześnie naoglądać w filmach. Nie wszystkim może przypaść do gustu. Całość dość fajnie się czyta, chociaż w niektórych momentach autorka "przynudza" i akcja nieco "siada". Na plus - słowniczek starożytnych pojęć i słownictwa.

ZARAZA | 2012-06-26
Przeczytana: 2007 rok

Lubię historię, przeszłość i interesująca jest historia Rzymu.
Niestety "Uczniowie Spartakusa" mnie znudziły. Na pewno to wina przedługich i nużących opisów. Szkoda. Chociaż, co do opisów to muszę pochwalić opisy walk. To mnie nie męczyło.
Historia sama w sobie mnie zaintesowała. Książka momentami mnie wciągała, innym razem miałam ochotę ją na długo odłożyć.

silence | 2014-04-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia, 2014
Przeczytana: kwiecień 2014

Książka bardzo fajna. Minusami są jedynie długie opisy i wolno rozwijająca się akcja w pierwszych rozdziałach. Fantastyczne uzupełnienie wiedzy przed pracą klasową z Imperium Rzymskiego, polecam. :D

Przemek | 2014-09-17
Przeczytana: 17 września 2014

Bardzo fajnie napisana powieść o powstaniu Spartakusa. Początki trochę niemrawe, ale niezbędne aby pokazać społeczną pozycję niewolników, sposób ich traktowania przez Rzymian. Ale już po wybuchu powstania powieść nabiera tempa i przebiega przez główne wątki historyczne powstania, choć nie zawsze przedstawia szczegóły miejscowości, w których odbywały się bitwy. Zawsze mnie pozytywnie nastawia umiejętne połączenie wiedzy historycznej z talentem pisarskim, a tutaj jeszcze zaskoczyły mnie talenty autorki (przecież kobiety!) w opisywaniu scen batalistycznych, np.
"Rzymianie widząc, że wódz powstańców ranny, wydają ryk triumfu i nacierają z podwójną siłą. Spartakus nie wypuszcza miecza z mdlejącej ręki. Odparowuje ciosy wrogów, ale dłoń trzymająca tarczę osuwa się bezwładnie. Już nie osłania ramion. I oto spadają na niego silne uderzenia. Jakiś centurion przecina mu kość barkową..."
Tak, Nike nie zawsze stała po stronie Spartakusa... Ale kto nie pamięta jego dziejów z lekcji histor...

MaiTakeru | 2011-05-17
Na półkach: Przeczytane, Z dzieciństwa

Przeczytałam "Uczniów Spartakusa" w gimnazjum i muszę powiedzieć, że choć zaczyna się przeciętnie, to z biegiem historii książka naprawdę wciąga!

Dzieje się tak za sprawą galerii postaci gladiatorów, których chyba nie sposób nie polubić. Mnie przypadli do serca do tego stopnia, że pod koniec książki gorzko zapłakałam nad pewnym zdarzeniem... Pamiętam, że byłam naprawdę w szoku, jak dobra jest to książka i chętnie polecałam ją wielu osobom - coś, czego nie robiłam wtedy zbyt często.
Polecam i wam!

Grzegorz | 2014-10-01

Książkę czytałem całe wieki temu, jako mały chłopiec i wtedy, nie powiem, bardzo mi się podobała. Emocjonujące przygody, główny bohater z którym możemy się bez problemu utożsamić, no i ten charyzmatyczny Spartakus. Powieść zarówno ma swój klimat, jak i angażuje emocje czytelnika, to na pewno trzeba o niej powiedzieć. Pamiętam, jakie wrażenie robiły na mnie kolejne przeżycia bohaterów - bunt w szkole gladiatorów, walka na górskich stokach etc. A przeciw szlachetnym bohaterom stał potężny i pyszny Rzym, a w szczególności okrutny Marek Licyniusz Krassus. Jest to zdecydowanie powieść dla młodzieży, świadczy o tym łagodna forma, w której opisano dramatyczne przecież wydarzenia. Trzeba jednak przyznać, iż sporo znalazło się tutaj goryczy i smutku, nie ma miejsca na sielankę i happy end.

Oczywiście raczej nie należy Uczniów... traktować jako wiarygodnego źródła informacji o historii starożytnego Rzymu i jego społeczeństwa. To wyłącznie fikcja, literacka wizja przeszłości.

Mam wciąż tę poz...

Tarmyna | 2013-05-12
Przeczytana: 11 maja 2013

Dużo ludzi pisze, że znajduje się w tej książce dużo zanudzających opisów. Nie sądzę tak. Książka świetna, nie mogłam się od niej oderwac. We wspaniały sposób ukazuje męstwo i czyny Spartakusa i wzruszające przygody Kaliasa, niewolnika. Polecam!

Calypso | 2011-08-02

Sięgnęłam po tą książkę, gdyż znajduje się w zbiorze książek, które otrzymałam w spadku po babci. I szczerze mówiąc nie spodziewałam się, że polska autorka napisze coś tak pięknego, wzruszającego i okrutnego zarazem. Świetne opisy bitew.
Polecam.

Delirium | 2011-06-10
Przeczytana: 2007 rok

Mimo całego mojego uwielbienia dla starożytnego Rzymu, nie mogłam przez to przebrnąć. Jednak, jako wzorowa uczennica, przeczytałam tę lekturę.
Opisy były prze-nudne, ale sama historia wciągająca.

MacG | 2012-07-13

Jedna z pierwszych książek z gatunku czytanych z latarką pod kołdrą, także jeden z tych tytułów, które sprawiły, że zainteresowałem się starożytnością (najpierw mitologią, potem historią). Do czasu zapoznania się z filmem Kubricka była to dla mnie jedyna słuszna pozycja o wodzu powstania gladiatorów. Nie jest to oczywiście jednak książka stricte o Spartakusie - jak wskazuje tytuł więcej miejsca poświęca się jego wojownikom, a zwłaszcza greckiemu chłopakowi, Kaliasowi. Mimo pewnych stereotypów (źli Rzymianie (przynajmniej większość z nich), dobrzy niewolnicy, głupi barbarzyńcy, którzy nie chcą współpracować ze Spartakusem i płacą za to głowami) czyta się powieść Rudnickiej znakomicie, można dowiedzieć się sporo na temat kultury i zwyczajów tamtego świata, czasem się wzruszyć (wątek poszukiwań przez Kaliasa jego matki, finał po bitwie, która zakończyła się klęską powstańców), czasem zadumać (wplatane tu i ówdzie rozważania na temat "moralności" Rzymu i szans na przeprowadzenie udanej rew...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Henry Hazlitt
    120. rocznica
    urodzin
    Sztuka ekonomii polega na tym, by spoglądać nie tylko a bezpośrednie, ale i na odległe skutki danego działania czy programu; by śledzić nie tylko konsekwencje, jakie dany program ma dla jednej grupy, ale jakie przynosi wszystkim.
  • Arkady Fiedler
    120. rocznica
    urodzin
    Bo serce, polskie serce to dziwna rzecz : może włóczyć się po całym świecie, może upadać na rozdrożach, uzbrajać się w pancerz zapomnienia, może upajać się blaskiem obcego nieba - aż oto znienacka i chytrze zgotuje sobie samemu podstęp i wpadnie we własną sieć .
  • Alberto Moravia
    107. rocznica
    urodzin
    Każdy wybiera sobie raj, który jest piekłem dla innych.
  • Jonasz Kofta
    Trzeba marzyć
  • William Blake
    257. rocznica
    urodzin
    Nie próbuj mówić o miłości,
    Bo ona w słowach się nie mieści.
    Jest jak wiatr: cichy, niewidzialny,
    Co tylko czasem zaszeleści.
  • Stefan Zweig
    133. rocznica
    urodzin
    Jakże tu żyć z czułym sercem na takim świecie.
  • Claude Lévi-Strauss
    46. rocznica
  • Stanisław Wyspiański
    107. rocznica
    Miałeś, chamie, złoty róg,
    miałeś, chamie, czapkę z piór:
    czapkę wicher niesie,
    róg huka po lesie,