Невский проспект
Mikołaj Gogol, opowiadanie, ulica
klasyka
Cinnamon

W tym krótkim opowiadaniu Gogol przedstawia Newski Prospekt - najważniejszą ulicę Sankt-Petersburga. Opisuje nam ludzi, którzy tu przychodzą, ich dyskusje, zwyczaje, czym się zajmują. Opowiadanie to jest interesujące, warto je poznać, choćby z powodu opisu ludzi mieszkających w Petersburgu i przychodzących w jedno z najważniejszych miejsc ówczesnej stolicy Rosji.

źródło opisu: http://virtualo.pl/newski_prospekt/i3046/

źródło okładki: http://virtualo.pl/newski_prospekt/i3046/

pijana_z_niemocy | 2013-10-13
Przeczytana: 13 października 2013

Na początku myślałam że autor będzie się strona po stronie rozwodził nad atutami opisywanego przezeń miejsca. Z jednej strony miło zaskoczyła mnie zmiana w postaci wprowadzenia fabuły. Z drugiej jednak - brzydki morał z przytoczonych historii, oj brzydki. Autor ukazuje gorzką prawdę, o której może wolelibyśmy nie myśleć. Mimo wszystko polecam tę krótką, ale dającą do myślenia lekturę. Żeby was nie rozczarowała jej pointa, tak jak się to stało ze mną, z góry powiem: marząc, marnujemy tylko czas.

Adrian F | 2015-10-08
Przeczytana: 08 października 2015

Dość ciekawe opowiadanie z bardzo celnym morałem. Niezbyt duży nacisk autora na zachwyty nad samym miastem, czy raczej tytułowym Newskim Prospektem. Historia dwóch przechodniów, których losy potoczyły się bardzo różnie, a miały ten sam początek, mianowicie spotkanie pięknej damy na ulicy. Moim zdaniem warto przeczytać.

Cinnamon | 2012-03-20
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012, Studia
Przeczytana: 20 marca 2012

Dwóch drugów - malarz Piskariew i porucznik Pirogow i dwie kobiety zauważone przez nich na Newskim Prospekcie. Każdy z nich zostanie uwikłany w jakieś zdarzenia, związane z owymi kobietami. Opowiadanie kończy przestroga o tym, jak Newski Prospekt bywa zdradliwy.

Opowiadanie zaliczane do cyklu petersburskiego. Ukazuje Petersburg jako miasto wrogie artyście. Zestawienie Piskariewa i Pirogowa pozwala uwypuklić tragedię ginącego piękna i zwycięstwo trywialności.

Silny_Belwas | 2013-08-14

Na tle innych utworów Gogola Newski Prospekt wypada mocno przeciętnie. Czytając o Petersburgu trudno zafascynować się nim w podobnym stopniu jak Reymontowską Łodzią, czy balzakowskim Paryżem. Z pewnością wpływ na to ma objętość dzieła.

Wabi | 2018-05-03
Przeczytana: 02 maja 2018

Malarz Piskariew rozczarowuje się piękną kobietą, która nie chce zmienić swojego życia.

justysssiak | 2018-05-25
Na półkach: 2018, Przeczytane