Biały Książę

Cykl: Dzieje Polski (tom 15)
Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
XIV wiek, Piastowie, Andegawenowie
historyczna
Luna

Powieść historyczna Józefa Ignacego Kraszewskiego wydana po raz pierwszy w 1882 roku, należąca do cyklu Dzieje Polski. Akcja toczy się w czasach Ludwika Węgierskiego. Przeciwko jego rządom tworzy się w Wielkopolsce opozycja na czele z Elżbietą Łokietkówną. Powodem niezadowolenia jest faworyzowanie przez króla Małopolan i powierzanie im nie tylko funkcji publicznych w królestwie, lecz także w...

Akcja toczy się w czasach Ludwika Węgierskiego. Przeciwko jego rządom tworzy się w Wielkopolsce opozycja na czele z Elżbietą Łokietkówną. Powodem niezadowolenia jest faworyzowanie przez króla Małopolan i powierzanie im nie tylko funkcji publicznych w królestwie, lecz także w dzielnicy poznańskiej. Opozycjoniści postanawiają podjąć próbę detronizacji Ludwika i zastąpienia go jednym z książąt piastowskich.

Głównym bohaterem jest były książę gniewkowski Władysław Biały, który po sprzedaży posiadanego księstwa wiedzie spokojny żywot zakonnika w klasztorze benedyktyńskim w Dijon. To właśnie jego zbuntowani Wielkopolanie chcą osadzić na tronie w kraju po planowanym obaleniu Ludwika.

źródło opisu: Wikipedia

eduko7 | 2014-05-26
Przeczytana: 03 lipca 1986

Intrygująca opowieść o odwiecznych dylematach związanych z własnymi pragnieniami i poczuciem obowiązku. Intrygi, rozgrywki polityczne. Autor jak zwykle umiejętnie łączy fakty historyczne z fikcją. A nakreślone przezeń portrety bohaterów zachęcają do zastanowienia się nad naszymi słabostkami narodowymi.

wiciu | 2014-12-02

Po tym jak zachwyciłem się dwiema pierwszymi częściami tzw. ,,Trylogii Saskiej" sięgnąłem po powieść obrazującą zupełnie inny (de facto nie znany mi) fragment historii.

Przyznam szczerze, że nieco się zawiodłem. Akcja zaczyna się nawet ciekawie. Możnowładcy z Wielkopolski, niezadowoleni z rządów Ludwika Węgierskiego, rozpoczynają poszukiwania ,,Piasta", który przywróciłby dawne obyczaje i porządki, sentymentalnie kojarzone z niedawno zmarłym Kazimierzem Wielkim. Tylko, że chętnych brak. Po długich debatach wybór pada na księcia Władysława Białego, który po śmierci ukochanej przywdział szatę mnicha. W daleką podróż do klasztoru w Dijon wyrusza delegacja.

Zamiast przyspieszać, to akcja po spotkaniu księcia zaczyna się dłużyć. Bohater jest kompletnie nijaki. Od tego momentu powieść czyta się strasznie ślamazarnie.

Być może Władysław Biały był na tyle mało interesującą postacią, że nie warto było o nim pisać książki.

Mimo wszystko polecam fanom Kraszewskiego i tym, którzy czasy...

DonKichot | 2019-01-11
Przem | 2019-01-08