Kolekcjoner kości

Okładka książki Kolekcjoner kości Jeffery Deaver
Okładka książki Kolekcjoner kości
Jeffery Deaver Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Lincoln Rhyme (tom 1) Ekranizacje: Kolekcjoner kości (2000) kryminał, sensacja, thriller
Lincoln Rhyme (tom 1)
Konrad Krajewski
Ekranizacje:
Kolekcjoner kości (2000)
Amelia Sachs Lincoln Rhyme seryjny morderca Jeffrey Deaver

Tego autora po prostu uwielbiam! Mimo, iż widziałam ekranizacje , to książka potrafiła mnie wciągnąć , zaskoczyć , zszokować … świetna lektura, ale tak jest zawsze z Deaver’em;)

Autor dobrze zdaje sobie sprawę z nierealnej wydumanej sytuacji, pisząc "...cywil zajmuje się śledztwem...Wysłaliście policjantkę z patrolu, by badała miejsce przestępstwa. A ludzi z oddziału specjalnego, by robili zakupy w sklepach." (str 180). On się bawi nami wciskając kit. Parę pyłków pod mikroskop i już jazda do zlokalizowanej piwnicy domu w dziewięciomilionowym mieście ?! Czekałem, kiedy pojawi się szklana kula i w niej ujawni się obraz przestępcy. Nie kupuję tego.

Początkowo nie mogłam przebrnąć przez tę książkę. Może też dlatego, że zaczęłam ją w okresie świątecznym, gdzie czytałam tylko z doskoku. Ale gdy w końcu skupiłam się wystarczająco, aby wczuć się w to, co się dzieje, to przepadałam. Bardzo szybko dokończyłam, gdy już wpadłam w dobry rytm czytania. Postać Lincolna jest fascynująca, bardzo się polubiliśmy i na pewno będę kontynuowała tę serię. Momentami mnie nudziła, były jakieś gorsze sceny, jednak ostatecznie uważam, że książka zdecydowanie jest warta przeczytania.

Mordercą okazał się lekarz zajmujący się Rhyme'm. Mężczyzna okazał się być ojcem dzieci, które zostały postrzelone w wyniku błędu popełnionego przez detektywa w trakcie zbierania dowodów w miejscu przestępstwa.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wiele książkowych thrillerów zyskało miano klasyków za sprawą głośnych ekranizacji, które prędko zgromadziły rzeszę fanów. Wspomnieć można tu chociażby o „Milczeniu owiec”, „Pachnidle – historia mordercy” czy właśnie „Kolekcjonerze kości”, którego miałam okazję ostatnio przeczytać. Widziałam kiedyś film nakręcony na podstawie tejże lektury, którego, co tu dużo mówić, nie byłam szczególnym fanem. Sięgając więc po powieść Jeffery’ego Deavera nie miałam dużych oczekiwań – prędko jednak okazało się, jak bardzo się myliłam, a mój zachwyt i zaskoczenie nie mijały aż do zaskakującego finału.

Historia zaczyna się, gdy Amelia Sachs, policjantka patrolu ulicznego, trafia na miejsce zbrodni. Odarty ze skóry i mięśni palec, przyozdobiony za to w damski pierścień, wystaje ponad powierzchnię ziemi, w której zakopane zostały zwłoki porwanego niewiele wcześniej mężczyzny. Kobieta prędko podejmuje akcję mającą na celu zabezpieczenie zaaranżowanej przez mordercę sceny – w brawurowy sposób blokuje ona dwie ulice i zatrzymuje pociąg. Decyzja tak drastycznego ograniczenia ruchu w pobliżu miejsca zbrodni sprowadza na nią niechęć przełożonego, ale równocześnie wprawia w zachwyt Lincolna Rhyme’a – byłego kryminalistyka, który z powodu niemal całkowitego paraliżu wynikającego z wypadku podczas jednej z akcji policyjnych zupełnie odciął się od ludzi. Mężczyzna ten zostaje zaangażowany przez swych byłych współpracowników w polowanie na Kolekcjonera Kości. Jednocześnie wciąga on funkcjonariuszkę Sachs do tej przerażającej, pełnej morderstw gry z przestępcą. Staje się ona oczami i uszami Rhyme’a w terenie – czy jednak jej umiejętności i ekspertyza gburowatego paralityka okażą się wystarczające do schwytania zbrodniarza?

Akcja jest niezwykle dobrze poprowadzona, każdy następny krok grupy operacyjnej jest przemyślany, a pościg za mordercą dostarcza mnóstwa emocji. Opowieść potrafi naprawdę zafascynować – morderca jest bezwzględny i nie bawi się w półśrodki, jednocześnie jego inteligencja pozwala zatrzeć niemal wszystkie ślady – oprócz tych, które chciał po sobie zostawić. Presja czasu, jaka ciąży na Rhyme’ie i Sachs wisi w powietrzu – dzięki czemu czytelnik może naprawdę intensywnie zaangażować się emocjonalnie w cały proces śledczy. Opisy miejsc zbrodni, a także analizy szczątkowych poszlak niezmiernie intrygują, uzasadniają solidnie każde podjęte działanie. Postaci również zostały bardzo dobrze napisane, głównych bohaterów nie da się nie darzyć sympatią, nawet jeśli oboje mają trudne charaktery. Zakończenie jest dość zaskakujące, do samego końca nie da się stwierdzić, kto stał za tym wszystkim. Jednak sam klimaks odkrycia mordercy również został świetnie napisany – nawet jeśli powieść nie umożliwia wysnuwania własnych wniosków w trakcie.

Tym, co mnie zachwyciło najbardziej, była solidność z jaką opisane zostały zarówno techniki przeszukiwania miejsca zbrodni, jak i analizy śladów. Pojawia się tu mnóstwo specjalistycznych nazw, które jednak zostają wytłumaczone tak, że nawet laik jest w stanie je zrozumieć. Można się dzięki temu poczuć jak jakiś prawdziwy kryminalistyk, naprawdę oglądać wszystkie te przedmioty oraz lokacje za sprawą szczegółowych, niepotrafiących przy tym nudzić, opisów. Z moich własnych spostrzeżeń: konstrukcja powieści bardzo przypomina „Milczenie owiec” – jednak każda z tych pozycji podjęła odrobinę inną ścieżkę śledzenia sprawcy opisywanych zbrodni. W obu obecna jest jednak zamieszana w śledztwo funkcjonariuszka z trudną przeszłością oraz starszy od niej, niekoniecznie sympatyczny geniusz pomagający jej wytropić mordercę. Książka Thomasa Harrisa proponuje jednak podejście bardziej kryminologiczne: analizę psychiki przestępcy, jego zachowania, możliwe cechy charakterystyczne jego osoby. Z kolei „Kolekcjoner Kości” to czysta kryminalistyka – jedyne co się liczy to twarde dowody, ślady fizyczne, a nie zeznania świadków, czy dywagacje nad motywacjami mordercy. Obie proponowane przez nie opcje są ciekawe i bezsprzecznie godne uwagi.

Książka Jeffery’ego Deavera zrobiła na mnie wielkie wrażenie i postawiłabym ją naprawdę na równi z „Milczeniem Owiec”. Niemniej jednak ekranizacje każdej z tych powieści wypadają blado w porównaniu do materiału źródłowego. „Kolekcjoner Kości” w moim zestawieniu zasługuje na naprawdę mocne 9/10 – nie mam się do czego w nim przyczepić, jednak brakuje tutaj pewnej głębi na pełną „dziesiątkę”. Bezsprzecznie jednak będę chciała sięgnąć po kolejne części serii z Lincolnem Rhyme’m – urzekła mnie zarówno jego postać, poczynania, a także lekki i jednocześnie specjalistyczny język jakim posługuje się autor. Warto sięgnąć po tę pozycję – na pewno nie zawiedzie nawet najbardziej wymagających czytelników thrillerów.

Bardzo dobra pozycja, świetna postać Lincolna i jeszcze lepsza Amelia. Książka momentami trochę depresyjna przez rozterki życiowe detektywa Rhyme’a, przez to momentami wydawało się że książka jest trochę przeciągnięta, ale finalnie bardzo dobry kryminał. Chyba jeszcze w żadnej książce tak się nie wciągnąłem w techniki badań miejsca zbrodni, tutaj było to świetnie opisane i naprawdę można było poczuć się jak detektyw.
Minus za dość absurdalne zakończenie, być może szukam dziury w całym, ale nie kupuję tego jak zakończyły się losy poszukiwanego przestępcy :)
Świetna książka, widzę że z Lincolnem Rhyme jest cała seria, więc zapewne jak nadrobię kupkę którą mam do przeczytania, to podejdę do kolejnej części :)

Dość ciekawa, czasami żmudna, denerwująca ale przystępna. Pomijając bełkot naukowy to mi się bardzo podobała i sięgnę po kolejne części. Polecam 😀

Czytając Kolekcjonera kości mamy przed oczami kultowy już film o tym samym tytule z Ageliną Jolie i Denzelem Washingtonem, film super ma swój mroczny klimat. W książce znajdziemy dużo więcej szczegółów i to szczegółów makabrycznych, jest napięcie czy uda się uratować ofiary kolekcjonera czy też nie. Małym minusem są szczegóły techniczne używanych przez policjantów urządzeń do wykrywania mikro śladów i tak tego nie zrozumiemy a troszeczkę tego jest za dużo. Samo zakończenie jest świetne już mamy wrażenie że skończy się to w taki sposób a tu autor nas zaskakuje.

Powrót do historii, którą znam z filmu z Angeliną Jolie. Całkiem inny odbiór, dużo więcej szczegółów poszczególnych zbrodni, całość bardziej makabryczna niż na filmie.

Tak... po rewelacyjnym filmie z Denzelem Washingtonem długo czekałam na wzięcie do ręki tej książki. Musiałam trochę zapomnieć sceny z filmu, żeby móc oddać się treści książki.
Warto było. Bo książka jest świetna i nie straciła nic na swojej świeżości. Chętnie teraz będę sięgała po następne śledztwa Lincolna Rhyme'a.

• Kryminały
  • Jeffery Deaver