Zgłosuj na książki roku 2017

Sposób użycia i inne wiersze

Seria: Literatura czeska
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza ATUT
poezja
Fox Mulder

Wybór wierszy Jiříego Kolářa, którego czeska krytyka i historia literatury postrzega obecnie jako pisarza o fundamentalnym znaczeniu dla rozwoju dwudziestowiecznego piśmiennictwa. Brutalny i drastyczny charakter niektórych utworów, mających wstrząsnąć odbiorcą, jak również niektóre wypowiedzi metapoetyckie zdradzają zacięcie moralistyczne i świadczą o stawianiu przez twórcę etyki ponad estetyką. Dla Kolářa charakterystyczne jest gwałtowne zderzanie ze sobą przeciwieństw, wykorzystywanie techniki montażu tekstów „gotowych” (czyli wziętych z rzeczywistości), zamiłowanie do konkretu, kolażowość. Poeta nieufnie bada możliwości języka, poddaje go nieubłaganej krytyce, by wreszcie od niego odejść, najpierw ku poezji konkretnej, następnie poezji działania i wreszcie kolażom plastycznym.

źródło opisu: http://www.atut.ig.pl/?562,sposob-uzycia-i-inne-wiersze

źródło okładki: http://www.atut.ig.pl/?562,sposob-uzycia-i-inne-wiersze

Stepan_Astachow | 2017-02-14

Dość nierówny poeta. Tym samym poziom tej książki również jest różny.

Lenka | 2018-01-27
Przeczytana: 28 stycznia 2018