Baśnie latynoamerykańskie

Seria: Baśnie Etniczne
Wydawnictwo: G+J
Latin American Folktales
Ag2S

Mądrość i maestria latynoamerykańskich bajarzy pozwoliły uchronić przed zaginięciem jedną z najbogatszych światowych tradycji ludowych, jednoczącą przekaz średniowiecznej Europy, starożytnego Bliskiego Wschodu i prekolumbijskiej Ameryki. Historie te, zebrane w dwudziestu krajach, zgromadzono w jednym zbiorze stu opowieści, ułożonych w formie velorio, czyli czuwania – najczęstszej okazji do...

Historie te, zebrane w dwudziestu krajach, zgromadzono w jednym zbiorze stu opowieści, ułożonych w formie velorio, czyli czuwania – najczęstszej okazji do publicznego snucia baśni i opowieści. Poprzedza je garść wczesnokolonialnych podań, wprowadzających motywy latynoskiego folkloru, a zamyka starannie wybrany zestaw współczesnych indiańskich mitów, powtarzających podstawowe tematy w kontrastującej tonacji. Całość przeplatają zagadki i ludowe modlitwy, stanowiące – obok baśni – nieodłączny element velorio.

Prezentowany zbiór nie ma sobie równych pod względem wielkości i zakresu. To panoramiczna antologia hiszpańsko-amerykańskich podań ludowych.

źródło opisu: www.gjksiazki.pl

źródło okładki: www.gjksiazki.pl

Frida | 2015-03-04
Przeczytana: 04 marca 2015

Opowieści, według wielu, to pewien rodzaj społecznej psychoterapii. Opowieści to miejsca, z których ponoć pochodzimy i do których możemy podążać, gdy przestajemy rozumieć świat. Ludzie od wieków bowiem właśnie za ich pomocą tłumaczyli sobie wszystko, co nas otacza.
W tym zbiorze Baśni Etnicznych ukazane są opowieści zawierające w sobie pewien dualizm, dualizm świata, w jakim żyją ludzie pochodzący z rejonu należącego niegdyś do Indian, później podbitego przez konkwistadorów. Głęboka religijność podszyta dawnymi wierzeniami, przebijająca się z wielu baśni, dawna mądrość ukazana na nowy sposób- to wszystko przebija z kart książki, dając wyjątkową mieszankę, która zabiera nas w niesamowitą podróż przez puebla, Chilijskie szczyty, pampę i dżunglę.
Zdecydowanie, polecam każdemu.

Baśnie. Znane wszystkim nie od dziś. Czytane wielu dzieciom do poduszki. Opowiadające niewiarygodne, a zarazem porywające historie o mimo wszystko szczęśliwym zakończeniu. Dlatego nie do pomyślenia jest, że mogły powstać baśnie zupełnie inne. Takie, w których od szczęśliwego zakończenia ważniejsze jest przesłanie życiowe, jakie ze sobą niosą. A jednak… Od początku zabierając się za czytanie książek z serii „Baśni etnicznych” miałam wrażenie, że jest to coś odmiennego i niespotykanego. Coś, co z początku może wydawać się dziwne, potrafi przekazać prawdy, przesłania, a co najważniejsze – życiowe rady. Niektóre historie wydają się nie do pomyślenia, ale mimo to mają w sobie coś, dzięki czemu aż chce się czytać.
Jak pisałam w recenzji innej książki tejże serii – „Seria baśni etnicznych ukazuje tajemnice i historie rodem z dzikich krain.” Prawda. Tak jest też w tym przypadku z jedną różnicą. Ty razem nie mamy do czynienia z opowieściami afrykańskimi, a latynoamerykańskimi. Na pozór mogą...

jamakinson | 2018-01-27
MK_Kafe | 2017-08-18