Z wody i ducha. Rytuały, magia i inicjacja w życiu afrykańskiego szamana

Okładka książki Z wody i ducha. Rytuały, magia i inicjacja w życiu afrykańskiego szamana Malidoma Patrice Somé
Malidoma Patrice Somé Wydawnictwo: Czarna Owca biografia, autobiografia, pamiętnik
Of Water and the Spirit: Ritual, Magic and Initiation in the Life of an African Shaman
Czarna Owca
2012-04-01
2012-04-01
978-83-7554-354-4
Radosław Madejski
Afryka szaman spotkanie kultur

Magia białego człowieka kontra magia Dagara

Bardzo dobra historia, pokazana w całości z perspektywy rdzennego mieszkańca Afryki. Pokazuje kolonizatorów z perspektywy ludzi osaczonych obcą kulturą, którą narzucono im na siłę. Afryka to kontynent, w którym sprawy duchowe sa tak samo ważne jak cielesne. I to bardzo widac w tej opowieści. Malidoma-Patrice jest właśnie przykładem człowieka stojącego w rozkroku między tradycją a niechcianą nowoczesnością. Wziął sobie za cel wytłumaczenie Afryki białym ludziom. Pozostawia refleksję.

O tej książce można dużo napisać, ale streszczę się:
1) po tej lekturze do łatek określających moją tożsamość dodałam "biały człowiek"
2) jest mi niejako wstyd, że łatwiej mi się czytało, w sensie lepszego zrozumienia czytanego tekstu, kiedy Malidoma [spoiler] przebywał w seminarium i był upokarzany, molestowany itp. niż fragmenty, kiedy opisywał inne, piękne światy, magiczne rytuały itd.

Zdaje się, że jestem "bielsza" niż myślałam. I jest mi z tym niewygodnie.

O tej książce można dużo napisać, ale streszczę się:

To chyba najdziwniejsza i najbardziej "odjechana" książka jaką czytałam. Jest tak specyficzna, że rzadko ją proponuję Czytelnikom, no chyba, że pytają o coś... nadprzyrodzonego. Chociaż i to nie gwarantuje, że po oddaniu nie będą na mnie dziwnie patrzeć. :P
"Ograniczenie egzystencji człowieka do wymiaru materialnego jest jego okaleczeniem." - tak jednym zdaniem można streścić tę poruszającą książkę.

Przeczytaj, poczuj, spróbuj zrozumieć.
Uwierz?

Jedna z ważniejszych rzeczy przeczytanych w dotychczasowym życiu. Rzecz o rzeczach podstawowych, rzeczowa, acz ani trochę przyziemna.
Tym niemniej da się tę rzecz czytać jak barwną historię z tropików.

Tym niemniej da się tę rzecz czytać jak barwną historię z tropików.

• Afryka
  • Mity, religie, ezoteryka, magia i inne
  • Czary

Malidoma Patrice Somé Z wody i ducha. Rytuały, magia i inicjacja w życiu afrykańskiego szamana Zobacz więcej