Grafika wektorowa. Szkolenie podstawowe

Tłumaczenie: Joanna Pasek
Wydawnictwo: Helion
Vector Basic Training: A Systematic Creative Process for Building Precision Vector Artwork (Voices That Matter)
978-83-246-3632-7
grafika, informatyka
Oliwia

Gdy przygotowujesz obraz, masz do wyboru dwa rozwiązania: zastosowanie grafiki rastrowej lub wektorowej. Ta pierwsza sprawdza się tam, gdzie wymagana jest fotorealistyczna dokładność. Natomiast jeżeli chcesz stworzyć obraz, który będzie łatwy w skalowaniu oraz obróbce (bezstratnej!) i nie sprawi kłopotów podczas wycinania na ploterze, grafika wektorowa spełni Twoje oczekiwania. Sprawdza się ona wyśmienicie przy projektowaniu logotypów, znaków, planów i schematów. Stosują ją też autorzy ilustracji i komiksów. Warto poznać jej potencjał!

Dzięki niniejszej książce uczynisz to szybko i przyjemnie. Nie skupia się ona na kolejnych funkcjach narzędzia Adobe Illustrator, lecz omawia, jak radzić sobie w typowych sytuacjach i rozwiązywać codzienne problemy. W trakcie lektury poznasz trochę podstaw matematycznych związanych z grafiką wektorową oraz naczelne zasady projektowania i tworzenia koncepcji. Ponadto nauczysz się wybierać dobre miejsca dla podstawowych punktów oraz budować złożone kształty. Dowiesz się, jak wykorzystać warstwy, rozpoznawać objawy wizualnego napięcia i pozbyć się złych nawyków w codziennej pracy. Książka jest idealną pozycją dla każdego grafika oraz osób chcących rozpocząć przygodę z wektorami.

Baczność, projektanci! I zdejmijcie z twarzy te ironiczne uśmieszki! Pora wziąć się serio do roboty. Za długo się wylegiwaliście, myśląc, że oprogramowanie wszystko za Was zrobi. Ta książka NIE objaśni Wam działania każdego narzędzia i polecenia w Adobe Illustratorze. Pokaże Wam jednak, jak rozrysować koncepcję, przeanalizować kształty i precyzyjnie je skonstruować w formie wektorowej, posługując się sprytnymi metodami opisanymi przez autora.

W książce "Grafika wektorowa. Szkolenie podstawowe" znany ilustrator, Von Glitschka prezentuje systematyczny proces tworzenia grafik wektorowych, którego opanowanie stanowi o różnicy między profesjonalistami a nieudolnymi amatorami w branży graficznej. Pokazuje, jak wykorzystać rysunkowe zdolności do tworzenia kształtów, jak konstruować eleganckie, pełne gracji krzywe i jak pieczołowicie rozmieszczać punkty kontrolne w każdym wykonywanym projekcie.

źródło opisu: Wydawnictwo Helion, 2012

źródło okładki: http://helion.pl/okladki/125x163/grawek.jpg

glonojad | 2013-05-04
Przeczytana: 04 maja 2013

Z wieloma książkami z gatunku poradników (nie tylko tych dotyczących projektowania graficznego) mam tak, że jak widzę je pierwszy raz to od razu mam ochotę brać, kupować, i czytać co jest zrozumiałe, prawda? Taka ich rola. Natomiast efekt jest taki że po kilkunastu stronach odkładam pozycję, bo znudziła mnie lub zmęczyła i potem muszę się zmuszać do powrotu. Z "Grafiką wektorową" było inaczej, choć miałam wątpliwości w trakcie jej zakupu, wciągnęła mnie. Mimo typowego stylu powtarzania w nieskończoność pewnych kwestii pozycja jest ciekawa i przydatna dla tych co się dopiero zapoznają z tematem, jak i tych co już go w różnym stopniu znają, gdyż pomaga pewne kwestie sobie usystematyzować.

SumienieHipstera | 2015-12-05

To jest bardzo zabawna sprawa z tym poradnikiem. Bo z jednej strony mam wrażenie, że autor mówi do mnie jak do człowieka, który o tych wektorach to niezbyt wiele wie. Coś tam kreski jakieś, kiedyś był Bezier, fajne rzeczy, synku. A zaraz po tym mówi mi, że no wiesz XtreamPath zajebista sprawa. 140$. Pluginy, symetria, symetria, bądź własnym dyrektorem artystycznym, metoda zegarowa, napięcie.

Książka jest bardziej skierowana do kogoś, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z wektorami. Innymi słowy: W ciemno kupił AI czy tam Corela. Co do wersji CS6 oczywiście było totalną abstrakcją. CC to zmienia i ta książka znajduje realna zastosowanie. Faktycznie jest to kontent bardziej ideowy, z najbardziej pożytecznymi radami opierającymi się na maksymalnych ogólnikach w stylu: Czasem symetria jest fajna. I okay, to jest naprawdę niezłą pozycja dla kogoś, kto naprawdę siada może nasty raz przed AI i potrzebuje jakiegoś zaplecza. Tylko powinien się również przygotować na szok. Autor nie...

ewas | 2013-01-04

Von Glitschka jest zdecydowanie moim guru w dziedzinie grafiki wektorowej. Grafika wektorowa. Szkolenie podstawowe - nie jest to typowym podręcznikiem, ale wszystkie informacje zawarte w tej książce są niezwykle cenne, a zachwalane pluginy (choć przez chwilę myślałam, że to zwykła reklama) to napradę niezastąpione narzędzia i jak ktoś ściągnie triala z pewnością kupi sobie licencję. Serdecznie polecam tego autora i jego kursy np na tutsplus.com

szimus | 2012-11-25
Na półkach: Przeczytane, 2012, Grafika
Przeczytana: 25 listopada 2012

Czasem może autor zbyt się rozwodzi naddanym tematem lub powtarza coś co jakiś czas do znudzenia (typowy styl amerykańskich książek), ale mimo wszystko to pozycja bardzo przydatna, konkretna, inspirująca i myślę, że potrzebna każdemu, który interesuje się grafiką.

| 2012-08-14

Dość przystępny poradnik,ale wg mnie dla osób które postawy mają opanowane.

Paulina Grzesik | 2012-05-08

Bardzo dobra książka, szczególnie dla kogoś kto miał okazję zpaoznać się z porgramem Adobe Ilustrator ale chciałby jeszcze poznać więcej szczegółów i wskazówek. :)

Krzysiek93CK | 2017-12-20
distantlightz | 2017-10-20