Manitou

2012-07-01
Wiesław Marcysiak
masterton erskine manitou

Okładka książki Gloria Graham Masterton, Karolina Mogielska
Gloria Graham Masterton, K...

“Manitou” to powieść, która z pewnością wywołuje mieszane uczucia. Graham Masterton, znany ze swojej umiejętności tworzenia mrocznych i pełnych napięcia historii, w tej książce zabiera nas w podróż do świata starożytnych indiańskich wierzeń i nadprzyrodzonych sił. Fabuła koncentruje się na odrodzeniu się ducha indiańskiego szamana, Misquamacusa, w ciele młodej kobiety, Karen Tandy, co prowadzi do serii przerażających wydarzeń w nowoczesnym Nowym Jorku.

Chociaż książka ma swoje momenty i może być interesująca dla fanów horroru, osobiście nie spełniła moich oczekiwań. Jest raczej przewidywalna a postacie wydawały się płaskie i nie w pełni rozwinięte. Ponadto, styl pisania Mastertona, mimo że zazwyczaj jest mocną stroną jego powieści, w tym przypadku wydawał się nieco monotonny.

Warto jednak zaznaczyć, że “Manitou” ma swoich zwolenników i jest ceniona przez wielu czytelników, którzy doceniają jej klasyczne podejście do gatunku horroru. Niemniej jednak, dla mnie osobiście, książka ta nie była tak porywająca, jakbym się spodziewał.

W porównaniu do Zwierciadła, bardzo słaba. Oprawa akustyczna superprodukcji nie wystarczyła by zamaskować braki fabularne. Autor nie potrafiąc uzasadnić potęgi przed którą drżą bohaterowie, użył argumentu przez zamachanie rękami :]. Generalnie nie poczułam klimatu. Jedynie kwestia napromieniowania zarodka RTG fajnie wykorzystana.
[Spoiler ahead]
Oto prymitywny kulturowo szaman, który w obawie o klęskę w zetknięciu z najeźdźcami z Europy, ucieka i przenosi się w czasie, by odrodzić i mścić się w XXI wieku. Potrafi wzywać demony potężniejsze od europejskich. Przecież gdyby to miało sens to zadziałałoby w czasach kolonialnych. A zaklęcie przenoszenia się w czasie to jedno z tych, które uważam za jedno z najbardziej absurdalnych.

[Spoiler ahead]
Oto prymitywny kulturowo...

Bardzo słaba koncowka

Bardzo słaba koncowka

Moje trzecie spotkanie z Mastertonem i tym razem zdecydowanie słabiej niż w 2 poprzednich ale i tak jest bardzo fajnie i historia wciąga. Taki staroszkolny horror klasy b ;)

Hm. Dobrze się czyta, szybko i sprawnie ale żeby mnie jakoś mocno zaintrygowała to niestety nie, ot, książka o której lada chwila zapomnę. Jednak jest to pierwsze moje spotkanie z Mastertonem (szok, nie?) i zachęcił mnie sposób pisania, więc będę czytać inne pozycje

Ciekawa koncepcja

Ciekawa koncepcja

Jedna gwiazdka za to, że czyta się w zasadzie szybko, druga, że to horror z lat 70 i potwierdza, że gatunek przeszedł sporą ewolucję, trzecia za niewielką objętość i czwarta za coś czego w tej książce być może nie dostrzegłem.

Dobra propozycja dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z tym gatunkiem literackim. Niezbyt straszny horror, doskonały na pierwsze spotkanie.

Średni horrorek. Można przeczytać i zapomnieć. Kolejnych tomów też nie mam zamiaru czytać

Przeczytawszy po latach ponownie (pierwszy raz gdzieś w okolicach 90-91 roku, na początku szkoły średniej) nie zrobiła już takiego wrażenia jak kiedyś. Dobre czytadło ale im bliżej końca tym bardziej naiwne.

• Horror
  • Graham Masterton