Manitou

The Manitou
masterton, erskine, manitou
horror
Marcin

Nowy Jork, czasy współczesne. Do świata żywych powraca po trzystu latach duch największego indiańskiego szamana, Misquamacusa, by dokonać zemsty za dusze swoich braci. Odrodzony w ciele młodej dziewczyny, Karen Tandy, próbuje sprowadzić z przeciwnej strony bytu inne demony. W szpitalu na Manhattanie rozpętuje się walka tytanów, która może pochłonąć całą ludzkość. W przerażających okolicznościach giną ludzie. Jasnowidz Harry Erskine z pomocą indiańskiego szamana, Śpiewającej Skały, podejmuje walkę ze starożytną magią i siłami nadprzyrodzonymi.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,945,1435,manitou.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,945,1435,manitou.html

Piotr | 2018-03-29
Przeczytana: 29 marca 2018

Przeczytałem kilka książek tego autora, który jest porównywany do Kinga, a jego dzieła uznawane za wybitne. Masterton, nazywany mistrzem horrorów, bawi się kanwami literackimi, wydając pojedyncze pozycje, lub też całe serie, jka chociażby z Katie Maguire.

"Manitou" jest pierwszą częścią pięciotomowej opowieści, w której główne skrzypce gra podejrzany jasnowidz Harry Erskine i szaman "Śpiewająca Skała". Poznajemy Karen Tandy, która zgłasza się do szpitala z nietypowym guzem w okolicach szyi. Guz ciągle rośnie, a kolejne badania są dla lekarzy niejednoznaczne i tajemnicze. W końcu rozumieją, że to przerasta ich doświadczenia i percepcje myślowe, dlatego decydują się na wezwanie indiańskiego szamana, który jest przekonany, że mają do czynienia z próbą odrodzenia się największego indiańskiego szamana Misquamacusa, który próbuje odrodzić się po trzystu latach.

Pomysł na fabułę jakoś szczególnie mnie nie przekonuje, ale pióro Mastertona już tak. Autor potrafi stopniować napięcie,...

utracjusz | 2016-10-04

Z okazji trwającej obecnie wizyty pisarza na Dolnym Śląsku postanowiłem sobie przypomnieć jego debiutancką powieść. Przekonałem się w ten sposób, że nadal nie lubię horroru i wciąż bawi mnie zapoznawanie czytelnika z nową postacią poprzez detaliczne opisy fizyczne miast stopniowego odkrywania jej za pośrednictwem jej czynów. Muszę jednak przyznać, iż sposób pisania Mastertona jest wyjątkowo przejrzysty, co pozwala wyjaśnić zagadkę jego popularności wśród Polaków, rzadko znajdujących tę cnotę u czołowych pisarzy rodzimych.

SeVIIen | 2017-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2017

„Nocą czuje się, że złe duchy chętniej odpowiedzą na wezwanie i nawet zwykły cień czy ubranie w dziwny sposób układające się na oparciu krzesła, mogą rozpocząć własne, wrogie życie.”

Harry Erskine jest jasnowidzem, który naciąga starsze panie chcące skontaktować się ze swoimi zmarłymi mężami, opowiadające dziwne sny… Interes się kręci. Ereskine ma mnóstwo stałych klientek. Pewnego dnia odwiedza go Karen Tandy. Dziewczyna zauważyła na karku dziwną narośl, ma trafić na stół operacyjny. Chce zapytać jasnowidza, czy przeżyje. Opowiada mu także swój sen. Harry jest zaskoczony, bo przypomina sobie, że taki sam sen opowiadała mu niedawno ciotka Karen, która często go odwiedzała. Okazje się również, że dziwny twór na karku Karen porusza się, a w środku coś jest. Nasz bohater szuka pomocy u medium, a nawet u szamana – Śpiewającej Skały. W ciele Karen bowiem odradza się potężny indiański szaman, Misquamacus. Dodajmy – XVII-wieczny szaman. Czy uda się przepędzić potężnego Misquamacusa? Czy...

Anka | 2016-11-02

To było daaaaawno temu, ale takich książek się nie zapomina :)
To najlepszy Masterton jakiego znam. Uwielbiam cykl Manitou, szczególnie te pierwsze częśći. Czytałam je.... nie pożerałam kartkę po kartce!

mariusz | 2014-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

XVII wieczny szaman indiański MISQUAMACUS odradza się w ciele młodej amerykanki aby zemścić się na białych ludziach, którzy 300 lat wcześniej najechali jego ziemie. MANITOU to walka na zaklęcia, duchy, zjawy i demony osadzone w XX wiecznym Nowym Yorku. Książka ta otworzyła drzwi do światowej kariery Grachamowi Mastertonowi, dziś okrzyknięty jako mistrz horroru. Dla miłośników horroru doskonała pozycja ze świetnie budowanym napięciem grozy. Książka liczy niecałe 200 stron więc można ją łyknąć bardzo szybko, zwłaszcza że z rozdziału na rozdział robi się coraz ciekawiej (straszniej). Specyficzny gatunek nie wszyscy lubią literaturę grozę, ja oceniam pozytywnie lubię odrobinę adrenaliny w filmie czy książce.

Izabela Pycio | 2018-03-24
Przeczytana: 21 marca 2018

"Kiedy schodziliśmy pośród ciemności, żałosne zawodzenia i jęki wiatru, który nie był wiatrem, przybrały na sile i stały się jeszcze bardziej przygnębiające."

Pierwsza książka Grahama Mastertona, od niej rozpoczął się fantastyczny świat horroru w wykonaniu autora, ale to też początek mojej przyjaźni z tym gatunkiem literackim. Pamiętam wrażenie, jakie wywarła na mnie powieść, czytana niemal trzydzieści lat temu. Frapująco pobudzała wyobraźnię i wywoływała dreszcze emocji podczas pełnego grozy nocnego spotkania z przybliżaną historią.

Tom inicjujący cykl o manitou, tajemniczej indiańskiej sile przenikającej każdy aspekt przyrody, powstał w tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym piątym roku. Realia funkcjonowania w ówczesnym świecie różniły się od współczesnych, choćby poziomem skomputeryzowania, stopniem rozwinięcia kanałów komunikacyjnych, metod zdobywania i przetwarzania informacji, czy jakością świadczonych usług medycznych i normami obowiązujące w szpitalach. Ciepły uśmiech...

Pamiętam doskonale, kiedy na początku lat 90-tych, polski rynek wydawniczy „odżył” na nowo; kiedy to głównie za sprawą Wydawnictwa Amber (respect!!!) zaczęły się pojawiać pięknie wydane książki – kolorowe okładki, „odblaskowe” tytuły na tychże, no po prostu Zachód! Tu dodam, że przepięknie wydane „Miasteczko Salem” Mistrza z owych lat to przetrzymuję po dziś dzień w domu jak jakąś relikwię!
Żeby kupić takie cudeńka, trzeba było jeździć po wszelakiego rodzaju halach targowych, gdzie sprzedawcy mieli to porozkładane na stolikach, łóżkach turystycznych i czym się jeszcze dało i te książki leżały, i mamiły oczy klienta… Jak człowiek sobie zakupił takie wydanie, a tanie to nie było, oj nie…- to radocha była nieziemska (pamiętajmy, że wyrażenie „sklep internetowy” to było odległe science-fiction!).
I też doskonale pamiętam, jak kolega pożyczył mi raz niepozorną książkę, takie kieszonkowe „chucherko”, ale ładnie wydane (Amber…), gdzie z okładki wołało słowo „Manitou” i nazwisko Graham...

Solyenna | 2014-08-20
Przeczytana: 1995 rok

Pierwszy horror, który "wciągałam" w pełnej konspiracji pod biurkiem. Miałam 11 lat i wiedziałam, że robię coś nielegalnego i szalenie przyjemnego. Pamiętam mdlący zapach starych kartek przesiąkniętych dymem papierosowym (wtedy jeszcze nie wiedziałam co daje taki efekt).
Książka opowiada historię "fałszywego" jasnowidza Harrego, który musi zmierzyć się z pradawną magią odradzającego się indiańskiego szamana. Ok, nie brzmi to może najlepiej, ale pamiętajmy, że mówimy o horrorze. Zresztą Graham Masterton jest pisarzem tak biegłym w swojej sztuce, że nie bałabym się sięgnąć nawet po jego książkę o inwazji wściekłych pomidorów- gdyby takową popełnił.
Myślę, że magią jego twórczości jest klimat, w którym utrzymuje swoje prace- mroczny, duszny, przepełniony tajemnica, strachem i seksem...

...Z perspektywy czasu oceniam, że nie była to najlepsza i najwłaściwsza lektura dla jedenastoletniego cielątka.

Urmurmina | 2014-03-31

Nie lubię horrorów, ale po przeczytaniu jednego z nich, autorstwa właśnie Grahama Mastertona, ciekawiły mnie inne jego opowiadania, choć musiałam zrobić sobie duży odstęp czasu - nie na moje nerwy czytanie takich rzeczy w dużej ilości. "Manitou" przypadł mi do gustu, autor ma talent do takich historii - postraszył mnie na kilka nocy. Ale po dłuższym upływie czasu stwierdzam, że warto było przeczytać coś z tematyki, do której - jeśli nie przypadek - nie zajrzę, bo może jednak czasem warto.

Przy_kawie_z_ksiazka | 2017-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2017

Ta książka to klasyka sama w sobie. To od tej książki zaczęła się przygoda Mastertona z horrorem. Podejrzewam, że większość fanów tego Brytyjczyka zaczęło go kochać dzięki tej właśnie książce.

Harry Erskine jest najzabawniejszą postacią i najbardziej ludzką, jaką udało się stworzyć autorowi. Cwaniak, odważny tchórz, dowcipniś, a do tego fałszywy jasnowidz - taki właśnie jest Harry. Zostaje on wplątany w niecodzienną aferę, gdy zgłasza się do niego młoda kobieta, na której karku wyrasta guz nieznanego pochodzenia. Po lekarskich konsultacjach okazuje się, że nie jest to zwykły guz a ludzki płód, rozwijający się dość szybko. Wokół naszych bohaterów zaczynają dziać się dziwne rzeczy, które doprowadzają do niecodziennego odkrycia... płód ten jest reinkarnacją siedemnastowiecznego szamańskiego Indianina Misquamacusa, który odradza się po trzystu latach, aby dokonać zemsty na białych, którzy wybili jego lud. Misquamacus jest potężnym czarownikiem, który zdolny jest do przywołania...