teatr
CompleteUnknown

„Trzeba raz powiedzieć prawdę: dzieło Witkiewicza jest dotąd jedynym w ogóle wchodzącym w rachubę przyczynkiem Polski do teorii teatru – pisał w roku 1925 Tadeusz Peiper – I w każdym innym kraju dzieło takie posiadałoby już sumę namiętnych prozelitów, zdecydowanych do użycia wszystkich możliwych sposobów dla ucieleśnienia jego idei. Zresztą wbrew pozorom twierdzę, że i u nas hasła Witkiewicza nie mijają bez śladu i że wiele z tego, co dzieje się dzisiaj na naszych scenach, a także na widowiskach, byłoby niemożliwe, gdyby grunt nie był rozorany wysiłkiem Witkiewicza”.
Istotnie żadna teoria estetyczna nie wywołała u nas tylu sporów i dyskusji, co teoria Czystej Formy Witkiewicza.

źródło opisu: Wydawnictwo Artystyczne i Filmowe, 1986

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Łokieć_Pana_D | 2019-07-01

Z Witkacym mamy pewien układ, niepisany. Wyobraźcie sobie, na chwilkę, że macie niezbyt po kolei pod sufitem. Takie fiku miku. Głupio być nie za bardzo normalnym, w świecie ludzi normalnych. Taki nienormalny człowiek, wiedziony instynktem głupka, szuka innego nienormalnego. Żeby było dwóch.
Pochlebiam sobie. Ustawiam się w rzędzie z Witkacym. Ale co tam, wolno mi, jestem wszak nienormalny. Wizja, którą nakreślił w tej książce, jest czymś, co gdzieś siedzi, we mnie. To taka sytuacja, że coś gryzie, coś męczy, ale nie potrafię tego w słowa ubrać. Tego rozdrażnienia. Niepokoju. I czytam, i wyrywa mi się, "tak, właśnie tak myślę, właśnie to chciałem powiedzieć..."
Różnica jest taka, że Witkacy potrafił to opisać. Ja nie potrafię. Ot, taka drobna przepaść. Między geniuszem, a szarym człowiekiem.

Lenkaite | 2013-02-04
Przeczytana: kwiecień 2008

Zanik uczuć metafizycznych na rzecz materii i zalew przez obcą nam kulturę:] prawie wszystko się sprawdziło, a przynajmniej jest w trakcie.