Pruska Iława 1807

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historia
Getos

Szarże nie ustawały ani na chwilę. Do boju weszli teraz brygada grenadierów konnych gen. Lepica i 5 pułk kirasjerów. Zepchnęli oni rosyjską jazdę, przebili się przez piechotę pierwszej linii, doszli do drugiej, która zaczęła się cofać w kierunku nieodległego lasku. Będąca w pobliżu rosyjska bateria wszczęła silny ogień nie bacząc przy tym na swoich-byle zatrzymać francuską nawałnicę. Grenadierzy konni ze szwadronem kirasjerów przebili się przez drugą linię piechoty i doszli aż do wysokości Fichtenwäldchen, tj. do linii rosyjskich odwodów i stanowisk artylerii Kutaisowa. Tu obskoczyły ich pułk huzarów jelizawetgradzkich Jurkowskiego, trzy szwadrony huzarów pawłogradzkich O Rurke i pułk kozaków Kisielewa. Grenadierzy, po dużych stratach, przebiegłszy wzdłuż pozycji przeciwnika, doszli do Windmühlenhöhe, którędy dołączyli do swoich.

Książka rzuca szerokie światło na kampanię zimową Napoleona przeprowadzoną w ówczesnych Prusach Wschodnich. Prezentuje porównawczo pogląd na wydarzenia obu stron konfliktu. Uwzględnia ponadto aspekt polski. Jest to pierwsze tak szerokie opracowanie na polskim rynku czytelniczym.

źródło opisu: www.bellona.pl

źródło okładki: www.bellona.pl

Jakoubek | 2015-12-01
Na półkach: Posiadam

Nie mam poważniejszych zastrzeżeń do strony merytorycznej książki. Na stosunkowo niskiej ocenie zaważyły rażące błędy stylistyczne. Ja nie mam ochoty czytać o cofaniu się w tył!

Pablo | 2017-10-07
Przeczytana: 2005 rok