Zgłosuj na książki roku 2017

Cykl: Viktor Kärpp (tom 3) | Seria: Ze Strachem
Wydawnictwo: Czarne
Ystävät kaukana
literatura fińska

Dla Viktora Kärppy wreszcie nastały dobre czasy. Układa mu się w związku, nieźle idą interesy jego firmy budowlanej i właściwie stał się już praworządnym fińskim obywatelem. Niestety sielanka nie trwa długo – z przeszłości powracają duchy. W biurze Viktora pojawia się dwóch Rosjan, Kärppa ma im przekazać kontrolę nad firmą, bo jeśli nie... To nie przypadek, że kilka dni później płonie mu mieszkanie. Kärppä nie ma wyjścia, musi wyruszyć w podróż przez Finlandię i Rosję, by dowiedzieć się, kto chce go dopaść. Po drodze przydadzą mu się umiejętności i kontakty wyniesione z armii radzieckiej.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Oficjalna recenzja
skygge książek: 594

Trzymaj swoich przyjaciół blisko, ale jeszcze bliżej trzymaj swoich wrogów

Jest coś pociągającego w skandynawskich kryminałach. Są pozbawione banału, sentymentalizmu i romantycznych happy endów przez co zyskały sobie licznych fanów w Polsce. Ta literatura dzieli się na tę znaną - jak powieści Jo Nesbo czy Stiega Larssona i tę, o której nie mamy pojęcia, że istnieje. Wydawnictwo Czarne ciągle zaskakuje nas nowinkami z Norwegii, Danii czy Finlandii, przedstawiając trochę inne książki. Jedne są lepsze, drugie gorsze, ale większość z nich zasługuje na naszą uwagę. Nie inaczej jest w przypadku Mattiego Ronki i jego cyklu o gruboskórnym detektywie o fińsko-rosyjkim pochodzeniu.

Viktor Karppa, pomału porządkuje sobie życie u boku ukochanej kobiety. Wszystko wydaje się zmierzać ku dobremu, kiedy nagle pojawia się u niego dwóch Rosjan. Pogróżki, płonący dom i wielka niewiadoma. Karppa rusza w niebezpieczną podróż, aby dowiedzieć się kto chce jego śmierci. Stawka jest wysoka, więc postanawia zagrać w rosyjską ruletkę z duchami, które zagrażają jego najbliższym.

Książka liczy zaledwie 200 stron, a akcja jest wartka i dynamiczna. Nie ma zbyt wielu opisów, znajduje się w niej tylko to, co jest potrzebne do opowiedzenia konkretnych zdarzeń. Autor bardziej postawił na zarys społeczeństwa fińskiego i rosyjskiego - obyczaje i tradycje, które często wywołują uśmiech na twarzy nie tylko głównego bohatera, ale również czytelnika.

Mamy trochę humoru, ciekawe, znane postaci i dobrze skonstruowaną intrygę. Nie jest to powieść specjalnie ambitna, ale co najważniejsze autor do takiej nie dąży. Skupił się na najważniejszych elementach kryminału czyli tajemnicy. Na zimowe wieczory w sam raz. A właściwie, zważywszy na wartkość akcji i objętość książki, na jeden wieczór.

Katarzyna Barańska

miqa | 2012-10-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 28 października 2012

Matti Rönkä to fiński pisarz urodzony w północnej Karelli pod granicą rosyjską. Pracuje jako dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny, oraz jest autorem książek z pogranicza kryminału i sensacji, opowiadających o Viktorze Kärppie, Rosjaninie żyjącym w Finlandii. “Przyjaciele z daleka” to już 3 tom z tej serii, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Czarne w serii “Ze strachem” (poprzednie części: “Mężczyzna o twarzy mordercy”, “Dobry brat, zły brat”). Fiński pisarz był wielokrotnie nagradzany, zdobył m.in. Nagrodę Szklanego Klucza, Niemiecką Nagrodę Kryminalną i Fińską Nagrodę Kryminalną.

Narracja jest prowadzona przez głównego bohatera. Akcja powieści rozgrywa się zarówno w Finlandii jak i Rosji. Czcionka jest niewielka, także każdemu komu wydaje się, że 200 stron to mało, może liczyć na to, że lektura wciągnie go na długie godziny, a nawet dni. Wspomnę również o okładce, która mnie osobiście całkowicie zachwyca – i oczywiście ściśle nawiązuje do...

Tom571 | 2013-07-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Inni
Przeczytana: 05 lipca 2013

Matii Rönkä to jeden z wielu cieszących się ostatnio coraz większą sławą skandynawskich pisarzy. Ten fiński autor stworzył cykl powieści kryminalnych, których bohaterem jest Victor Karrpa. Były żołnierz armii radzieckiej, który planuje ułożyć sobie życie w Finlandii. Przyjaciele z daleka to trzecia książka opowiadająca o jego przygodach. Mimo to spokojnie można ją czytać bez znajomości poprzedniczek, gdyż opowiada zamkniętą historię. Akcja powieści rozpoczyna się w momencie, gdy firma budowlana Victora zaczyna przynosić zyski. Realizuje zlecenia na kilku budowach. Niestety wraz z dobrą passą pojawiają się kłopoty, a mianowicie ktoś chcę odebrać mu firmę. Bez żadnych ceregieli dwóch postawnych Rosjan zmusza go do tego, żeby zrzekł się własności. Jednak Victor nie zamierza się tak łatwo poddać. Wyrusza w długą i niebezpieczną podróż, żeby dowiedzieć się kto chce zagarnąć to, co z tak wielkim trudem wypracował.

W ostatnim czasie na rynku literackim pojawia się coraz więcej książek...

flubuk | 2014-10-06
lalaith | 2013-11-16