Tłumaczenie: Janusz Popowski
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Einstein's Cosmos: How Albert Einstein's Vision Transformed Our Understanding of Space and Time
Einstein, kosmos, fizyka
Ag2S

Michio Kaku, odkrywca i fizyk, autor bestsellerów, w „Kosmosie Einsteina” snuje opowieść, w której splata biografię uczonego z jego dziełem, ukazując Wszechświat takim, jakim widział go Einstein, i pozwalając nam na jedyne w swoim rodzaju wniknięcie w sposób myślenia Einsteina. Chociaż teorie Einsteina miały niezwykle rozległe implikacje, on sam myślał właściwie w kategoriach prostych fizycznych obrazów – pędzących pociągów, spadających wind, rakiet, zegarów w ruchu. I rzeczywiście, z dwóch takich obrazów wyłoniła się teoria względności, która wstrząsnęła posadami świata. Einstein pozostaje największym i najbardziej uwielbianym uczonym wszech czasów, ale jego praca i jego dziedzictwo nie zawsze są rozumiane. „Kosmos Einsteina” jest wspaniałą nowatorską drogą do poznania idei i życia Einsteina.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2012

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Andy | 2015-09-21
Przeczytana: 21 września 2015

Gdy zaczynałem lekturę książki "Kosmos Einsteina. Jak wizja wielkiego fizyka zmieniła nasze rozumienie czasu i przestrzeni" autorstwa Michio Kaku, nie przypuszczałem nawet, że książka popularnonaukowa może być napisana w sposób tak pasjonujący i przykuwający uwagę czytelnika, jak niejedna z pozycji sensacyjnych czy kryminałów. Michio Kaku opisał teorie fizyczne tworzone przez Alberta Einsteina, wplatając je w historię jego życia, przedstawiając wiele ciekawostek i wydarzeń mających wpływ na ostateczny kształt owych teorii. Autor nie ograniczył się do zacytowania suchych faktów z życia Einstein'a, ale przedstawił również wiele wydarzeń historycznych, które również wpłynęły na pracę naukową tego wielkiego fizyka. Kaku wspomniał o roli, jaką w życiu i pracy Einstein'a odgrywali inni znani naukowcy (jak np. Max Planck czy Enrico Fermi) - zarówno wspierając, jak i krytykując stworzone przez niego teorie.
Książkę czyta się doskonale, jednakże we fragmentach opisujących teorie fizyczne...

tivrusky | 2015-12-21
Na półkach: Ebook
Przeczytana: 21 grudnia 2015

Tekst też tutaj: http://kotfranz.blogspot.com/2015/12/michio-kaku-kosmos-einsteina-proszynski.html

Telewizję zdarza mnie się oglądać dwa-trzy razy w tygodniu, w mniej więcej półgodzinnych porcjach. Interesują mnie jedynie dwa rodzaje emitowanych tam programów: kreskówki i programy popularnonaukowe. Pierwsze są owocem mojego zdziecinnienia, drugie efektem humanistycznego wykształcenia, które sprawia, że bez owego przedrostka „popularno-” nie byłbym prawdopodobnie w stanie pojąć treści wynikających z drugiego członu nazwy: „-naukowe”. Te bądź co bądź krótkie wyprawy do naukowego świata dla laików, sprawiły jednak, że kojarzę postać Michio Kaku – profesora fizyki, teoretyka, propagatora nauki i futurologa. Zatem gdy odezwał się we mnie głód poznania owych tajemniczych i zaklętych tajemnic nauk ścisłych, które na co dzień określam mianem „czarnej magii”, postanowiłem zaufać właśnie jemu, licząc na to, że okaże się wyrozumiałym i cierpliwym przewodnikiem po tych nieznanych mnie...

VenusInFur | 2014-02-06
Na półkach: Kosmologia

Uwielbiam Michio Kaku! Książka ta jest perełką wśród literatury popularyzującej dzieło życia Alberta Einsteina w sposób nieskomplikowany, przejrzysty i pełen życia. Czytałam ją z wielką przyjemnością, a okrasę fizyki czysto teoretycznej stanowią ciekawe smaczki z życia niemieckiego geniusza, które sprawiają, że traktat czysto naukowy momentami przyjmuje rolę dobrej beletrystyki. Polecam wszystkim miłośnikom kosmologii.

Trojka | 2012-10-08
Na półkach: 2012
Przeczytana: 20 września 2012

Wiele dobrego czytałem i słyszałem o Michio Kaku. Z racji specyficznego charakteru literatury popularno-naukowej, raczej należy się spodziewać trudności ze zrozumieniem tekstu. Jednak przy lekturze książki, mimo mojej aktualnie niewielkiej wiedzy matematycznej i fizycznej, książką wciągnęła mnie jak czarna dziura. "Kosmos Einsteina" jest książką napisaną przyjaznym językiem, dobrze przedstawiającą temat i zachęcającą do sięgnięcia po następne pozycje Kaku.

Mieczysław | 2013-09-26
Przeczytana: 25 września 2013

Dobra książka, napisana żywym, w miarę prostym językiem. Jest w zasadzie biografią Wielkiego Fizyka, ale także przekazanym w przystępny sposób zbiorem logicznych odkryć i ciekawostek dotyczących teorii względności. Pasjonująca lektura, wymagająca jednak dla pełnego zrozumienia elementarnej wiedzy w zakresie fizyki.

swordmaster | 2013-09-01
Przeczytana: 01 września 2013

To taka "biografia fizyczna" najwybitniejszego, być może, umysłu w dziejach ludzkości. Dość udana próba prześledzenia jego prywatnego życia splatającego się z karierą naukową i dochodzeniem do odkryć, które zmieniły świat. Moim zdaniem trochę zbyt ogólnie przedstawione są jego teorie, czytałem pozycje, w których było to lepiej i bardziej obrazowo ujęte. Co nie znaczy, że źle, bo Kaku rzetelnie wszystko wyjaśnia, natomiast więcej szczegółów - z rysunkami wind i pociągów ;) - można znaleźć w innych pozycjach. Całkiem możliwe, że Kaku wyszedł z założenia, że windy i pociągi już wszyscy znają. Inna idea przyświeca tej książce; tym, którzy dopiero wchodzą w świat fascynujących teorii względności i kwantów jak najbardziej można polecić tą pozycję. I nie tylko im - w piasniu tej książki wspomagał się autor aktami Einsteina udostępnionymi z archiwum FBI.

speedx | 2015-05-08
Przeczytana: 08 maja 2015

Zawsze kręciła mnie fizyka i matematyka, a najbardziej gdy to wszystko było łączyło się z astronomią. Kaku jest moim prywatnym mistrzem w tworzeniu mega interesującego przekazu naukowego. Uwielbiam gościa. Właśnie tak powinny wyglądać dobre książki popularno-naukowe, a marzeniem byłyby prowadzone w ten sposób lekcje i wykłady. Dzięki temu człowiek sam zaczyna zgłębiać tajniki wszechświata, obserwować dokładniej otaczającą rzeczywistość, zadawać pytania, analizować.
Pozycja jest swego rodzaju wnikliwą biograficzną podróżą przez życie najwybitniejszego uczonego XX wieku naszpikowaną ogromem wydarzeń, osobami, myślami pomysłami, wzlotami i upadkami, które przyczyniły się do powstania największych teorii znanych nam współcześnie. Kaku przedstawia wszystko w sposób bardzo wciągający. Potrafi niczym czarna dziura wessać czytelnika w fascynujący świat zagadek i tajemnic otaczającego nas świata, które od zawsze nurtowały uczonych, a które udało się w znacznym stopniu ujarzmić i przybliżyć...

wooojt | 2017-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Przyznam się bez bicia, że mimo, iż Kaku dwoił się i troił, żebym pojął prezentowane przez niego treści większość naukowej części książki (zawiera bowiem ona także rozbudowany wątek historyczny) pozostała poza zdolnościami poznawczymi mojego rozumku. Jak więc to możliwe, że mimo tego lektura, niczym czarna dziura, była tak pasjonująca i absolutnie pochłaniająca? Na szczęście by wyjaśnić ten fenomen nie trzeba rozwiązywać żadnego z Einsteinwoskich równań. Klucz do rozwikłania zagadki leży w przystępnym języku autora, bogatym w liczne metafory, pełnym obrazów i porównań. To on, wraz z ciekawie prowadzonym wątkiem biograficznym i historycznym czyni "Kosmos Einsteina..." tak interesującą pozycją.

Polecam każdemu, bez względu na to czy jego umysł ma bardziej ścisły czy humanistyczny charakter.

Sojtin | 2014-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2014

Tak powinno się pisać książki popularno-naukowe.
Bardzo ciekawa, wciągająca.
Wątki biograficzne przeplatane różnymi teoriami, spekulacjami, obrazami - wszystko pisane tak by nawet osoba (taka jak ja) nie mająca wiedzy z dziedziny fizyki była wstanie zrozumieć przynajmniej większość tego co "Kosmos Einsteina" oferuje.
Książka ta na stałe zmieniła moje spojrzenie na wszechświat.
Polecam!

Mniszka | 2016-02-02
Na półkach: Fizyka, astronomia

Zwięzłe i przystępne wprowadzenie do ogólnej teorii względności. Dużo miejsca poświęcono biografii Einsteina. Polecam.