Przemyśl 1914-15

Wydawnictwo: Altair
bitwy, Przemyśl
historia
Getos

Do wnętrza schronu wpadł śmiertelnie ranny żołnierz. Rosjanie na wale! - krzyknął rozdzierającym głosem i padł martwy. Węgierscy żołnierze pod dowództwem porucznika Swerliugi ruszyli natychmiast do kontrataku, wypadając z nisko sklepionego korytarza na wał.

źródło opisu: Altair, 1994

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

GroszeQ | 2019-10-05
Na półkach: Przeczytane, HISTORIA

Piguła dosłanie i w przenośni na temat 3 oblężeń Twierdzy Przemyśl trzeciej co do wielkości po Verdun i Antwerpii w czasie I Wojny Światowej.
Książeczka ma ledwo 50 stron, przy czym dużo miejsca zajmują schematy organizacyjne, zdjęcia archiwalne oraz mapy. Tekstu samego w sobie niewiele a szkoda,bo jeśli jest jest raczej ciekawy i w miarę rzetelnie opisany. Zadziwia mnie fakt opisania na 2 stronach(!!) przeszło 136 dniowego drugiego oblężenia Twierdzy. Raczej dla czytelników którzy chcą zapoznać się z "klimatem" bo o zgłębianiu wiedzy w tym przypadku raczej mowy nie ma...
Dziękuję autorowi że mu się chciało napisać o moim rodzinnym mieście ale mógł a nawet powinien się nieco bardziej "spocić" przy pisaniu tego... wypracowania? artykułu? Ocenę pozostawiam czytelnikom