Wędrówki po Sarmacji europejskiej: eseje o sztuce i kulturze staropolskiej

Wydawnictwo: Znak
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-7006-130-3
historia
Snoopy

Książka jest zbiorem rozprawek naukowych i esejów literackich. Ogniskują się one wokół niezwykłego fenomenu tzw. sarmatyzmu, który autor starał się na nowo zinterpretować i dostrzec w możliwie szerokiej perspektywie kulturowej. Tytuły niektórych rozdziałów: Sarmatów drogi ku Europie; Portret sarmacki; Ciało sarmackie; Sarmacka eschatologia.

źródło opisu: www.znak.com.pl

źródło okładki: atticus.pl

Snoopy | 2012-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2012

Gawęda Chrzanowskiego zachwyca erudycją, językową sprawnością i humorem - już to subtelnym, już to jak najbardziej dosadnym. Zagłębiając się wraz z autorem w gęste meandry duszy sarmackiej, do której możemy mieć jako taki wgląd dzięki zachowanym dokumentom i konterfektom epoki, dowiedzieć się możemy nie tylko o żyjących ongiś "czerepach rubasznych", ale i o nas samych, żyjących tu i teraz. I to jest jedna z najcenniejszych wartości tej arcyciekawej książki.

MaO | 2017-09-19
Attyka | 2017-08-12