Znaczenie pieniądza dla dziejów grecko-rzymskiego świata

Tłumaczenie: Włodzimierz Appel
Wishezz

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Wishezz | 2012-03-12
Przeczytana: 12 marca 2012

Ciekawa propozycja na nudny wykład - czytanie każdej z części to mniej więcej godzina. Rzecz w istocie jest zapisem dwóch prelekcji dotycząca pieniądza i pisma w starożytnym świecie. Ze wszech miar ciekawa lektura, tym bardziej, jeśli zauważymy pewne analogie, np. w tekście o pieniądzu, dotyczące jego znaczenia w rozwoju świata, jak i roli, jaką odegrało jego psucie przez kolejnych rzymskich cesarzów. Nie przypuszczałbym, że pieniądz odgrywał tak wielką rolę w przewadze starożytnych Greków i Rzymian nad innymi narodami. Z drugiego tekstu szczególne moje zaciekawienie zwróciło się w kierunku rozumienia dziejów i przejścia od cyklicznego rozumienia historii (nie, to złe pojęcie, nie było takiego), aż do dzisiejszego, linearnego. Wykłady pozwalają zauważyć kilka nieoczywistych dla laika wniosków. Ciekawe.

Tomasz | 2015-11-29
Wojciech | 2014-05-09