Taktyka działań przeciwpancernych piechoty w II wojnie światowej

Tłumaczenie: Jerzy Majszczyk
Wydawnictwo: Osprey Publishing Ltd.
World War II Infantry Anti-Tank Tactics
Getos

Wzajemne oddziaływanie pomiędzy piechotą a czołgami stanowiło centralny element walk na większości frontów II wojny światowej.

źródło opisu: Osprey, 2010

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Grzesio | 2013-03-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Militaria
Przeczytana: 16 marca 2013

Książka ciekawa, ładnie zilustrowana, w przekrojowy sposób opisująca taktykę działań przeciwpancernych i uzbrojenie ppanc wojsk USA, brytyjskich, radzieckich, niemieckich i japońskich w drugiej wojnie światowej. Interesujące są zwłaszcza informacje na temat ewolucji roli i ukształtowania systemu obrony ppanc w różnych armiach.
Ocenę tej z pozoru erudycyjnej książki psuje jednak duża ilość błędów merytorycznych w opisach poszczególnych typów uzbrojenia (lwia ich część jest zasługą autora, ale swoje dołożył też tłumacz i wydawnictwo). Np. w kinetycznych pociskach ppanc konsekwentnie mylony jest przez tłumacza czepiec balistyczny z ochronnym. Liczba wyprodukowanych pancerzownic Bazooka podana jest jako ponad 476 milionów sztuk (literówka w polskim wydaniu).
Błędna jest także informacja, jakoby wszystkie radzieckie granaty ppanc, w tym RPG 40 i RPG 41 były stabilizowane taśmami - te dwa akurat, burzące, nie były. Odnieść można wrażenie, że radzieckie armaty ppanc 37 mm były w 1941 w...

Przemos19 | 2016-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2016