Okładka książki Kosmos Einsteina. Jak wizja wielkiego fizyka zmieniła nasze rozumienie czasu i przestrzeni Michio Kaku
Michio Kaku Wydawnictwo: Prószyński i S-ka popularnonaukowa
popularnonaukowa
Einstein's Cosmos: How Albert Einstein's Vision Transformed Our Understanding of Space and Time
Prószyński i S-ka
2012-04-19
2012-04-19
Janusz Popowski
Einstein kosmos fizyka

Nie jestem jedną z trzech osób, które rozumieją teorię względności i resztę genialnych idei Einsteina, ale książkę łyknęłam. Super.

przystępnie i przyjemnie .....

przystępnie i przyjemnie .....

Albert Einstein to niezaprzeczalnie jedna z największych gwiazd pop-science. Wielki naukowiec z dystansem do siebie, czarujący kobieciarz, miłośnik skrzypiec, zagorzały pacyfista, myśląc o nim, przypominamy sobie ujęcie, na którym, patrząc prosto w obiektyw, wystawia język jak dziecko. Zdjęcie trafiło do świadomości zbiorowej i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych portretów i przywołuje ciepło w wielu sercach.
Do świątecznych lektur wybrałam „Kosmos Einsteina” Michio Kaku i był to strzał w dziesiątkę. Książka o naukowym bohaterze wszech czasów, którego supermoce można uprościć do prostych obrazów, niewątpliwie wpisuje się w świąteczno-noworoczny klimat.
Kaku podążając za tym obrazami przedstawia mam podstawową biografię naukowca z naciskiem na elegancję i prostotę jego myśli naukowej. Autor ma dar snucia opowieści i przedstawiania trudnych zagadnień w sposób zachęcający i przystępny, a docelowym odbiorcą będzie czytelnik raczkujący w zagadnieniach fizycznych. Tu można posiąść wiedzę, która zdaje się być niedostępna dla przeciętnego człowieka.
Ale… pomimo, iż jestem w tematyce dość zorientowana, nie zostałam znudzona, znalazłam w opisie autora wartości, które mocno we mnie rezonowały. Kaku pokazał jak bardzo Einstein był ludzki w przeżywaniu swoich mocnych stron, a także w pokorze do swoich wad.
Szczególnie ujęła mnie delikatność autora, widoczna w opisie schyłku pracy naukowej fizyka, gdy jego działania nie miały już spektakularnych sukcesów, a Kaku mocno podkreśla zasługi myśli Einsteina, która stała się podwaliną do dzisiejszych odkryć.
Polecam tym, których teoria względności frapuje, ale dotąd nie czuli się na siłach do jej zgłębiania, i tym zaawansowanym w temacie, dla poczucia przyjemności z lekkiej lektury.

Na półkach: , , , , , , ,

Po książkę „Kosmos Einsteina. Jak wizja wielkiego fizyka zmieniła nasze rozumienie czasu i przestrzeni”, sięgnęłam chętnie, aby zgłębić tematykę.
Profesora Michio Kaku znałam wcześniej z bardzo ciekawych. programów dokumentalnych.
Autor zapoznaje nas z legendarnym człowiekiem Albertem Einsteinem.
Najpierw przedstawiony jest życiorys uznanego naukowca, ale z nieco innej, mniej znanej szerszemu ogółowi, strony.
Przechodzimy do sposobu interpretacji i myślenia obrazowego Einsteina.
Twierdził, że:
"Jeżeli podstawą jakiejś nowej teorii nie jest obraz tak prosty, że potrafi go zrozumieć nawet dziecko, to będzie ona prawdopodobnie bezwartościowa".
Przełomowe odkrycia naukowca powstawały w jego wyobraźni.
Były to zwykłe obrazy, które niestety musiały być przedstawione w formie matematycznej, więc niezrozumiałej dla większości ludzi.
Książka "Kosmos Einsteina", to kosmos jego umysłu i wbrew pozoru prostoty.
Polecam, bo warta przeczytania, nie tylko dla tych, którzy są wielbicielami i znawcami fizyki, czy matematyki.
Michio Kaku spisał się na medal, ponieważ opisuje w przystępny, przejrzysty sposób o odkryciach Alberta Einsteina, bez "wtrącań" trudnych matematycznych równań.
Moja ocena książki jest zatem wysoka, bo 9/10 💜😃

Autor zapoznaje nas z legendarnym człowiekiem Albertem Einsteinem.
Najpierw przedstawiony jest życiorys uznanego naukowca, ale z nieco innej,...

Książna bardzie jest biografią Einsteina niż analizą Einsteinowskich teorii ale może dlatego jest bardzo przystępna. Ktoś kto do tej pory nie widział różnicy pomiędzy fizyką Newtona i Einsteina teraz na pewno ją pojmie. A jak troszkę pomyśli to i zrozumie jak działa wehikuł czasu i że nie jest to nic nadzwyczajnego – zwłaszcza ten w jedną stronę :-)
Trzeba też pamiętać, że książka została napisana w 2004r. wtedy więc jeszcze nie został uruchomiony Wielki Zderzacz Hadronów a on wiele wyjaśnił.

Trzeba też pamiętać, że...

Kieszonkowy przewodnik po najważniejszych odkryciach Einsteina. Przy okazji przybliża sylwetkę tego naukowca.
W moim odczuciu autor dobrze wyważył warstwę popularnonaukową i biograficzną.

W moim odczuciu autor dobrze wyważył warstwę popularnonaukową i biograficzną.

Patrząc na rozgwieżdżone niebo w gorące noce, postanowiłem poszerzyć swoją wiedzę o wątki kosmologiczne. Teoria względności świetnie się do tego nadaje. Kto nie słyszał o Einsteinie i jego wielkich odkryciach. Choć książka jest pisana dla nie-fizyków, obawiałem się żargonu naukowego i nudnego wykładu. Nic z tych rzeczy.

Profesor Michio Kaku opisuje życiorys wielkiego uczonego, łamiąc wiele schematów, którymi wypełniony jest internet. Albert Einstein był niezłym uczniem, utalentowanym naukowo, choć nie wszystko szło gładko. Zdziwiłem się, że za pierwszym razem nie dostał się na politechnikę i został przyjęty warunkowo. W środowisku akademickim nie miał za dobrej opinii, a młode życie spędził, wiążąc ledwo koniec z końcem. W tle życiorysu profesor Kaku opisuje sytuację społeczną Niemiec na przestrzeni wojen oraz motywy polityczne rządzące światem. Same wątki społeczno-historyczne były bardzo ciekawe.

Wyjaśnienie teorii względności poprowadzone elegancko i zrozumiale. Osobiście interesowałem się wcześniej odkryciami wielkiego Einsteina, ale książka w przyjazy sposób poprowadziła mnie przez zawiłości teorii. To naprawdę dobrze napisana pozycja - pokazująca nie tylko tortury jakie stoją za rzetelną pracą naukową, ale odkrywa również tajemnice ówczesnego środowiska naukowego, nie pozbawionego osobistych ambicji, bezpardonowej walki o sławę i uznanie. Na początku w teorie uczonego nikt nie wierzył - klasyka gatunku.

Odkrycie sensu teorii względności i jej interpretacje pozostawiam czytelnikom, ale jest to naprawdę wielka przygoda intelektualna i jestem pełen podziwu dla myśli i odkryć Einsteina. Sam naukowiec przedstawiony jest również jako otwarty na innych, nie pozbawiony osobistych problemów zwykły człowiek, oddany bez końca swojej wielkiej miłości - fizyce. Podoba mi się porównanie Czaso-Przestrzeni do rwącej rzeki, płynącej, wirującej, przyśpieszającej i zwalnaiającej, rozlanej po całym kosmosie między głazami zlożonymi z planet, galaktyk i innych wrzechświatów. Czysta poezja.

Dziś korzystamy z dorobku wielkiego uczonego w postaci telefonów komórkowych, czy komputerów, więc nie jest tak, że to tylko teorie zarezerwowane dla wtajemniczonych akademików. Wiele współczesnych prac czerpie garściami z wizji Einsteina i nadal po 100 latach jest on natchnieniem dla nowych pokoleń naukowców.

Jeżeli macie ochotę na mały zawrót głowy, a wyobraźnia pozwala wam mknąć razem z Einsteinem przez kosmos z prędkością światła, śmiało sięgajcie, super rzecz. Jak dalekie jest to od fizyki, którą znamy ze szkół, ale to jest wątek na inny czas.

Profesor Michio Kaku opisuje życiorys wielkiego...

Trzeba mieć zacięcie.Ale warto.Naprawdę dla umysłów ścisłych.

Trzeba mieć zacięcie.Ale warto.Naprawdę dla umysłów ścisłych.

Pasjonująca opowieść zarówno o życiu Einsteina, jak i o kosmosie. Raczej nie dla laików jednak. Dość często autor zapuszcza się w akademickie rozważania, które dla mnie osobiście były co najmniej trudne do zrozumienia. Niemniej jednak książka godna polecenia i otwierająca umysł.

Einstein pojawia się w większości książek popularnonaukowych o astrofizyce, zajmując w nich od kilku do kilkunastu stron. W tej publikacji możemy dowiedzieć się o nim czegoś więcej, bez potrzeby przedzierania się przez opasły tom. Sposób pisania Michio Kaku na tyle mi odpowiada, że robiąc scanning przygotowujący do właściwego czytania, mimowolnie zaczynałem czytać całe kartki. Wiele zagadnień powtarza się z tymi przeczytanymi w innych książkach, ale czytając materiały o astrofizyce, które traktują temat ogólnie, jesteśmy na to skazani. Wydaje się to być nawet pożyteczne, dla kogoś, kto nie ma pamięci fotograficznej i po każdej kolejnej 200-400 stronicowej lekturze, może zapamiętać kolejne fakty i nazwiska.

• Popularnonaukowe
  • Fizyka
  • Nauka
  • Astrofizyka

Michio Kaku Kosmos Einsteina. Jak wizja wielkiego fizyka zmieniła nasze rozumienie czasu i przestrzeni Zobacz więcej