Lata na skraju przepaści

Wydawnictwo: ALFA
At Stake was Life. War Memories 1939-1945
83-7001-745-2
Aga

Na tle literatury traktującej o losach ludności żydowskiej w okupowanej Polsce "Lata na skraju przepaści" Franka Morgensa są książką o wyjątkowym znaczeniu. Nie było bowiem dotąd prawdziwej, udokumentowanej relacji o losach rodziny żydowskiej, której udało się przetrwać wojnę. Sześć osób znalazło schronienie w małej, prowincjonalnej miejsowości... Rodzina Morgensów swe ocalenie zawdzięcza niezwykłemu bohaterstwu jednej osoby - młodej Polki, Wali Żak.
Oddanie, poświęcenie, lojalność, uczucie wdzięczności, obraz więzi trwałych i bezinteresownych sprawia, że jest to opowieść jak na dzisiejsze czasy dość niezwykła, podtrzymująca wiarę w człowieka, który przecież nie rodzi się bohaterem.

źródło opisu: Wydawnictwo "Alfa", Warszawa 1994

źródło okładki: zdjęcie autorskie