A Sister's Promise

5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-0-00-722601-6
angielski
Anna

Molly's life changes forever when her mother is killed in a horrific accident. Although her beloved grandfather wants to keep her and little brother Kevin with him in Birmingham, the authorities decide it's best for the girl to live with her maternal grandmother, on a farm in Donegal. So Molly is packed off to Biddy Sullivan, who's a hard, cruel woman who loves to bear a grudge.

Anna | 2014-02-09
Przeczytana: 08 lutego 2014

Literatura "kobieca" w najsłabszym tego słowa znaczeniu. Jakiś pomysł na historię jest, jest dramat, krew pot i łzy, a później miłość "chmura".

Cechy postaci są mocno przerysowane. Ludzie są albo dobrzy - niczym anioły bez skazy, albo źli - nikczemni, okrutni do granic możliwości, nic pomiędzy. Za to fabuła dosyć ciekawa, jednak mało realistyczna.

Kate | 2017-07-12