Gladiator Hitlera. Życie i czasy SS-oberstgruppenfuhrera i generała pułkownika Waffen SS Josefa Dietricha

Tłumaczenie: Paweł Żurkowski
Wydawnictwo: Oskar
Hitler`s Gladiator
83-85239-55-3
historia
Getos

Nazywano go Sepp. Po dojściu Hitlera do władzy został dowódcą jego przybocznego pułku, który po systematycznej rozbudowie, zreorganizowano w czasie wojny w 1. Dywizję Pancerną SS "Leibstandarte SS Adolf Hitler", najbardziej elitarną jednostkę wojskową Trzeciej Rzeszy. Jako jedyna nosiła ona pełne imię Hitlera. Dietrich dowodził nią aż do 1943 roku. Potem Hitler mianował go dowódcą 1. Korpusu Pancernego SS, a w 1944 r. - 6. Armii Pancernej SS. W Ardenach miał wpłynąć na odwrócenie niekorzystnego dla Niemców biegu wydarzeń. Gdy został pobity na Węgrzech, Hitler po raz pierwszy zwątpił w możliwości faworyzowanego generała.

źródło opisu: okładka książki

whit_osw | 2016-05-01