Żelazny Krzyż - biografia Rommla

Getos

źródło okładki: skan

Dariusz | 2016-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2016

Erwin Rommel lis pustyni tak nazywali Go wszyscy, zasłynął i zasłużył sobie na takie określenie dzięki kampanii Afryce. Wybitny dowódca, który miał wiele zalet umiał podejmować trafne decyzje miał dobre spostrzeżenie na wydarzenie wiedział że los nie wybacza błędów. Rommel potrafił podnieś morale u swoich żołnierzy, dzięki którym zdobył wysokie oznaczenia żelazny krzyż pierwszej i drugiej klasy, order Pour le Mérite w klasie wojskowe. W kampanii Afrykańskiej Erwin Rommel, jako pierwszy oficer wojsk lądowych, został odznaczony Krzyżem Rycerskim z Liśćmi Dębowymi, Mieczami i Brylantem. Książka przedstawia całe życie Erwina Rommla wielu mu zazdrościło uważało że dzięki Goebbelsowi i jego propagandzie o Rommlu jest tak głośno. O Rommlu mówi się wiele, dobrych słów poświęcił życie dla uratowania rodziny wiedział, wojna jest przegrana i chciał uchronić losy Niemiec przed bolszewikami. Fajna ciekawa książka dla miłośników wojen.

Koval | 2013-11-18
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 18 listopada 2013

O Rommlu napisano już wszystko. Jako jeden z najsłynniejszych niemieckich dowódców z czasów Drugiej Wojny (a może i najsłynniejszy) cieszy się niesłabnącą popularnością, a jego zmagania na frontach przeszły już do historii. Osiągnięcia dokonywane przez legendarną Gespensterdivision – „Dywizję Duchów” (7. Pancerna) podczas ataku na Francję, a także DAK w Afryce są powszechnie znane i na zawsze wpisały się w annały wojskowości.
Sam zaś Rommel uchodzi za „kryształowego rycerza” Wehrmachtu: nieznane są przypadki rozstrzeliwania jeńców, bezsensownej taktyki spalonej ziemi bądź jawnego udziału w bestialstwach tak powszechnych na froncie wschodnim. Można się zgodzić z autorem, iż (wtedy jeszcze) generał miał „szczęście” trafiając akurat na afrykański teatr działań wojennych, a potem do Europy Zachodniej, gdzie walki z wojskami anglosaskimi odbywały się w jakby bardziej humanitarny sposób niż choćby te z Armią Czerwoną.

To, czego być może do tej pory brakowało to drobiazgowa biografia...

Marcin Badtke | 2012-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2012

Autor stara się pokazać sylwetkę Rommla na tle ważnych wydarzeń jego czasów. Ukazuje nie tylko Rommla jako żołnierza, ale również jako obywatela Niemiec, męża i ojca. Polemizuje także z innymi autorami mającymi odmienne zdanie na temat tego wielkiego dowódcy. Momentami było dla mnie zbyt wiele detali. Np. gdzie stała jaka jednostka. Zapewne informacja istotna dla pasjonatów, jednak dla mnie zbyteczna.