teatr
CompleteUnknown

„Trzeba raz powiedzieć prawdę: dzieło Witkiewicza jest dotąd jedynym w ogóle wchodzącym w rachubę przyczynkiem Polski do teorii teatru – pisał w roku 1925 Tadeusz Peiper – I w każdym innym kraju dzieło takie posiadałoby już sumę namiętnych prozelitów, zdecydowanych do użycia wszystkich możliwych sposobów dla ucieleśnienia jego idei. Zresztą wbrew pozorom twierdzę, że i u nas hasła Witkiewicza nie mijają bez śladu i że wiele z tego, co dzieje się dzisiaj na naszych scenach, a także na widowiskach, byłoby niemożliwe, gdyby grunt nie był rozorany wysiłkiem Witkiewicza”.
Istotnie żadna teoria estetyczna nie wywołała u nas tylu sporów i dyskusji, co teoria Czystej Formy Witkiewicza.

źródło opisu: Wydawnictwo Artystyczne i Filmowe, 1986

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Lenkaite | 2013-02-04
Przeczytana: kwiecień 2008

Zanik uczuć metafizycznych na rzecz materii i zalew przez obcą nam kulturę:] prawie wszystko się sprawdziło, a przynajmniej jest w trakcie.

CompleteUnknown | 2012-04-04
Na półkach: Przeczytane, 2012