Poeta świata. Antologia

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwerstytetu Warszawskiego
klasyka
kashka

W 2011 roku wypadają dwie ważne daty: 150 rocznica urodzin i 70 rocznica śmierci Rabindranatha Tagore'a (1861-1941), wielkiego bengalskiego poety, uhonorowanego w 1913 roku literacką nagrodą Nobla, i jak dotąd jedynego indyjskiego pisarza, którego spotkało to wyróżnienie. Tagore był twórcą wszechstronnym - przede wszystkim poetą, ale także powieściopisarzem, nowelistą, dramaturgiem, eseistą, kompozytorem, pedagogiem, rysownikiem i malarzem. Był także twórcą niezwykle płodnym. W języku polskim nie ma zbyt wielu przekładów jego dzieł, zwłaszcza dokonanych z oryginału bengalskiego, języka, w którym tworzył literaturę piękną. Wypełniając tę lukę i włączając się w szeroko obchodzone na całym świecie obchody rocznicowe, warszawscy indolodzy, pracownicy Katedry Azji Południowej Wydziału Orientalistycznego UW, przygotowali z tej okazji antologię utworów Tagore'a. Autorki zebrały w jednym tomie wszystkie uprawiane przez Tagore'a gatunki i formy literackie, dzięki czemu pisarz daje się poznać jako wszechstronny twórca o interesującej osobowości, którego przesycona głębokim humanizmem twórczość nie zestarzała się mimo upływu czasu.

źródło opisu: http://www.wuw.pl/

źródło okładki: http://www.wuw.pl/

Tomocerus | 2015-10-12
Na półkach: Nobliści
Przeczytana: 11 października 2015

Z tej antologii wyłania się niezwykła postać noblisty z 1913 roku, jedynego w historii laureata tej nagrody z Indii. Wszechstronne zainteresowania, współczesny Gandhiemu, był przede wszystkim poetą, ale również pisarzem, dramaturgiem, malarzem, filozofem, poszukiwaczem duchowej natury człowieka i krzewicielem dialogu kulturowego Wschód - Zachód. Mimo upływu ponad 100 lat od daty otrzymania Nagrody Nobla jego opinia o nacjonalizmie zaskakująco aktualna.

Mańkaaa | 2017-03-26
kashka | 2012-03-17