Uczniowie Spartakusa

Rzym, Imperium Rzymskie, Spartakus
typ
papier
takisobiejac
6,11 (327 ocen i 14 opinii)

Opis książki

Powieść autorstwa Haliny Rudnickiej dziejąca się za czasów Imperium Rzymskiego, z ilustracjami Szymona Kobylińskiego.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
chrispu | 2014-04-19

Powieść dla młodzieży o powstaniu Spartakusa opowiedziana oczami jednego z wyzwolonych młodych niewolników, biorącego razem ze Spartakusem udział w walkach. Osoby interesujące się historią starożytną a w szczególności Rzymem, znajdą tu sporo interesujących informacji wplecionych w dość plastycznie opisaną akcję powieści. Książka ta jest ewidentnie napisana pod młodego czytelnika (dzieci), bez wulgaryzmów i naturalistycznych opisów "rzezi" - czyli tego wszystkiego co można współcześnie naoglądać w filmach. Nie wszystkim może przypaść do gustu. Całość dość fajnie się czyta, chociaż w niektórych momentach autorka "przynudza" i akcja nieco "siada". Na plus - słowniczek starożytnych pojęć i słownictwa.

ZARAZA | 2012-06-26
Przeczytana: 2007 rok

Lubię historię, przeszłość i interesująca jest historia Rzymu.
Niestety "Uczniowie Spartakusa" mnie znudziły. Na pewno to wina przedługich i nużących opisów. Szkoda. Chociaż, co do opisów to muszę pochwalić opisy walk. To mnie nie męczyło.
Historia sama w sobie mnie zaintesowała. Książka momentami mnie wciągała, innym razem miałam ochotę ją na długo odłożyć.

silence | 2014-04-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia, 2014
Przeczytana: kwiecień 2014

Książka bardzo fajna. Minusami są jedynie długie opisy i wolno rozwijająca się akcja w pierwszych rozdziałach. Fantastyczne uzupełnienie wiedzy przed pracą klasową z Imperium Rzymskiego, polecam. :D

Przemek | 2014-09-17
Przeczytana: 17 września 2014

Bardzo fajnie napisana powieść o powstaniu Spartakusa. Początki trochę niemrawe, ale niezbędne aby pokazać społeczną pozycję niewolników, sposób ich traktowania przez Rzymian. Ale już po wybuchu powstania powieść nabiera tempa i przebiega przez główne wątki historyczne powstania, choć nie zawsze przedstawia szczegóły miejscowości, w których odbywały się bitwy. Zawsze mnie pozytywnie nastawia umiejętne połączenie wiedzy historycznej z talentem pisarskim, a tutaj jeszcze zaskoczyły mnie talenty autorki (przecież kobiety!) w opisywaniu scen batalistycznych, np.
"Rzymianie widząc, że wódz powstańców ranny, wydają ryk triumfu i nacierają z podwójną siłą. Spartakus nie wypuszcza miecza z mdlejącej ręki. Odparowuje ciosy wrogów, ale dłoń trzymająca tarczę osuwa się bezwładnie. Już nie osłania ramion. I oto spadają na niego silne uderzenia. Jakiś centurion przecina mu kość barkową..."
Tak, Nike nie zawsze stała po stronie Spartakusa... Ale kto nie pamięta jego dziejów z lekcji...

Grzegorz | 2014-10-01

Książkę czytałem całe wieki temu, jako mały chłopiec i wtedy, nie powiem, bardzo mi się podobała. Emocjonujące przygody, główny bohater z którym możemy się bez problemu utożsamić, no i ten charyzmatyczny Spartakus. Powieść zarówno ma swój klimat, jak i angażuje emocje czytelnika, to na pewno trzeba o niej powiedzieć. Pamiętam, jakie wrażenie robiły na mnie kolejne przeżycia bohaterów - bunt w szkole gladiatorów, walka na górskich stokach etc. A przeciw szlachetnym bohaterom stał potężny i pyszny Rzym, a w szczególności okrutny Marek Licyniusz Krassus. Jest to zdecydowanie powieść dla młodzieży, świadczy o tym łagodna forma, w której opisano dramatyczne przecież wydarzenia. Trzeba jednak przyznać, iż sporo znalazło się tutaj goryczy i smutku, nie ma miejsca na sielankę i happy end.

Oczywiście raczej nie należy Uczniów... traktować jako wiarygodnego źródła informacji o historii starożytnego Rzymu i jego społeczeństwa. To wyłącznie fikcja, literacka wizja przeszłości.

Mam wciąż tę...

MaiTakeru | 2011-05-17
Na półkach: Przeczytane, Z dzieciństwa

Przeczytałam "Uczniów Spartakusa" w gimnazjum i muszę powiedzieć, że choć zaczyna się przeciętnie, to z biegiem historii książka naprawdę wciąga!

Dzieje się tak za sprawą galerii postaci gladiatorów, których chyba nie sposób nie polubić. Mnie przypadli do serca do tego stopnia, że pod koniec książki gorzko zapłakałam nad pewnym zdarzeniem... Pamiętam, że byłam naprawdę w szoku, jak dobra jest to książka i chętnie polecałam ją wielu osobom - coś, czego nie robiłam wtedy zbyt często.
Polecam i wam!

Calypso | 2011-08-02

Sięgnęłam po tą książkę, gdyż znajduje się w zbiorze książek, które otrzymałam w spadku po babci. I szczerze mówiąc nie spodziewałam się, że polska autorka napisze coś tak pięknego, wzruszającego i okrutnego zarazem. Świetne opisy bitew.
Polecam.

Tarmyna | 2013-05-12
Przeczytana: 11 maja 2013
Delirium | 2011-06-10
Przeczytana: 2007 rok

Mimo całego mojego uwielbienia dla starożytnego Rzymu, nie mogłam przez to przebrnąć. Jednak, jako wzorowa uczennica, przeczytałam tę lekturę.
Opisy były prze-nudne, ale sama historia wciągająca.

MacG | 2012-07-13

Jedna z pierwszych książek z gatunku czytanych z latarką pod kołdrą, także jeden z tych tytułów, które sprawiły, że zainteresowałem się starożytnością (najpierw mitologią, potem historią). Do czasu zapoznania się z filmem Kubricka była to dla mnie jedyna słuszna pozycja o wodzu powstania gladiatorów. Nie jest to oczywiście jednak książka stricte o Spartakusie - jak wskazuje tytuł więcej miejsca poświęca się jego wojownikom, a zwłaszcza greckiemu chłopakowi, Kaliasowi. Mimo pewnych stereotypów (źli Rzymianie (przynajmniej większość z nich), dobrzy niewolnicy, głupi barbarzyńcy, którzy nie chcą współpracować ze Spartakusem i płacą za to głowami) czyta się powieść Rudnickiej znakomicie, można dowiedzieć się sporo na temat kultury i zwyczajów tamtego świata, czasem się wzruszyć (wątek poszukiwań przez Kaliasa jego matki, finał po bitwie, która zakończyła się klęską powstańców), czasem zadumać (wplatane tu i ówdzie rozważania na temat "moralności" Rzymu i szans na przeprowadzenie udanej...

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Sharon Bolton
    55. rocznica
    urodzin
    I czy to nie idiotyczne, czuć złość i zazdrość, że ktoś oderwał od niej jego uwagę, choć w ogóle tej uwagi nie chciała?
  • Agata Tuszyńska
    58. rocznica
    urodzin
    Bo czym jest zawiść?Rozgrzaną zazdrością.Niemożnością przebaczenia innym powodzenia i sukcesu.Spełnieni budzą niechęć,nienawiść nawet,jakby odbierali coś tym,którzy są jeszcze w drodze.Jakby nie było dość miejsca na świecie dla kilku gwiazd.Jakby istniał tylko jeden szczyt,ten,który właśnie został z... pokaż więcej
  • Harlan Ellison
    81. rocznica
  • Dashiell Hammett
    121. rocznica
    urodzin
    Nie ufam ludziom, którzy krzyczą: "Dosyć, dosyć", gdy im się nalewa. Jeżeli ktoś musi uważać, aby nie wypić za dużo, to znaczy, że kiedy wypije, nie ufa nawet samemu sobie.
  • Antoni Ferdynand Ossendowski
    139. rocznica
    urodzin
    Myślałem, że pan dąży do rewolucji, aby wstrząsnąć zmaterializowanym, mieszczańskim światem i utorować drogę dla ducha... Tak myślałem... Tymczasem pan marzy o bandytyzmie na wszechświatową skalę. To straszne!
  • Louis-Ferdinand Céline
    121. rocznica
    urodzin
    Zdecydowana większość ludzi umiera dopiero w ostatniej chwili; inni z kolei zabierają się do tego już dwadzieścia lat wcześniej, a czasami to nawet jeszcze wcześniej. I to oni właśnie są najbardziej nieszczęśliwymi ludźmi na ziemi.
  • Jamie Oliver
    40. rocznica
  • Bohdan Arct
    101. rocznica
  • Stepan Chapman
    64. rocznica
    urodzin
    Na czym to ja...? A tak, kręgielnia. Połknęłam tatę. Moje nerwy wyszły mi przez skórę.
  • Philip Kotler
    84. rocznica
  • John Barth
    85. rocznica
    urodzin
    Miałem kiedyś sen, w którym koniecznie chciałem po znać prognozę pogody na następny dzień. Zajrzałem do gazet, lecz działu z doniesieniami o pogodzie nie znalazłem na zwykłym miejscu. Włączyłem radio, lecz w wiadomościach nie było słowa o prognozie pogody. Zadzwoniłem do pogodynki akcja snu działa s... pokaż więcej
  • Lawrence M. Krauss
    61. rocznica
  • John Cheever
    103. rocznica
  • Hanna Ożogowska
    20. rocznica
    śmierci
    - Marcin, ale ja nie umiem tańczyć! - zwierzał się w chwilę potem Kostek.
    - Ja też, ale to nic trudnego: zwyczajnie stoisz i kiwasz się, a dziewczyna cię obskakuje. Potem ona stoi i kiwa się, a ty ją obskakujesz, a potem oboje kiwacie się i obskakujecie. Filozofia?...
  • Mary Virginia Carey
    21. rocznica