Jenerał Władysław Sikorski. Antologia w 65 rocznicę śmierci

978-83-60745-15-1
sikorski, biografia
historia
Getos

Był generał broni Władysław Eugeniusz Sikorski (1881 - 1943) postacią nietuzinkową, politykiem, który starał się poprowadzić swoich rodaków do zwycięstwa. Na drodze swojej popełniał błędy, których nie jest wstanie uniknąć nikt, kto pragnie dokonać rzeczy wielkich. Do dziś budzi wśród rodaków ogromne emocje w związku z tajemniczą śmiercią w Gibraltarze. Ma w społeczeństwie polskim swoich wiernych i oddanych obrońców, którzy gotowi są go wynieść na ołtarze, ale również zaciekłych wrogów oskarżających go o zdradę interesów narodowych, o marnowanie szans, o niszczenie przeciwników politycznych. Dlatego też w Antologii tekstów w 65. rocznicę śmierci w Gibraltarze, starałem się przedstawić opinie przyjaciół i wrogów Generała, jak również najnowsze prace naukowe, które staraja się dotrzec do jądra prawdy, odrzucając osobiste emocje i poglądy polityczne, które nie służą dojściu do prawdy. Publikacja ta ma służyć nie tyle miłośnikom historii, ale przede wszystkim młodym ludziom, aby patrzyli na postać gen. Sikorskiego krytycznie i mądrze, nie będąc zaślepionymi w bezkrytycznym potępianiu Generała lub wynoszeniu go na ołtarze.

źródło opisu: okładka książki

hoti | 2015-10-29