Mały słownik wyrazów kłopotliwych

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
83-01-13940-4
Oceansoul

Jest to książka niezwykła - poradnik językowy, który można czytać z przyjemnością, mało w niej sformułowań naukowych, a dożo opowieści o języku i dialogu z czytelnikiem. Katarzyna Mosiołek-Kłosińska, Polityka Krótsza i zaktualizowana wersja Słownika wyrazów kłopotliwych, wzbogacona o ponad 100 nowych wyrazów przysparzających trudności językowe, np. biznesplan - razem czy osobno?, Internet -...

Katarzyna Mosiołek-Kłosińska, Polityka

Krótsza i zaktualizowana wersja Słownika wyrazów kłopotliwych, wzbogacona o ponad 100 nowych wyrazów przysparzających trudności językowe, np. biznesplan - razem czy osobno?, Internet - wielką czy małą literą?, puzzle - czy może puzzel?, SA - z kropkami czy bez? Liczne cytaty z literatury i prasy dodają książce autentyczności, a hasła ogólne (typu błąd językowy lub hiperpoprawność) zwiększają jej walory dydaktyczne. Rzecz do czytania, a nie tylko do doraźnych konsultacji.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2003

DSG | 2015-04-10

Świetny, kieszonkowy słownik, w którym każde hasło i językowy problem są ilustrowane przykładami nawet z książek najlepszych autorów.

Aladyn czy Alladyn
badminton czy badmington
bojler czy boiler
ds. czy ds
Eurazja czy Euroazja
co to znaczy percypować?
przestankowy a przystankowy
przy pomocy czy za pomocą?
unikalny czy unikatowy?
wesz czy wsza?
w tę i we w tę czy wte i wewte?
jaki rodzaj ma żołądź?

te i wiele innych haseł znajdzie właśnie w tym porządnym i fajnym miniaturowym słowniczku - polecam

Daniel | 2015-04-04
Przeczytana: 02 marca 2015

Idąc za przykładem przyjaciół z różnych filologii postanowiłem przeczytać... tak, tak, SŁOWNIK! Niebagatelny, bo rzecz się tyczy tytułowych wyrazów kłopotliwych. Mamy typowy układ alfabetyczny z hasłami i do nich przeróżne opisy. Nie są to tak naprawdę stricte słownikowe definicje, a różne historie, anegdotki i przykładny z prasy oraz literatury.

Dowiedzieć się można wielu ciekawych rzeczy, na przykład jedna z najbardziej kontrowersyjnych to zalecenie słownikowe dotyczące pisania spójników lubby, iby itp. Tak, tak, tak, to są jak najbardziej oficjalne poprawne formy, ale sam autor słownika podchodzi do nich z ogromnym dystansem i cytuje krytyczne analizy takich form.

Ciekawa rzecz, która zapadła mi w pamięć? Mamy coś na tapecie, ale bierzemy coś na TAPET, nie tapetę! Gdyż frazeologizm ten związany jest ze stołem, przy którym obradowano (tapet), a nie z tapetą na pulpicie czy też ścianie :) I takich ciekawych kwiatków jest bardzo wiele.

Słownik czytałem tak naprawdę w podróży,...