Czynnik zwrotny w bitwach od Troi do Zatoki Perskiej

83-7245-223-7
bitwy, wojna, militaria, historia
historia
Getos

Dlaczego wynik niektórych konfliktów zbrojnych był inny, niż przewidywano? Historia wojen dowodzi, że w bitwie przypadek bywa równie decydujący , jak geniusz dowódcy i odwaga żołnierzy. Wielkie, doskonale uzbrojone armie nie raz ponosiły klęskę. Nie ma ostatecznej reguły, która zapewniłaby wygraną bitwę. Los wielu starć przesądziły inteligencja (lub jej brak), nieoczekiwane bohaterstwo lub błąd jednego człowieka, a nawet kaprys pogody.

Crawler | 2012-05-20

Książkę nabyłem, można by powiedzieć, w poprzednim życiu (chociaż to zaledwie kilka lat). Wtedy też ją czytałem. Dzisiaj trudno mi się do niej odnosić, drastycznie zmieniła się moja percepcja w ocenianiu tego typu książek. Jednak dzięki niej zakochałem się w historii kontrfaktycznej i historii jako takiej - dzisiaj moje największe hobby i za to niezmiernie dziękuję autorowi. Same opisy bitw może nie są porywające, czasem męczące, ale opisanie czynników zwrotnych i tego, co mogłoby się potoczyć inaczej i jakie byłyby konsekwencje - niesamowite. Prawdopodobnie ocena przesadzona, ale w pewnym sensie ukształtowała moje zainteresowania owa książka. Czynnik zwrotny w moim życiu? ;)

muracho | 2017-11-26
Przeczytana: 2017 rok