Czarownica

Okładka książki Czarownica Anna Klejzerowicz
Okładka książki Czarownica
Anna Klejzerowicz Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Czarownica (tom 1) literatura piękna
Czarownica (tom 1)
Prószyński i S-ka
2012-04-19
2012-04-19
Literatura polska

Czarownica nie czaruje

Chwila wytchnienia od szalonych psychopatów i ich wyczynów :)
Wraz z Michałem, do tej pory zdeklarowanym mieszczuchem, przenosimy się na wieś. Wśród śpiewu ptaków i miarowymi odgłosami budowy domu, Michał spotyka tajemniczą kobietę mieszkającą na skraju wioski w malowniczym domku będącym ilustracją chatynki z bajek dla dzieci. Kobieta na tyle go zaintrygowała, że postanowił jakoś wkupić się w jej łaski. Tak mu dobrze poszło, że po 10 miesiącach się pobrali. Dom Michała, który miał być tylko letnim wytchnieniem, został ostatecznie domem całorocznym :) W międzyczasie poznajemy historię Ady, kobiety, która zawładnęła sercem Michała. Kiedy życie nowożeńców wskoczyło na stabilne tory we wsi stała się tragedia. Pani żulica podcięła sobie żyły osierocając sześcioletnią dziewczynkę. Dziecko wiele przeżyło w "rodzinnym" domu i aby nie narażać go na kolejne stresy Michał chce podjąć się adopcji. Zważywszy na wszystkie okoliczności, nie jest to łatwa decyzja. Ale wiecie, miłość to prawdziwa magia, dająca siłę i wyzwalająca energię, o którą człowiek by siebie nie podejrzewał. Na szczęście, to pierwszy tom cyklu, więc możemy podglądać dalej, jakie los przyszykował niespodzianki naszym bohaterom... :)

Chwila wytchnienia od szalonych psychopatów i ich wyczynów :)

Bardzo emocjonalna historia, ale dla mnie za dużo tu było emocji, przez co odbierałam książkę jako dość melodramatyczną. Tytuł jest trochę mylący, ale ja na szczęście nie nastawiałam się na historię konkretnego typu inaczej pewnie poczułabym się trochę oszukana, bo mamy tutaj zwykłą obyczajówkę, a nie jak może sugerować tytuł, fantastykę. Styl jest przystępny przez co przez książkę wręcz się płynie. Duży plus za lektora, bardzo przyjemnie się go słuchało. Jednak mnie historia Michała, Ady i Małgosi zupełnie nie urzekła.

Jest to książka z serii które dobrze się czyta. Fajnie napisana i fajnie się ja odbiera. Tytuł trochę mylący a historia Michała i Ady jest ciepła, pełna dobrych emocji, fajna historia. Michał po nieudanym małżeństwie przyjeżdża na wieś i tutaj buduje dom. Ada mieszka tuż obok i podnosi się po traumatycznych przejściach. Oboje stają na swej drodze a dodatkowo na ich drodze staje mała dziewczyneczka Małgosia. Jak życie tych trojga ludzi się ze sobą złączy znajdziecie tylko w "Czarownicy", polecam

Całkiem spoko. Tytuł tylko jest mylący.

Całkiem spoko. Tytuł tylko jest mylący.

Podobnie jak większość zwiódł mnie tytuł - spodziewałam się magii, fantasy i czego tylko można sobie zamarzyć. A otrzymałam przepiękną historię, że o fantasy zapomniałam w kilka chwil. Ciepła, interesująca historia, akurat do czytania na wakacje - wezmę pozostałe tomy.

Dużym plusem w tej książce jest język pisany, przyjemnie się czyta.
Jednak chyba spodziewałam się czegoś więcej, jakiegoś trzęsienia ziemi na kartkach papieru.

Dużym plusem w tej książce jest język pisany, przyjemnie się czyta.

Sięgając po cykl "Czarownica" spodziewałam się powieści z nutką fantasy, a co dostałam? Dostałam powieść z gatunku literatury pięknej w naprawdę pięknym wydaniu.

Po nieudanym małżeństwie Michał porzuca swoje życie, przenosi się na wieś i buduję malowniczy dom. Spotyka tajemniczą, wyobcowaną kobietę, Ada bo tak ma na imię kobieta, wkrótce staje się jego partnerką. W jego życie wkrada się jeszcze jedna osoba: sześcioletnia, zamknięta w sobie dziewczynka - Małgosia.

Druga część serii dzieje się 15 lat po wydarzeniach w "Czarownicy". Małgosia jest już dorosła, studiuje weterynarię. Na okres wakacji wraca do rodziców. Jednak zazwyczaj pogodna dziewczyna zamknęła się w sobie. Nie chce z nikim rozmawiać. Potrzebuję czasu, by coś zrozumieć. Ale co? Czy ma to związek z wydarzeniem z jej dzieciństwa?

Trzecia część serii zaczyna się nad wyraz interesujaco, poznajemy lokalną legendą sprzed 700 lat o rannym i ukrywającym się rycerzu. Małgosia jest weterynarzem i pracuje w lecznicy. Jest też żoną Damiana, przyjaciela z dziecinstwa. Jednak aby zabić rutynę i nudę pragnie rozwikłać zagadkę z przed 700 lat.

W finałowej części serii podążałam śladami Małgosi, jej córki Maryni, Damiana i komisarza Kowalskiego. Okazało się również, że przeszłość nigdy nie pozwoli o sobie zapomnieć. Najlepsza część serii.

Cykl „Czarownica” to cudowna opowieść o miłości w bardzo szerokim tego znaczeniu. Miłości do drugiej osoby, która pojawia się bez zapowiedzi, wyjątkowej miłości do dziecka, czasami bolesnej, miłości do czworonożnych przyjaciól. I w końcu miłośći do życia w zgodzie z naturą. Autorka w pięknym stylu, posługując się lekkim i przyjemnym językiem opowiedziała mi historie skrzywdzonego dziecka, a później historie kobiety, która w życiu nie miała lekko. Te książki były dopracowane w każdym szczególe, wszystko ze sobą idealnie współgrało. Sam tytuł i motyw czarownicy był tu symboliczny i jakże trafny. Nie potrzebne były czary mary aby być oczarowanym całą serią. Mimo braku pędzącej akcji nie sposób się nudzić podczas czytania. Polecam!

Daleko tej książce do tego, że jest bardzo dobra, a tym bardziej do tego, że jest doskonała. Nie oznacza to jednak, że jest beznadziejna i w ogóle nie warta uwagi. Uważam, że jest dobra i bardzo przyjemna w odbiorze, ale ma wiele mankamentów, których nie dało się nie zauważyć i nie da się o nich nic nie wspomnieć. W ogólnym rozrachunku jestem pozytywnie zaskoczona tą książką, ale w ogóle nie czułam tego, że to część serii i miałam wrażenie, że książka zakończyła się na dobre.

Po nieudanym małżeństwie Michał porzuca swoje życie w wielkomiejskiej cywilizacji, przenosi się na wieś i zaczyna budować malowniczy dom. Na swojej drodze spotyka tajemniczą, wyobcowaną kobietę. Choć mieszkańcy wioski nie pałają do niej sympatią, Michał postanawia się do niej zbliżyć.

Przyznam, że przez chwilę myślałam, że to książka opierająca się o fantasy, może jakaś obyczajówka z elementami fantasy. Jak tylko zaczęłam lekturę, to szybko okazało się, że nie do końca jest to książka fantasy, to pełnowymiarowa obyczajówka, która z fantasy nie ma nic wspólnego, ale myślę, że wiele osób mogłoby tak pomyśleć widząc sam tytuł. Nie jestem wielką fanką tej książki, przyznam to bez bicia. Nie będzie miała ta książka specjalnego miejsca w moim sercu, ale mimo wszystko, uważam ją za fajną obyczajówkę. Może trochę przygodową.

Akcja przybierała wręcz zawrotne tempo, nie byłam w stanie wprost nadążyć za wydarzeniami. Przeskok między poszczególnymi elementami fabuły był niewyobrażalny, może gdyby było to rozdzielone rozdziałami i każde odleglejsze wydarzenie rozpoczynało nowy rozdział, byłoby to zdecydowanie lepsze. Drażnił mnie troszkę główny bohater. Tak zawziętego i lekkomyślnego głównego bohatera ciężko spotkać, ale przyznam, że jednocześnie był nieco zabawny!

Na wielkie pochwały zasługuje to, z jak wielkim szacunkiem i uznaniem autorka pisze o naturze, z którą nie ma żartów, a my, ludzie, nie jesteśmy w stanie z nią wygrać. To jest największy atut tej powieści. Ostatecznie, jestem bardzo ciekawa kolejnych części!

Można pomyśleć, że Czarownica będzie książką, fantasy, ja po tytule dałam się nabrać, jednak okazało się, że jest to wspaniała powieść obyczajowa.
Lekka, przyjemna, taka naprawdę świeża.
W książce poznajemy Michała, dojrzałego mężczyznę, który po latach mieszkania w mieście postanawia kupić działkę, by wybudować domek letniskowy. Kilka zbiegów okoliczności powoduje zmianę jego planów i mężczyzna zostaje we wsi na stałe.

W dniu gdy przyjechał oglądać działkę poznaje wyjątkową, zamkniętą na świat i ludzi Adę. Postanawia ją poznać i tak powoli zaczyna kwitnąć uczucie, które zostanie wystawione na próbę a wszystko przez dziewczynkę Małgosię, która przez przypadek pojawia się w życiu Michała.

Książka, która naprawdę mi się podobała, idealna na długie wieczory z herbatka i kocykiem.

Lekka, przyjemna, taka naprawdę świeża.

Całkiem przyjemne, choć nie porywające. Spokojna opowieść powoli rozwijająca się w miarę czytania. Na tyle przyjemna, że chętnie sięgnę po kontynuację.
Lektura niewymagająca, ale umilająca czas.
Nie ma się czego przyczepić, idealna na długie zimowe wieczory.

Lektura niewymagająca, ale umilająca czas.
Nie ma się czego przyczepić, idealna na długie zimowe wieczory.