Źródła

Wydawnictwo: Księgarnia św. Jacka
978-83-7030-838-4
poezja
A--

Uczniowie, a czasami nawet studenci narzekają, że poezja jest trudna i niezrozumiała. To prawda. Poezja jest wymagająca: trzeba wiele wiedzieć o człowieku i świecie, historii i filozofii, aby właściwie ją interpretować. Nie wypada jej czytać w autobusie, tramwaju albo poczekalni u dentysty. Domaga się ciszy, skupienia, gorącej herbaty i głębokiego, miękkiego fotela. Wiersze oraz pieśni, które...

Wiersze oraz pieśni, które tworzą ten zbiór pochodzą z lat 2007-2011. Czym są tytułowe Źródła? Źródło to miejsce, w którym znajdziemy najczystszą wodę. Źródło to miejsce prawdy, dobra i piękna. W tym zbiorze czytelnik odnajdzie to, co zwyczajne i bliskie: miłość, cierpienie, codzienność, ale i to, co pozwala z nadzieją oczekiwać wieczności: miłosierdzie, cierpliwość, łaskawość. Autor łączy w sposób naturalny pierwiastki ziemi - tego, co ludzkie i nieba - tego, co Boskie. Swoje źródła witalności i siły dzieli na trzy rodzaje: Źródła biblijne, Źródła życia i Źródła świętości.

Wiersze z pierwszej części tomu powstały w miejscach, w których żyje i pracuje autor oraz na Ziemi Świętej. W Źródłach życia są pytania o życie, sen cierpienia, o umieranie i o to "cóż zostanie po nas?". Na trzecią część tomu składają się oratoria i pieśni.

(ze wstępu)

źródło opisu: Księgarnia św. Jacka, 2012