Samotny Wilk. Życie i śmierć asa U-bootów Wernera Henke

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna
Lone Wolf. The Life and Death of U-Boat Ace Werner Henke
historia
Getos

Timothy P. Mulligan dokonał benedyktyńskiej pracy. Przez 6 lat przeszukiwał on archiwa niemieckie, brytyjskie i amerykańskie. Przeprowadził wiele wywiadów z żyjącymi jeszcze członkami załogi U-515 i rodziną Henkego. W wyniku jego pracy powstała unikalna książka relacjonująca przebieg życia jednego z największych asów Donitza.

źródło opisu: FINNA, 1999

źródło okładki: http://www.finna.com.pl/

Axsiu | 2016-10-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 29 października 2016

Rewelacyjna biografia Wernera Henke, jednego z najwybitniejszych asów U-Bootwaffe. Zatopił statki handlowe o łącznym tonażu 142 636 BRT. Od września 1942 Henke był asem nr 1 U-bootwaffe. Nie był nazistą, nie lubił Hitlera, trafił do marynarki wojennej poszukując po prostu pracy. Równie ciekawa jest kwestia jego śmierci, którą spowodowali Amerykanie swoim "małym szachrajstwem" nie przewidując wybuchowej psychiki Wernera Henke.

ryszpak | 2015-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2015

Bardzo dobrze napisana biografia Wernera Henke, czternastego asa U-bootwaffe. Marynarza, który związał się z morzem nie w wyniku wyprania mózgu przez ideologię i wpływ Hitlera, ale z prozaicznej przyczyny - z braku pracy. Porywczy, nieobliczalny, wdawał się często w pyskówki i bójki z członkami NSDAP czy Gestapo. Autor nas nie bałamuci, Henke nie był "dobrym Niemcem", jak coraz częściej przedstawia się większość żołnierzy III Rzeszy. Był dobrym żołnierzem, wypełniającym swoje obowiązki najlepiej jak potrafił, dobrym dowódcą, który dbał o swoją załogę. Nie lubił Anglików, darzył szacunkiem Rosjan. Na U-515 słuchano Cole'a Portera. Same sprzeczności czasu wojny. Nie doczekał jej końca i przegranej Rzeszy.

Siłą rzeczy, następną książką będą wspomnienia Dana V. Gallery'ego.