Polskie oddziały Napoleona

Napoleon`s Polish Troops
napoleon bonaparte
historia
Getos

Publikacja omawia powstanie, rozwój i szlak bojowy Legionów Polskich formowanych po III rozbiorze Polski na terenie Włoch, gdzie u boku armii francuskiej gen. Bonapartego miały z bronią w ręku wyrębywać sobie drogę do zniewolonego kraju, walcząc z Austriakami i Rosjanami. Na czele Legionów stanął gen. Jan Henryk Dąbrowski, a pieśni bojowa tych formacji, znana jest jako "Mazurek Dąbrowskiego", stała się po latach hymnem odrodzonej Rzeczypospolitej. Niestety, traktaty zawarte przez Francję z państwami rozbiorowymi oddalały powrót tych żołnierzy do kraju i stał się on możliwy dopiero po powstaniu Księstwa Warszawskiego.

źródło opisu: www.bellona.pl

źródło okładki: www.bellona.pl

Getos | 2017-01-08
Przeczytana: 07 stycznia 2017

Jedyne słowa jakie cisną się na usta po przeczytaniu tej krótkiej monografii to: "za mało i zbyt pobieżnie". Książka nawet jak na swoją formę serii z Osprey`a omawia bardzo skrótowo okres od 1796 r. i formowania przez Dąbrowskiego legionów we Włoszech do 1815 r. i walkę jednostki szwoleżerów-lansjerów u boku Napoleona w jego ostatnich dniach. Opisy dziejów polskich oddziałów Napoleona to w zasadzie ekspresowy przelot po tych formacjach, ich strukturze, dowódcach i najważniejszych bitwach bez wchodzenia w szczegóły. Książkę wzbogacają plansze barwne z opisami umundurowania poszczególnych formacji. Zupełnie dla mnie niezrozumiały jest natomiast dobór zdjęć, bowiem obrazują wydarzenia, lub postacie zupełnie niezwiązane z poruszaną tematyką.

Sturnus | 2014-04-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

Nie za długa synteza polskich formacji wojskowych z doby napoleońskiej od legii Dąbrowskiego począwszy. Zainteresowani mogą znaleźć sporo szczegółowych informacji o organizacji armii Księstwa Warszawskiego czy o umundurowaniu jej poszczególnych formacji i w sumie to są najmocniejsze punkty tej pracy. Reszta, krótko mówiąc, raczej pobieżnie, średnio ciekawie, biednie ze źródłami. Ciekawostką jest nie wspomnienie o polskich legionistach, którzy pozostali na Santo Domingo czy pomyłka przy Józefie Bonaparte, którego autor opisał jako młodszego brata Napoleona (strona 9.). Zastanawia także niewielka liczba ilustracji z polskimi dowódcami owego okresu, jakby były niedostępne, przy jednoczesnym ilustrowaniu postaci raczej mało związanych bezpośrednio z opisywanymi polskimi formacjami.

bastek497 | 2017-02-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, historia